Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sportovní zprávy

Černá neděle bratrů Márquezových a pět českých bodů

Brno - Rekordy nepadly, padala jen některá smělá očekávání. Tak by se v krátkosti dala zhodnotit poslední Grand Prix České republiky motocyklů na Masarykově okruhu, která asi nebude poslední, a na níž dorazilo během celého víkendu 240 695 fanoušků. To znamená, jen o osmnáct tisíc víc, než před rokem.

Mechanici tlačí zpět do stanu omlácenou motorku Miroslava Popova
zdroj: ČT sport autor: David Soeldner

Přitom už dobré dvě hodiny a půl před začátkem prvního dopoledního závodu kategorie Moto3 by na nejatraktivnější přírodní tribuně, zvané "Stadion", nepropadl mírně promočeným svahem ani špendlík. Jenže nápor motocyklových příznivců se nakonec přes hranici stávajícího návštěvnického rekordu nepřehoupl. Podezíraví škarohlídi i tak přemítali, zda se vlastně nejednalo jen o dobrý marketingový tah, jak nalákat nerozhodné a "vystrašené" diváky.

Mnoho z nich totiž na přímou otázku odpovídalo, že k cestě do Brna je přiměly právě obavy nad budoucností tuzemské Velké ceny. "Návštěva na tribunách byla bezvadná. Jen doufám, že lidé skutečně nepřišli v tak hojném počtu jen proto, že se mluvilo o tom, že se jede naposledy. Věřím, že podobné množství dorazí i za rok, a pak i další roky. Atmosféra na Masarykově okruhu je totiž pověstná, skvělá, a určitě jedna z nejlepších v celém šampionátu. A kdyby se tady už závodit nemělo, mrzelo by to i řadu mých soupeřů, kteří se sem rádi vrací," prohlásil Karel Abraham, náš jediný zástupce v nejprestižnější kategorii MotoGP.

Byla chladno, zataženo, ale tentokrát se všechny kategorie odehrály bez deště
zdroj: ČT sport autor: David Soeldner

Právě v té, kterou si způsobem nebývalým podmanil mladý španělský toreador za motocyklovými řidítky, Marc Márquez. I na Masarykově okruhu mohl přepisovat historii – poté, co v Americe dorovnal rekord legendárního Itala Agostiniho, měl touhu jej hned o týden později překonat.

Pokud by stvrdil zatím stoprocentní bilanci, mohl se stát prvním jezdcem v historii MS, který by v královské kubatuře vyhrál všech jedenáct závodů od začátku sezony. Když mu ale stále víc ujížděli krajané Pedrosa a Lorenzo, a v esíčkách na "stadionu" ho z průběžné třetí pozice sesadil Valentino Rossi, většina diváků povstala, a zareagovala bouřlivým potleskem. Dost bylo jednotvárné nudy! Márquez rezignoval, byť konec famózní série ho očividně vzal. Když míjel cílovou šachovnici, sklonil hlavu mezi řídítka, a zklamání dal najevo i tím, jak při "čestném" kole netečně, bez jakýchkoliv gest, míjel zalidněné přírodní tribuny.

Velká cena ČR silničních motocyklů
zdroj: ČT sport autor: David Soeldner

"Sám říkal, že ta série jednou skončí. To byla pravda, věčně trvat nemohla. Ale překvapilo mne, že se jeho slova vyplnila už v Brně, a ještě takovým způsobem - pod pódiem, na čtvrtém místě," zareagoval na nejvýznamnější událost víkendu Karel Abraham.

Byl to opravdu smutný den – pro bratry Márquezovy. Podeváté v sezoně si Marc vyjel v MotoGP pole position. A z prvního místa startoval i jeho mladší bratr Alex v Moto3. Něco takového se v dějinách motocyklového šampionátu podařilo jen francouzským sourozencům Sarronovým. A opakovaně. Christian Sarron dominoval v letech 1987 a 1988 hned třikrát kvalifikaci "pětistovek" a Dominique Sarron v tentýž den kraloval slabším "dvěstěpadesátkám". Jenže Márquezovi v Brně po slibném začátku vyhořeli. Nedočkali se ani vítězství, ani umístění mezi první trojkou. Na ambiciózní Španěly zbyly pomyslné "bramborové" medaile.

Stejně tak ale smutnili i natěšení čeští fanoušci. Nedočkali se výrazného úspěchu v kategorii Moto3. Ale určitě se nenudili. Byl to závod, který se zapíše do vzpomínek jako jeden z nejvyrovnanějších. Pravý opak toho, co se mezi "pětistovkami" odehrál v kopcích nad Brnem v roce 1996. Tehdy Španěl Alex Criville porazil týmového kolegu na hondě Micka Doohana z Austrálie až na cílové čáře Masarykova okruhu, o pouhé 0,002 (dvě tisíciny) sekundy. Dodnes se jedná o druhé nejtěsnější vítězství v celé, pětašedesátileté historii MS silničních motocyklů.

V moto "trojkách" sedmnáctého srpna 2014 se ale zrodila jiná kuriozita – pod hlavní tribunou vstříc šachovnicovému praporu profičelo jako vláček šestnáct jezdců v řadě za sebou, přičemž vítěze, Francouze Alexise Masboua, a šestnáctého Juanfrana Guevaru ze Španělska, dělily necelé dvě sekundy – přesně 1,944 sec!

Bohužel, naše naděje nebyly naplněny – pohodářský nováček Karel Hanika si dojel pro bod za patnácté místo, o příčku před ním skončil smutný Jakub Korfeil, který nenavázal na výkony z předchozích čtyř vystoupení na domácím okruhu, kdy skončil pátý, sedmý, šestý a osmý. Na stejné, čtrnácté příčce, figurovalo jméno Karla Abrahama v MotoGP. A protože majitel "divoké karty" ve třídě Moto2, Miroslav Popov, měl jedenáct kol před cílem pád, česká mošna na světové body místo pódiového umístění nastřádala – zdánlivě – jen pět skromných bodíků. Snad to za rok bude lepší.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy