Lyžování ČR 2024

Tři Češi si v Brně vyjeli body, Márquezova vítězná série skončila

Brno – Dvě čtrnáctá místa si na Velké ceně Brna vyjeli čeští jezdci. Podařilo se to jak Jakubu Kornfeilovi, tak i Karlu Abrahamovi. Na Masarykově okruhu bodoval také nováček v mistrovství světa Karel Hanika, jenž dojel patnáctý. V královské kubatoře MotoGP skončila série deseti úvodních vítězství šampiona Marca Márqueze, jenž dojel čtvrtý.

Karel Abraham
zdroj: ČTK autor: Pavlíček Luboš

Závod nejsilnějších strojů vyhrál po roční přestávce jeho španělský krajan a týmový kolega Dani Pedrosa na hondě. Lídra MS Márqueze předstihli ještě rivalové ze stáje Yamaha: druhý skončil Španěl Jorge Lorenzo a třetí Ital Valentino Rossi. Ve stejném pořadí oba dojeli před týdnem v americkém Indianapolis.

Nejrychlejší jezdec kvalifikace a obhájce brněnského prvenství Márquez se po startu ocitl až na pátém místě. Nejrychlejší start měl Ital Andrea Iannone, kterého vystřídal na chvíli Lorenzo. Po pěti kolech se probojoval na první místo Pedrosa, který si udržoval zhruba sekundový náskok a nikoho ze soupeřů před sebe nepustil. Pedrosa vyhrál v Brně už počtvrté, první úspěch ve třídě do 125 ccm si připsal před jedenácti lety.

Kornfeil obsadil stejně jako Abraham čtrnácté místo ve třídě Moto3. Na bod dosáhl i další český jezdec Hanika, který skončil na patnácté pozici. Díky odvážnému útoku v závěrečných esíčkách si pro první vítězství v mistrovství světa dojel sedmadvacetiletý Francouz Alexis Masbou.

"Bylo to trochu zoufalství. Asi po dvou kolech závodu jsem pochopil, že moje motorka není nachystaná na vítězství. Myslím si, že já jsem na to měl. Dokázal jsem jezdit o půl vteřiny rychleji než v kvalifikaci, fungovaly nám gumy, ale měli jsme těžký převod a já jsem se na rovinkách nebyl schopen držet s nejlepšími," uvedl zklamaný Kornfeil po závodě.

Vedoucí jezdec seriálu Jack Miller skončil až na pátém místě. Přitom Australan se půldruhého kola před cílem probojoval na první místo a dlouho vedl celou hlavní skupinu. O svoji pozici přišel až v předposlední zatáčce ve stoupání před cílovou rovinkou.

Před něj se kromě Masboua dostali druhý Ital Enea Bastianini, třetí Brit Danny Kent a vítěz kvalifikace Španěl Álex Márquez, jenž skončil čtvrtý. Celý závod byla pohromadě celá skupina, v cíli dělily šestnáctého Španěla Juanfrana Guevaru necelé dvě sekundy od vítěze.

Po loňském osmém místě je Kornfeilův výsledek nejhorším z jeho dosavadních pěti startů v Brně, kde se vždy umístil v první desítce výsledkové listiny. Doplatil na nezdar v kvalifikaci, po níž do závodu vyjížděl až z páté řady.

Hanika se po většinu závodu držel v Kornfeilově závěsu, jako nováček dosáhl v sezoně pošesté na body. "Start jsem měl dobrý, vypadalo to dobře, ale ve třetím kole jsem byl dlouhý, předjelo mě asi pět jezdců a propadl jsem se na konec skupinky, kde jsem bojoval až do konce závodu," řekl Hanika.

Velkou cenu České republiky silničních motocyklů v Brně navštívilo v průběhu víkendu 240 695 diváků, což je vyšší počet než loni. Historické maximum z roku 2007, kdy bylo kolem trati od pátku do neděle celkem 245 039 lidí, ale překonáno nebylo.

Stejně jako Kornfeil nebyl úplně spokojený s motocyklem. Hlavně s maximální rychlostí. "Musíme na tom zapracovat. Na rovince jsem vždy ztratil a pak jsem to musel dohánět na brzdy. Nebylo tak moc místa, kdy jsem mohl předjíždět. Každopádně jsem spokojený, závod jsem si užil a jsem rád, že jsme skončili takhle blízko za prvním místem," poukázal Hanika na fakt, že za Masbouem zaostal jen o 1,8 sekundy.

"Motodvojkám" dominoval Španěl Rabat

Závod třídy Moto2 vyhrál vedoucí jezdec seriálu a nejrychlejší z kvalifikace Španěl Esteve Rabat, jenž se vzdálil soupeřům hned po prvním okruhu. Na druhém místě jezdil obhájce brněnského prvenství a druhý v průběžném pořadí Fin Mika Kallio. Mezi tuto dvojici se v úvodu vklínil Brit Sam Lowes, který ale upadl a závod nedokončil.

Podobně dopadl po kolizi se Švýcarem Robinem Mülhauserem i jediný český zástupce v tomto závodě Miroslav Popov, který po pádu odstoupil. "Start byl průměrný a podařila se mi i první kola. Pak se ale projevila větší vyježděnost soupeřů a začal jsem ztrácet," řekl Popov, kterého těšilo postupné zlepšování dosažených časů. Další šanci poměřit se se světovou konkurencí bude mít Popov, který byl letos již dvakrát zraněný, v září ve Velké ceně San Marina.

Na rozdíl od třídy Moto3 postrádal závod dramatické okamžiky, třetí v cíli Němec Sandro Cortese měl na Rabata v cíli ztrátu více než šesti sekund. Rabat dnešním vítězstvím zvýšil v průběžné klasifikaci náskok na Kallia na 12 bodů.

Velká cena České republiky, závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Masbou (Fr./Honda) 40:59,759, 2. Bastianini (It./KTM) -0,157, 3. Kent (Brit./Husqvarna) -0,187, 4. Á. Márquez (Šp./Honda) -0,200, 5. Miller (Austr./KTM) -0,217, 6. Binder (JAR/Mahindra) -0,310, ...14. Kornfeil -1,809, 15. Hanika (oba ČR/KTM) -1,838.

Průběžné pořadí: 1. Miller 169, 2. Á. Márquez 146, 3. Vázquez (Šp./Honda) 145, 4. Fenati(It./KTM) 135, 5. Rins (Šp./Honda) 125, 6. Masbou 117, ...12. Kornfeil 56, 18. Hanika 20.

Moto2: 1. Rabat (Šp./Kalex) 41:05,058, 2. Kallio (Fin./Kalex) -3,274, 3. Cortese (Něm./Kalex) -6,227, 4. Lüthi -8,083, 5. Aegerter (oba Švýc./Suter) -8,145, 6. M. Viňales (Šp./Kalex) -9,392, ... Popov (ČR/Suter) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 11 z 18 závodů): 1. Rabat 208, 2. Kallio 196, 3. M. Viňales 150, 4. Aegerter 123, 5. Corsi (It./Kalex) 100, 6. Lüthi 81.

MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 42:47,800, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -0,410, 3. Rossi (It./Yamaha) -5,259, 4. M. Márquez (Šp./Honda) -10,454, 5. Iannone -17,639, 6. Dovizioso (oba It./Ducati) -17,834, ...14. Abraham (ČR/Honda) -1:04,135.

Průběžné pořadí MS (po 11 z 18 závodů): 1. M. Márquez 263, 2. Pedrosa 186, 3. Rossi 173, 4. Lorenzo 137, 5. Dovizioso 118, 6. A. Espargaró (Šp./Yamaha) 85, ...17. Abraham 25.