Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno Plus

Triumf favoritek. Super-G vyhrála Fenningerová před Mazeovou a Vonnovou

Beaver Creek (USA) - Super-G, úvodní disciplínu světového šampionátu v alpském lyžování, vyhrála Rakušanka Anna Fenningerová, která tak navázala na svůj triumf na Olympijských hrách v Soči. O pouhé tři setiny sekundy byla v cíli lepší než slovinská obhájkyně mistrovského titulu Tina Mazeová. Třetí příčku obsadila domácí favoritka Američanka Lindsey Vonnová, jež získala první velkou medaili od stříbra ve sjezdu na MS 2011 v Ga-Pa. Jednatřicáta skončila Klára Křížová, o místo za ní Kateřina Pauláthová.

Anna Fenningerová
zdroj: ČTK/ZUMA

Pětadvacetiletá Fenningerová, vítězka světového poháru z minulé sezony, vyhrála díky plynulé a precizní jízdě v náročné horní části trati. V super-G přitom vyhrála dosud jediný závod SP před dvěma lety v Ga-Pa, v aktuální sezoně byla ale třikrát druhá. Z mistrovství světa má třetí medaili, před čtyřmi lety vyhrála v Ga-Pa kombinaci, na minulém MS ve Schladmingu byla třetí v obřím slalomu, v němž byla i druhá v Soči.

"Toužila jsem po zlaté medaili, ale že to nakonec dopadne, bych si nepomyslela. Sama to doteď ještě moc nechápu," prohlásila vítězka. Sílící vítr, horší viditelnost a z toho plynoucí odkládání závodu jí problémy nedělaly. "Bylo to trochu hektické, ale vítr nebyl problém," uvedla.

Mazeová prokázala, že je právem v čele průběžného hodnocení světového poháru, a o vítězství přišla jen těsně. Ze světového šampionátu už má nyní sedm medailí, dvě zlaté a pět stříbrných. Druhá byla v super-G také na olympiádě ve Vancouveru před čtyřmi lety.

Vonnová se v posledních letech potýkala s následky vážného zranění kolena a výpadky na velkých akcích, ale v této sezoně se vrátila a jako vítězka 64 závodů SP se stala nejúspěšnější lyžařkou historie. Vyhrála letos superobří slalom ve Svatém Mořici a Cortině a brousila si zuby na nejcennější medaili. Od titulu ji dělilo 15 setin. "V tom větru jsem neměla šanci," litovala Vonnová. "Ale s bronzem jsem spokojená, protože mám medaili z mistrovství světa. Bohužel, není to zlato, chtěla jsem ho kvůli divákům," prohlásila rodačka z Beaver Creeku. Bronzem zkompletovala sbírku z MS v super-G, které vyhrála ve Val d'Isere 2009 a v Aare dva roky předtím byla druhá.

Do závodu, který byl vinou větru nejprve o půl hodiny odložen a potom i několikrát přerušen, nastoupila s číslem 31 česká reprezentantka Klára Křížová, ale jízda se jí nepovedla. Na vítězku ztratila více než pět sekund a obsadila 31. místo. Na OH v Soči byla dcera bronzové olympijské medailistky Olgy Charvátové-Křížové sedmnáctá. Jen o 19 setin pomalejší byla Kateřina Pauláthová, specialistka na obří slalom, která se ve výsledcích zařadila hned na Křížovou.

Výsledky super-G žen na MS

1. Fenningerová (Rak.) 1:10,29, 2. Mazeová (Slovin.) -0,03, 3. Vonnová (USA) -0,15, 4. Hütterová (Rak.) -0,26, 5. Rebensburgová (Něm.) -0,78, 6. Weiratherová (Licht.) -1,03, 7. Gutová (Švýc.) -1,28, 8. Klingová (Švéd.) -1,47, 9. Mancusová (USA) -1,65, 10. Curtoniová (It.) -1,68, ...31. Křížová -5:07, 32. Pauláthová (obě ČR) -5,26.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy