Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL moment dne

Trojice týmů se nezřekla Superligy, hrozí jí vyřazení z Ligy mistrů

Barcelona, Real Madrid a Juventus se oficiálně nezřekly účasti v Superlize a budou čelit disciplinárnímu řízení evropské fotbalové unie UEFA. Podle agentury Reuters mohou být všechny tři velkokluby vyřazeny z Ligy mistrů.

Sergio Ramos (vpravo) slaví s Lucasem Vázquezem gól Realu Madrid
zdroj: REUTERS autor: Juan Medina

Dalších devět týmů z Anglie, Itálie a Španělska doplatí na ohlášení vstupu do konkurenčního projektu finanční ztrátou. UEFA jim o pět procent zkrátí příjmy z příští sezony, navíc se budou muset složit na 15 milionů eur (385 milionů korun), které vedení evropského fotbalu použije na rozvoj hry mládeže a amatérů. Pokud by některý z klubů znovu vstoupil do neautorizované soutěže, zaplatí pokutu 100 milionů eur.

Projekt elitní soutěže, která měla mít samostatné financování, ohlásilo v dubnu 12 předních evropských klubů. Obrovská vlna kritiky fanoušků, hráčů i funkcionářů ale vedla k bleskovému zvratu a po několika dnech v Superlize zůstaly jen Real Madrid a Barcelona.

Své plány přehodnotily Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester United, Manchester City, Tottenham, Atlético Madrid, AC Milán i Inter Milán, které se po dohodě s UEFA vrátily do systému jejích soutěží. "Uvědomily si rychle svou chybu a udělaly potřebné kroky k tomu, aby se znovu zařadily do evropského fotbalu," uvedl prezident UEFA Aleksander Čeferin.

Juventus ani zbývající dva španělské kluby se ale od Superligy formálně nedistancovaly. Toto trio nyní čeká disciplinární řízení. Podle dřívějšího Čeferinova vyjádření může být trestem i vyloučení z Ligy mistrů. "UEFA si vyhrazuje právo na adekvátní postup proti těmto klubům, které se dosud nezřekly takzvané Superligy," řekl nyní Čeferin bez bližších podrobností.

Zástupci Realu Madrid, Barcelony a Juventusu odsoudili jako nepřijatelný tlak, který na ně UEFA vyvíjí. "Zakládající kluby trpěly a i nadále trpí kvůli nepřijatelnému tlaku třetí strany, výhrůžkám a útokům, aby se vzdaly projektu," uvedli představitelé klubů ve společném prohlášení. Plánů na vznik superligy se nehodlají vzdát a zdůrazňují, že vždy jednali jen v nejlepším zájmu fotbalu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy