Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
BBV po 25 letech

Sportovní rok 2025: MS hokejistek na jihu Čech, ME basketbalistek v Brně a malé fotbalové Euro na Slovensku

Ačkoli rok 2025 nebude tak nabitý jako ten letošní olympijský, přesto nabídne hned několik výrazných událostí. A některé z nich i v Česku. Mezi ty nejdůležitější patří světový šampionát hokejistek v Českých Budějovicích a ženský EuroBasket v Brně. Slovensko zase uspořádá mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let, na kterém se představí i česká lvíčata.

Ženská hokejová reprezentace
zdroj: Hokejový nároďák žen

Rallye Dakar (od 3. 1. do 17. 1.)

Tradičně nejvýraznějším podnikem na startu nového roku je slavná dakarská rallye. Největší českou nadějí bude Martin Macík v kategorii kamionů, jenž obhajuje celkové prvenství. Jednalo se o první český triumf mezi kamiony od roku 2001, kdy se radoval Karel Loprais. Na závodníky všech kategorií čeká včetně prologu dohromady třináct náročných etap, přičemž během druhé a třetí etapy absolvují přes tisíc kilometrů.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
ČT sport odvysílá v roce 2025 velké akce

Mistrovství světa házenkářů (od 14. 1. do 2. 2.)

Prvním velkým mezinárodním turnajem roku 2025 bude světový šampionát házenkářů, který tentokrát uspořádají Chorvatsko, Dánsko a Norsko. Poslední jmenovaný pořadatel bude hostit medailové zápasy. Česká reprezentace, jež se kvalifikovala na mistrovství světa po deseti letech, se střetne ve skupině A postupně se Švýcarskem, Polskem a Německem. Ze čtyřčlenné skupiny postoupí do další fáze turnaje tři nejlepší.

Mistrovství světa v biatlonu (od 12. 2. do 23. 2.)

Vrcholem biatlonové sezony bude únorové mistrovství světa ve švýcarském Lenzerheide, kde se šampionát uskuteční vůbec poprvé. Česká reprezentace má co napravovat, neboť na posledním šampionátu doma v Novém Městě na Moravě ani na jedno medailové umístění nedosáhla. Pozici nejúspěšnějších týmů budou obhajovat Francie a Norsko, které dosáhly na třináct, respektive dvanáct medailí.

Atletické halové mistrovství Evropy (od 6. 3. do 9. 3.) a mistrovství světa (od 21. 3. do 23. 3.)

Březen bude z globálního hlediska měsícem královny sportu. Nejprve proběhne v nizozemském Apeldoornu atletické halové mistrovství Evropy a o necelé dva týdny později dojde také na halové mistrovství světa v Nan-ťingu. Čínské město přitom mělo šampionát původně hostit už před pěti lety, ale kvůli koronavirové pandemii musela Světová atletika akci třikrát přeložit.

Mistrovství světa hokejistek (od 9. 4. do 20. 4.)

Duben bude ve znamení ženského hokeje a navíc na domácí půdě. Česko poprvé uspořádá ženské mistrovství světa. Fanoušci v Českých Budějovicích se mohou těšit na souboje českých reprezentantek s elitními týmy – ve skupině A jsou oba zámořské celky Kanada se Spojenými státy a také Finsko se Švýcarskem. Získají české svěřenkyně trenérky Carly MacLeodové třetí medaili v historii?

Mistrovství světa hokejistů (od 9. 5. do 25. 5.)

Mužský hokejový šampionát se po Praze a Ostravě uskuteční na severu Evropy – hostitelskými městy jsou dánský Herning a švédský Stockholm, kde turnaj vyvrcholí. Český tým trenéra Radima Rulíka začne obhajobu titulu mistrů světa v Dánsku a ve skupině B postupně vyzve v repríze posledního finále Švýcarsko, dále Norsko, domácí výběr, staronového nováčka Maďarsko, Kazachstán, Německo a Spojené státy.

Mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let (od 11. 6. do 28. 6.)

Po velkém fotbalovém Euru je na řadě mistrovství Evropy hráčů do 21 let, na které se probojovala také česká reprezentace. Svěřenci trenéra Jana Suchopárka si nejprve zkomplikovali situaci v kvalifikaci, ale nakonec s odřenýma ušima a díky příznivému souběhu dalších výsledků prošli do baráže a následně přes Belgii až do hlavního turnaje. Na něm narazí v základní skupině na Anglii, Německo a Slovinsko, všechny zápasy by měli odehrát v Dunajské Stredě.

Mistrovství Evropy basketbalistek (od 18. 6. do 29. 6.)

Další velkou domácí událostí bude evropský šampionát basketbalistek. Česká reprezentace odehraje jednu ze čtyř skupin v Brně. Dalšími pořadateli jsou Itálie, Německo a Řecko – tam se také odehrají medailové zápasy. Před dvěma lety české basketbalistky smolně vypadly ve čtvrtfinále s Maďarkami.

Tour de France (od 5. 7. do 27. 7.)

Červenec bude tradičně ve znamení Tour de France. Nejslavnější a nejsledovanější cyklistický závod nabídne v rámci 112. ročníku, který povede výhradně po francouzském území, během 21 etap také dvě časovky, z toho jedna bude horská. Nebudou chybět výstupy na Mont Ventoux a Col de la Loze a Tour po roční pauze vyvrcholí na hlavním pařížském bulváru Champs-Elysées.

Mistrovství Evropy basketbalistů (od 27. 8. do 14. 9.)

Evropský šampionát čeká také basketbalisty. Turnaj se bude hrát na čtyřech místech – vedle Finska, Lotyšska a Polska také na Kypru. Play-off se odehraje v Rize. Čeští reprezentanti jsou ve vyrovnané kvalifikační skupině F zatím druzí o bod za vedoucími Řeky, s Brity mají shodný počet šesti bodů a před Nizozemci mají jednobodový náskok. Na EuroBasket se protlačí tři nejlepší celky ze skupiny.

Mistrovství světa v atletice (od 13. 9. do 21. 9.)

Atletický vrchol nastane v září – mistrovství světa se po 34 letech vrátí do Tokia a po 18 letech do Japonska (v roce 2007 se šampionát konal v Ósace). Česká atletika bude obhajovat dvě bronzové medaile z Budapešti 2023, o které se postarali oštěpař Jakub Vadlejch a smíšená štafeta na 4x400 metrů ve složení Matěj Krsek, Tereza Petržilková, Patrik Šorm a Lada Vondrová.

Mistrovství světa házenkářek (od 26. 11. do 14. 12.)

Závěr roku bude ve znamení mistrovství světa házenkářek, které se odehraje v Německu a Nizozemsku. České reprezentantky čeká v play-off o postup na šampionát dubnový dvojzápas s Ukrajinou. Z Evropy už mají jistotu účasti vedle hráček z hostitelských zemí obhájkyně titulu z Francie, Norky, Dánky a Maďarky.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články