Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Hašek mezi legendami. Jako první Čech byl uveden do Síně slávy NHL

Toronto – Český hokej se dočkal prvního hokejisty v Síni slávy zámořské NHL. Během pondělního slavnostního ceremoniálu do ní byl uveden Dominik Hašek. Hrdina české olympijské jízdy za zlatem na Hrách v Naganu se stal jedním z pouhých jedenácti Evropanů, jímž se této pocty dostalo.

Dominik Hašek byl uveden do Síně slávy v Torontu
zdroj: ČTK/AP

"Jednodušší je hrát hokej," uvedl Hašek s úsměvem svou desetiminutovou řeč na pódiu, při které poděkoval rodičům, prarodičům, svým dětem a všem, kteří mu k hvězdné kariéře pomohli. "Podporovalo mě mnoho lidí, bohužel nebudu schopen jim všem tady poděkovat, ale často na ně všechny myslím. Děkuji všem, kteří mi pomohli, hráli se mnou a fandili mi. Všichni jste mi pomohli uskutečnit sny."

Spolu s Haškem byl mezi legendy NHL uveden i obránce Rob Blake s útočníky Peterem Forsbergem a Mikem Modanem. In memoriam byl oceněn bývalý trenér Pat Burns a do vybrané společnosti se dostal také rozhodčí Bill McCreary.

Je nám líto, video expirovalo.
Záruba o Haškovi: Jeho styl byl nenapodobitelný

"Být oceněn s Mikem, Peterem a Robem je velká čest. Hrál jsem proti nim a vím, jak si to zaslouží. Bill McCreary byl na ledě při nejdůležitějších dvou zápasech, které jsem hrál za svou zemi. Byly to poslední dva zápasy na olympijských hrách, kde jsme získali zlatou medaili. Je pro mě výjimečné vstoupit do Síně slávy s ním," připomněl, že slavný sudí rozhodoval v Naganu semifinále s Kanadou a finále s Ruskem.

Olympijský vítěz z Nagana a dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru získal v NHL šestkrát Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře (199495, 199799, 2001), dvakrát Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče a dvakrát Cenu Lestera B. Pearsona pro nejlepšího hráče podle Hráčské asociace NHLPA (shodně 1997 a 1998).

Hašek v NHL odchytal celkem 735 utkání s průměrem 2,13 obdržené branky na zápas a s úspěšností 92,2 procenta. S 389 výhrami mu patří jedenácté místo v historii a s 81 čistými konty se dělí o šestou pozici. V bojích o Stanleyův pohár měl ve 119 utkáních průměr 2,02 gólu na utkání, úspěšnost 92,5 procenta a vychytal 14 nul.

Dostalo se i na Forsberga, Blakea nebo Modana

Od roku 1945 až do loňska bylo do Síně slávy vybráno 259 hokejistů (mezi nimi jsou i tři ženy), 101 trenérů či funkcionářů a 15 rozhodčích, ale stále mezi nimi chyběl český zástupce. Nyní jsou Hašek s Forsbergem desátým a jedenáctým Evropanem, kterým se dostalo této cti. První byl v roce 1989 Rus Vladislav Treťjak. Následovali Švéd Börje Salming (1996), Slovák Peter Šťastný (1998), Rus Vlačeslav Fetisov a Fin Jari Kurri (2001), další Rusové Valerij Charlamov (2005), Igor Larionov (2008), Pavel Bure a Švéd Mats Sundin (2012).

Jednačtyřicetiletý Forsberg má ve sbírce dvě olympijská zlata, dvakrát vyhrál Stanley Cup a dvakrát se stal mistrem světa. Opora Colorada, Philadelphie a Nashvillu je tak členem takzvaného Triple Gold Clubu. V roce 2003 získal Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče NHL i Hart Trophy.

Všechny triumfy má ve sbírce i o tři roky starší kanadský obránce Blake, který spojil kariéru s Los Angeles, Coloradem a San Jose. Stanleyův pohár vyhrál i rovněž čtyřiačtyřicetiletý americký útočník Modano, který získal zlato i na Světovém poháru 1996. Burns, který v listopadu 2010 zemřel v 58 letech na rakovinu, dovedl v roce 2003 k triumfu v play-off NHL New Jersey. Třikrát byl vyhlášen nejlepším koučem zámořské soutěže.

Devětapadesátiletý McCreary patřil mezi nejlepší rozhodčí NHL. Na kontě má 1 737 zápasů, do kterých zasáhl jako čárový nebo hlavní sudí. V play-off byl nasazen do 292 duelů, což je rekord soutěže. Řídil i utkání na olympijských hrách nebo Kanadském poháru. 

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy