Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Ve zpětném zrcátku

Podle UEFA ubývá fotbalistů, v Česku nejvíce mezi mládeží

Praha - Podle statistik UEFA ubývá v Evropě fotbalistů. Letos poklesl počet registrovaných hráčů o téměř osm milionů oproti roku 2010. Technický konzultant UEFA Liam McGroarty se domnívá, že s problémy se potýká také FAČR, neboť dramaticky ubývá hráčů v mládežnických kategoriích.

Ilustrační foto
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

V roce 2010 registrovala UEFA 23,5 milionu fotbalistů, nyní jejich počet klesl na 15,7 milionu. "Máme smůlu, že děláme fotbal v moderní, zrychlené a multimediální době. Celá Evropa je svlečená do naha. Před pár lety jsme říkali, že máme 700 tisíc registrovaných hráčů, po spočítání to kleslo na 300 tisíc," řekl Otakar Mestek, vedoucí Grassroots oddělení FAČR, které má na starost podporu amatérského fotbalu.

Podle McGroartyho, jenž vystoupil na konferenci v Praze, navíc v českém fotbale ubývá mládeže. "Máme ověřeno, že pokud dítě začne s fotbalem do osmi let, pak stráví s fotbalem v životě dvanáctkrát více času než to, co začne později," prohlásil s tím, že právě osmiletých dětí se v tuzemsku věnuje fotbalu jen velmi málo.

Navíc nejde o jediný problém, protože z 327 tisíc registrovaných hráčů u FAČR jen 36 procent tvoří fotbalisté pod 18 let. "To se musí změnit. Vždyť oni jsou budoucnost," přidal McGroarty a uvedl, že například ve Švédsku jde dokonce o 80 procent a na Slovensku o 60.

"Souvisí to s tím, že kluci dokončí v patnácti základní školu, do té doby, dokud jsou v partě, tak to funguje skvěle, a jdou do dorostu," řekl Mestek. "Na střední se rozprchnou, začnou jim studijní starosti, ty jsou nepříjemné, začnou jim starosti s holkama, ty jsou příjemné, a když se k tomu v klubu přidá nějaký blbec, co na ně huláká, tak se na to vykašlou a jdou se radši učit, na rande nebo si zapnout ten počítač blbej," dodal. "A to by i třeba rádi hráli dál, reprezentovali svůj oddíl, ale bez stresů a jen pro radost, protože už nemají žádnou ambici," uvedl.

Statistiky vycházejí z průzkumu, který si kvůli ubývající členské základně nechala vypracovat UEFA. Ten mimo jiné odhalil, že fotbalu ze sportů v České republice příliš lidí nevěří a v žebříčku důvěryhodnosti se umístil až na 17. příčce z dvaceti. Reprezentace se přitom mezi fanoušky těší podpoře srovnatelné s Itálií a podobně je na tom i popularita první ligy.

UEFA proto odstartovala projekt GROW 2020, který má členským svazům pomoci s rozvojem amatérského fotbalu. "Analýza proběhla do posledního šroubku a svlékla nás do naha. Máme na čem pracovat," prohlásil Mestek. Podle něj už FAČR zahájila řadu akcí na podporu amatérského hraní.

Za projekt Můj první gól loni dokonce dostala nejvyšší ocenění UEFA, bude pokračovat v náborech dětí a do budoucna se chystá rozjet veteránské soutěže, zapracovat na vzdělání trenérů i učitelů tělocviku a jednou z priorit je i větší podpora ženského fotbalu. "Děti nabrat dokážeme, ale je potřeba je u fotbalu udržet. Jde nám o celoživotní fotbal v kvalitně a komplexně fungujícím klubu," uvedl Mestek.

Jednou z možností, jak si udržet fotbalisty napříč všemi věkovými kategoriemi, je změna počtu hráčů. "Mladí lidé chtějí hrát 5+1 a bez pravidel," uvedl McGroarty. "Může se hrát 8+1, 7+1... Když je o to zájem, tak proč ne? Například v Kazachstánu měli velký problém v konkurenci fotbalu 5+1, proto se rozhodli hrát nejnižší soutěže právě v tomto počtu. A hrají po večerech v týdnu," doplnil Mestek.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy