EP Benátky nad Jizerou

Z úvodních běžeckých triumfů ve SP se radují Nilssonová a Golberg

Ruka (Finsko) - Švédka Stina Nilssonová a Nor Paal Golberg ovládli úvodní závod Světového poháru v běhu na lyžích ve finském zimním středisku Ruka. Češi ve sprintu klasickou technikou na 1400 metrů nebodovali, žádný z reprezentantů nedokázal postoupit z dopolední kvalifikace.

Stina Nilssonová
zdroj: LEHTIKUVA autor: Markku Ulander

Petra Nováková a Karolína Grohová se seřadily na 48., respektive 49. místě. Nejlepším z mužů byl 53. Michal Novák. Aleš Razým doběhl 65., Jakub Gräf 85. a Petr Knop 88.

Nilssonová porazila v závěrečných metrech finálového běhu Norku Maiken Caspersen Fallaovou, nejlepší sprinterku minulé sezony. Třetí skončila další norská závodnice Heidi Wengová. Šestatřicetiletá legenda Marit Björgenová skončila při návratu po 622 dní dlouhé mateřské pauze desátá.

Na startu chyběla obhájkyně celkového prvenství Therese Johaugová z Norska, která má kvůli pozitivnímu dopingovému testu z letní přípravy pozastavenou činnost.

Mezi muži oslavil Golberg čtvrté vítězství ve Světovém poháru v kariéře. Na druhém místě doběhl Švéd Calle Halfvarsson, třetí skončil juniorský mistr světa Johannes Hösflot Klaebo, nejrychlejší muž kvalifikace.

V neděli čeká ženy závod na 10 kilometrů klasickou technikou, muži budou mít trať o pět kilometrů delší. Na startu bude i Lukáš Bauer.

Úvodní závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko) - sprint klasicky na 1,4 km:

Muži: 1. Golberg (Nor.) 2:54,30, 2. Halfvarsson (Švéd.) -0,75, 3. Klaebo (Nor.) -0,87, 4. Peterson (Švéd.) -1,06, 5. Panžinskij (Rus.) -8,22, 6. Krogh (Nor.) -1:11,71, ...v kvalifikaci 53. Novák, 65. Razým, 85. Gräf, 88. Knop (všichni ČR).

Ženy: 1. Nilssonová (Švéd.) 3:21,61, 2. Fallaová -0,17, 3. Wengová (obě Nor.) -0,69, 4. Matvějevová (Rus.) -3,18, 5. Pärmäkoskiová (Fin.) -5,12, 6. Bělorukovová (Rus.) -8,94, ...v kvalifikaci 48. Nováková, 49. Grohová (obě ČR).