51. Rally Český Krumlov

Produktivitu útočníků zastoupili obránci. Češi si poradili s nepříjemnými Brity a jsou čtvrtí

Česká reprezentace zvládla psychicky náročný duel s Velkou Británií a přes trápení útočníků v koncovce zápas ovládla 6:1. Řadu spálených šancí vynahradily góly obránců, kteří zařídili první tři trefy a zasloužili se o rozhodující náskok. Po třetí výhře v řadě se národní tým posunul na čtvrté místo zaručující postup do čtvrtfinále.

Robin Hanzl střílí na britskou branku
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

Den českých obránců načal Lukáš Klok, který se prosadil podobně jako proti Švédsku další ránou zápěstím od modré čáry. Na něj postupně navázali až ve druhé třetině Filip Hronek s Liborem Šulákem, který pak v závěru druhým gólem v utkání skóre také uzavřel.

Jinak ale Češi v útoku marně dobývali britskou branku Jacksona Whistlea. V první třetině reprezentanti vypustili 18 ran, ve druhé části dalších 14, ale z forvardů se za šedesát minut hry prosadili jen Filip Chytil a Radan Lenc. Vynikající příležitosti nezužitkovali Jiří Sekáč, Filip Zadina nebo Michael Špaček. Posledně jmenovaný nastřelil s Jakubem Vránou tyčku.

"S nikým tady na turnaji to není lehké utkání. Je ale rozdíl, když vstřelíte první gól a odskočíte do vedení. Hraje se pak určitě líp. Po těch dvou prohrách na začátku turnaje jsme si k tomu něco řekli, snažíme se šlapat naplno celých šedesát minut a neohlížet se kolem sebe. Samozřejmě jen dobře, že jsme dosáhli na třetí výhru v řadě, teď musíme jen pokračovat v tom výkonu a šlapat pořád dál," burcoval po zápase Šulák.

Britové však nebyli jen pasivní v obraně, ale i nebezpeční v útoku. V české brance se Roman Will, který dostal přednost před Šimonem Hrubcem, vůbec nenudil. Jen v první třetině měl devět zákroků, z toho několik těžkých, když například z bezprostřední blízkosti kryl šanci Brendana Connollyho.

Česká dvojka byla oporou zejména při těsném stavu, ale ani Will neudržel proti Velké Británii čisté konto. Nejlepšího střelce soupeřů Liama Kirka s pěti góly na turnaji zastoupil Matthew Myers po dorážce v přesilové hře těsně před druhou přestávkou, jenž snižoval na 1:4. Will přece jen čelil i dvojité šanci Kirka, ale britského kanonýra vychytal. Nakonec si český gólman připsal 18 zákroků.

Zraněného Whistlea v závěru ještě nahradil Ben Bowns, který se zapotil hlavně při šanci dalšího beka Davida Skleničky. Do konce utkání ho ale překonal Lenc premiérovým gólem na světovém šampionátu a Šulák. Češi se posunuli na čtvrtou příčku a před dvěma závěrečnými duely ve skupině mají dobrou pozici pro postup do čtvrtfinále.

Mistrovství světa v hokeji v Rize, skupina A (Olympijské sportovní centrum):

ČR - Velká Británie 6:1 (1:0, 3:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 9. Klok (M. Špaček), 21. Hronek (Zadina), 25. Šulák (M. Špaček, Sekáč), 33. Chytil (D. Musil), 52. Lenc (R. Hanzl), 58. Šulák (R. Hanzl, Klok) - 40. Myers (Richardson, Kirk). Rozhodčí: Frandsen (Dán.), Nord - Lundgren (oba Švéd.), Kroyer (Dán.). Vyloučení: 3:3, navíc Clements (Velká Británie) 10 min. Využití: 0:1. Bez diváků.

ČR: Will - Hronek, D. Musil, Klok, Sklenička, Šustr, Šulák, Hájek - Zadina, Jan Kovář, D. Kubalík - J. Vrána, Chytil, Sekáč - Lenc, M. Špaček, M. Stránský - Flek, R. Hanzl, Smejkal - Blümel. Trenéři: Filip Pešán, Martin Straka a Jaroslav Špaček.

Velká Británie: Whistle (49. Bowns) - Richardson, Tetlow, D. Phillips, O'Connor, Clements, Ehrhardt, S. Jones - Dowd, Connolly, Kirk - Hammond, Perlini, Lake - Davies, Myers, J. Phillips - Betteridge, Lachowicz, Ferrara - Long. Trenéři: Corey Neilson a Adam Keefe.