Následuje
Pražský zimní favorit

Různé volby po CHL draftu: Gut touží po Kanadě. A Myšák? Měl jsem vždy sen hrát za Litvínov, říká

Ten stěžejní draft je teprve čeká. Jedním už však prošli, draftem do prestižních kanadských juniorských soutěží. Šlo o on-line výběr, bez fanfár, obleků či fyzických testů. Tři hokejisté z výběru mladíků, který se prezentuje na Hlinka Gretzky Cupu v Břeclavi, naberou směr přes Atlantik. Například kapitán Michal Gut neviděl budoucnost v restartujícím se Chomutově a domluvil si angažmá ve WHL. Jan Myšák naopak cítí větší roli v extraligovém Litvínově.

Kapitán české osmnáctky na Hlinka Gretzky Cupu Michal Gut s jedničkou CHL draftu Kasperem Puutiem
zdroj: Český hokej autor: Karel Švec

A kdo že ukázal na talenty z reprezentační osmnáctky? Guta si vybral celek Everett Silvertips z Western Hockey League z 57. pozice, Myšáka jako 20. hráče tým z Ontario Hockey League Hamilton Bulldogs. Jeden šanci v zemi javorových listů přijal, druhý s díky odmítl.

Podobně jako Myšák se z výběru na Hlinka Gretzky Cupu zachoval i Pavel Novák z Českých Budějovic. Naopak stejnou cestu jako Gut zvolil Ivan Ivan (Cape Breton Screaming Eagles, QJMHL) a Štěpán Macháček (Owen Sound, OHL).

"Už v sezoně jsem řekl svému agentovi Michalu Sivkovi, že bych chtěl zkusit zámoří, protože za rok má můj ročník draft do NHL. Navrhl jsem, jestli nevyzkoušíme kanadský hokej. Pak už jsem to nechal jen na něm, stoprocentně mu věřím," hlásí Gut.

Výběr v draftu do Canadian Hockey League, zastřešující kromě dvou zmíněných soutěží i třetí juniorku Québec Major Hockey League, ještě zdaleka neznamená, že má tým vyhráno. "Je to o domluvě, jestli vám týmy vyjdou vstříc, jaké mají zázemí a podobně," přidává pohled na předdraftová jednání chomutovský odchovanec.

Nájezdy Guta proti Švýcarům a gól proti Kanadě, momenty Myšáka proti Finům:

A právě Hamilton lidově řečeno "utřel nos". Myšák si zvolil extraligovou cestu pod vedením svého mentora Jiřího Šlégra. "Rozhodl fakt, že to trénuje a že jsem v Litvínově doma. Doufám, že budu mít větší prostor. Měl jsem vždy sen hrát v Litvínově," řekl Myšák, který loni za áčko posbíral 37 startů s průměrným časem na ledě v základní části 10:57.

Zámořské celky většinou v prvním kole dvoukolového draftu, který čítá celkem 120 hokejistů, volí raději hráče, s nimiž jsou předdomluvení. Do tzv. import draftu jdou totiž pouze Evropané a celky mají jen dvě volby. Nastupovat u nich mohou jen dva evropští mladíci a každý promarněný výběr může mrzet.

Malou útěchou snad může být zajištění práva na daného juniora v zámoří, pokud by si své rozhodnutí rozmyslel a v sezoně přece jen zamířil do Severní Ameriky. Jako to může eventuálně udělat Myšák. "Určitě Hamiltonu patří můj dík za ten draft, že si mě vybrali. Říkal jsem ale předem, že chci hrát v Litvínově. Tak jsem se rozhodl," sděluje sedmnáctiletý centr. 

Jan Myšák ujíždí finskému bekovi a jedničce draftu CHL Kasperu Puutiovi
zdroj: Český hokej autor: Kare Švec

Ovšem to ještě neznamená, že Myšák CHL draftem znovu neprojde. Může být zvolen vícekrát, třeba v dalším roce, i přestože už prošel draftem do NHL, zkrátka dokud je věkově junior. Letos šli na zmíněný import draft hráči ročníku 2002. Nejvýše postavený Čech byl ale jako v pořadí čtvrtý výběr Winnipegu Michal Teplý, ročník 2001. 

Pokud totiž hráč skončí po roce v některém z týmů CHL, může se přes další draft dostat do jiného celku i jiné juniorské ligy. "Já jsem šel na draft nejdříve, kdy jsem mohl. Někteří kluci jsou volení víckrát, teď je tam myslím nejstarší ročník 1999," upřesňuje Gut.

Gut však by pravděpodobně tým v budoucnu měnit nemusel. Záleží pouze, zda naplní očekávání Everettu Silvertips, protože jinak předvádí tento klub dobré výsledky. Už patnáct let v řadě se zde hrálo play-off, před dvěma lety dokonce finále WHL.

Čeští hráči, kteří prošli CHL Import draftem 2019:

4. Michal Teplý           útočník    Winnipeg        Liberec
10. Filip Koffer           útočník   Prince George  Pardubice
13. Pavel Novák      útočník    Kelowna       Č. Budějovice
20. Jan Myšák         útočník    Hamilton        Litvínov
23. Martin Hugo Haš   obránce   North Bay       Tappara Tampere
26. Štěpán Macháček útočník Owen Sound  Třinec
31. Jan Cikhart           útočník     Tri-City           Liberec
36. Ivan Ivan           útočník    Cape Breton  Vítkovice
37. Jonáš Peterek       útočník    Calgary            Třinec
42. Adam Raška         útočník    Rimouski          Třinec
43. Lukáš Pařík          brankář    Spokane          Liberec
50. Nick Malík            brankář    S.S.Marie         Třinec
55. Libor Zábranský   obránce    Fargo               Saskatoon
57. Michal Gut         útočník     Everett          Chomutov
77. Marek Berka        útočník     Sarnia             Litvínov
91. David Homola      obránce    Tri-City            Třinec
115. Radek Kučeřík    obránce    Saskatoon       Kometa Brno
*tučně jsou vyznačení hokejisté, kteří hrají na Hlinka Gretzky Cupu

"Sledoval jsem informace o Everettu a každý rok zatím byli v play-off, což je super. Bavil jsem se třeba i s Ondrou Válou, který tam půlrok hrál, a jen chválil. Půjdu tam s tím, že se chci prosadit co nejvíc a ukázat se, ale hlavně hrát i pro tým," prohlašuje Gut.

Co může nabídnout? Akce jako třeba tu proti Kanadě na Hlinka Gretzky Cupu, kdy vstřelil jediný gól osmnáctky v tomto duelu (1:7). Přímočará akce a dorážka. Nedávno Guta novinář Mike Benton popsal tak, že český talent jede podle předlohy Filipa Zadiny, příslibu Detroitu. Tedy: gól, přihrávka, hit.

"Upřímně nejsem nějaký extra střelec jako Filip Zadina, to určitě ne. Filip je střelec se vší parádou. Ale rád pobavím lidi, hezkým gólem, přihrávkou i nějakým hitem. Mám to rád. V Kanadě na to podle mě hrozně koukají a žijí hokejem. I když je to jen juniorka, přímo v Everettu chodí nejmíň šest tisíc fanoušků," podotýká Gut.

Gutův styl? Gól, přihrávka a hit, psali v zámoří

V hlavě má i další výzvu, napodobit svého kamaráda z Chomutova. "Dostat se třeba do finále by bylo fajn. Je to strašně daleko, ale láká mě i Memorial Cup, který vyhrál Kuba Lauko," připomíná Gut turnaj, který hrají vítězové tří juniorek s hostícím týmem.

Není divu, že mladí Piráti práskli do bot. Chomutov prochází restartem. Sestoupil, měnila se struktura vlastnictví. Noví majitelé se budou chtít vyvarovat finančních problémů, které byly během sezony s vyplácením mezd.

"Možná byly i náznaky, abych zůstal, ale byl jsem rozhodnutý už v sezoně. Vidím situaci, která v Chomutově teď je, a co si budeme..., není to dobré. Šlo o jeden z důvodů odchodu. I když teď se to možná zvedá. Hlavní každopádně je, že můj ročník bude mít příští rok NHL draft a chci být co nejvíc na očích," zmiňuje šestnáctiletý centr.

Myšák se na nejdůležitější draft poctivě připraví doma

Gut v Kanadě a Myšák bude bavit diváky doma. "Vnímám, že teď bude průlomová sezona na draft do NHL, ale ono je to asi každý rok stejné. Snažím se pracovat furt stejně, spíš ať mě to baví, než abych byl nějaký přehrocený. Bohužel někdy to přijde, že jsem nervózní, ale hodně s tím pracuju. Mám mentálního kouče, abych se s těmito situacemi vypořádal," říká už extraligou ošlehaný hokejista, který by jásal, pokud by si ho vybralo jeho oblíbené Toronto.

Zkušenost v ontarijské soutěži vynechal, ale v domácích podmínkách se snaží pracovat na tom, co by mu mohlo chybět oproti ostatním. Tedy aby se později například při pohovorech s týmy před draftem dobře prezentoval jazykovou vybaveností.

"Snažím se mít podmínky stejné, jaké by měli i kluci v Kanadě. Chodím na angličtinu, ještě ji budu zlepšovat. Na gymplu jsem měl výbornou angličtinářku. Na ledě je pak důležité, abych se pořád zlepšoval a hrál svoji hru," dodává Myšák. Po draftu do NHL už může své dovednosti pilovat v zámoří.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy