Slovensko - Česko

Vrána ozdobil debut za Detroit vítězným gólem, skóroval i Voráček

Povedenou premiéru v dresu nového zaměstnavatele má v NHL za sebou Jakub Vrána. Při debutu za Detroit totiž vstřelil vítězný gól při výhře 4:1 nad Chicagem a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Stejné ocenění získal i Jakub Voráček, který pomohl Philadelphii brankou k triumfu 2:1 po nájezdech v Pittsburghu. Boston i díky dvěma přihrávkám Davida Pastrňáka a jedné asistenci Davida Krejčího porazil New York Islanders 4:1.

Jakub Vrána z Detroitu se raduje z gólu v utkání NHL
zdroj: REUTERS

Detroit - Chicago 4:1

Detroit rozhodl ve druhé třetině, ve které otočil skóre v rozmezí 25. až 32. minuty na 3:1. Vrána, jehož Red Wings získali před uzávěrkou přestupů z Washingtonu, dal druhý gól týmu z úniku. Dostal se do sóla poté, kdy naskočil na led z trestné lavice a rychlý protiútok zakončil střelou švihem nad vyrážečku Kevina Lankinena.

"Bylo to důležité. Když se od vás čekají góly a prosadíte se hned v prvním zápase, může se vám dýchat trochu lépe. Věřím, že mu gól hodně pomůže," uvedl trenér Detroitu Jeff Blashill k Vránovi, který před gólem odpykával trest za příliš mnoho hráčů na ledě.

"Trochu jsem se bál, že jej nebudu mít k dispozici, pokud by se hrálo čtyři na čtyři. Ale chtěl jsem, aby hrál po konci oslabení s Larkinem a Zadinou. Vyšlo to skvěle," těšilo ho.

Vrána strávil na ledě téměř sedmnáct minut, takový čas ve Washingtonu překročil v posledních 22 utkáních jen jednou. Při výběru hvězd zápasu jej předčil pouze obránce Troy Stecher, autor dvou gólů.

Boston - NY Islanders 4:1

Krejčí připravil v přesilové hře gól Craigu Smithovi, který střelou bez přípravy zvýšil na 2:0. Islanders snížili, ale Boston ve třetí třetině po přihrávkách Pastrňáka zpečetil výhru.

Český útočník si první bod připsal za přihrávku, z níž skóroval z úniku Taylor Hall. Ve druhém případě posunul při power-play puk Bradu Marchandovi, který střelou do prázdné branky stanovil konečné skóre.

"Nikdo se nevezl. To je přesně to, co potřebujete, abyste byli úspěšní," těšil trenéra Bostonu Bruce Cassidyho výkon a střelecká dominance 45:23.

Poprvé od 7. března mohl využít i brankářskou jedničku Tuukku Raska, který si připsal 300. výhru v soutěži. V historické tabulce se vyrovnal na 36. místě Tomáši Vokounovi. Raskův návrat znamenal, že Daniel Vladař nebyl na střídačce ani jako náhradní gólman. Pastrňák, který vyšel v předchozích čtyřech zápasech naprázdno, je v produktivitě českých hráčů s 34 body (16+18) už v těsném závěsu za vedoucím Ondřejem Palátem (12+23).

Carolina - Nashville 4:1

Brankář Petr Mrázek pustil jeden gól z dvaceti střel a dovedl Carolinu k výhře 4:1 nad Nashvillem. Český brankář zvítězil v souboji s Predators v desátém z jedenácti startů. "Petr opět chytal fenomenálně," chválil Mrázka Vincent Trocheck, který po přihrávce Martina Nečase zvýšil ve 26. minutě na 3:0.

Toronto - Winnipeg 2:5

Naopak z pozice náhradního gólmana zasáhl do zápasu David Rittich, který se mezi tyče Toronta dostal už ve 14. minutě za stavu 1:3. Český brankář nestačil jen na jednu z šestnácti střel, ale Maple Leafs, kteří hráli bez zraněného nejlepšího střelce soutěže Austona Matthewse, podlehli Winnipegu 2:5.

Pittsburgh - Philadelphia 1:2 po samostatných nájezdech

Voráček vyrovnal na začátku třetí třetiny střelou z mezikruží mezi betony Tristana Jarryho. Pittsburgh vedl i v rozstřelu, ale skóre otočili Claude Giroux i Sean Couturier, zatímco Carter Hart zneškodnil zbývající dva samostatné nájezdy domácích. V sestavě poražených scházel Radim Zohorna.

Washington - Buffalo 2:5

Gólman Washingtonu Vítek Vaněček inkasoval čtyřikrát z 21 střel a byl v utkání s Buffalem ve 34. minutě za stavu 2:4 střídán. "Nehráli jsme před brankářem dobře, proto jsem sáhl ke změně," vysvětlil kouč Capitals Peter Laviolette.

Jeho svěřenci i tak prohráli s nejhorším týmem soutěže jednoznačně 2:5. Gólman Sabres Dustin Tokarski si připsal první vítězství od roku 2015 a svými zásahy pokazil jubilejní 1000. zápas Nicklasi Bäckströmovi.

NHL:

Boston - NY Islanders 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)
Branky:
2. a 59. Marchand (na druhou Pastrňák), 18. C. Smith (Krejčí), 42. Hall (Pastrňák) - 23. Zajac. Střely na branku: 45:23. Diváci: 2191 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Marchand, 2. T. Rask, 3. Hall (všichni Boston).

NY Rangers - New Jersey 4:0 (3:0, 1:0, 0:0)
Branky:
12. a 33. Panarin, 1. Trouba, 7. Lindgren. Střely na branku: 33:16. Diváci: 1688 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Panarin, 2. Šesťorkin, 3. Blackwell (všichni Rangers).

Washington - Buffalo 2:5 (1:1, 1:3, 0:1)
Branky:
20. Orlov, 30. Mantha - 19. S. Reinhart, 22. Olofsson, 26. Mittelstadt, 34. Bjork, 60. Tage Thompson. Střely na branku: 29:30. Vítek Vaněček odchytal za Washington 33:23 minuty, inkasoval čtyři góly z 21 střel a úspěšnost zásahů měl 80,95 procenta. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Bäckström (Washington), 2. Bjork, 3. Cozens (oba Buffalo).

Carolina - Nashville 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Branky:
19. Foegele, 21. A. Svečnikov, 26. Trocheck (Nečas), 58. Aho - 50. Haula. Střely na branku: 29:20. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápasy, inkasoval jeden gól z 20 střel a úspěšnost zásahů měl 95 procent. Diváci: 4987 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Trocheck, 2. A. Svečnikov, 3. Foegele (všichni Carolina).

Tampa Bay - Florida 3:2 v prodl. (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)
Branky:
34. Killorn, 50. Colton, 61. Hedman - 16. Hörnqvist, 48. Duclair. Střely na branku: 19:38. Diváci: 3800 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij (Tampa Bay), 2. Barkov (Florida), 3. Hedman (Tampa Bay).

Pittsburgh - Philadelphia 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky:
26. Crosby - 42. Voráček, rozhodující sam. nájezd Couturier. Střely na branku: 32:27. Diváci: 4672 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Hart, 2. Voráček (oba Philadelphia), 3. Crosby (Pittsburgh).

Toronto - Winnipeg 2:5 (1:3, 1:0, 0:2)
Branky:
4. Galchenyuk, 27. Tavares - 11. a 46. Ehlers, 12. a 60. Connor, 14. Scheifele. Střely na branku: 33:24. David Rittich odchytal za Toronto 44:45 minuty, inkasoval jeden gól z 16 střel a úspěšnost zásahů měl 93,75 procenta. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Ehlers, 2. Scheifele, 3. Connor (všichni Winnipeg).

Detroit - Chicago 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)
Branky:
25. a 32. Stecher, 29. Vrána, 59. Rasmussen - 15. Keith. Střely na branku: 28:25. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Stecher, 2. Vrána, 3. Greiss (všichni Detroit).

Dallas - Columbus 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky:
37. a 49. Gurjanov, 39. Heiskanen, 56. Pavelski - 8. Roslovic. Střely na branku: 31:18. Diváci: 4201 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Gurjanov, 2. Heiskanen, 3. Jamie Benn (všichni Dallas).