Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL moment dne

Listkiewicz: Hrubeš odpískal zápas v Plzni dobře

Praha – Michal Listkiewicz, předseda komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR, pochválil sudího Karla Hrubeše za způsob řízení nedělního ligového šlágru mezi Plzní a Spartou i přes jeho dvě chyby. Hlavní arbitr přesto dostal jednozápasový trest. Podle Listkiewicze jde o odpovídající potrestání.

Michal Listkiewicz
zdroj: ČTK autor: Michal Kamaryt

Hrubeš nejprve za stavu 1:0 chybně neodpískal penaltu za faul Maria Holka na plzeňského Michaela Krmenčíka. V druhé půli pak měl vyloučit sparťana Costu, který se žlutou kartou předvedl pár ostrých zákroků, diskutoval s rozhodčím a ukázal vulgární gesto v podobě prostředníčku.

"Zápas byl moc těžký, myslím, že Karel ho odpískal dobře. Byly tam dva takové momenty. Penaltová situace podle mě byla spíš ve prospěch odpískání pokutového kopu, ale nešlo o situaci černobílou," řekl Listkiewicz.

"Ale větší chybou bylo, co se stalo s Costou. Dostal jednu žlutou, ale mohl dostat tři. Takhle nemůže hrát, to je nebezpečné pro soupeře. Hrubeš je zkušený, výborný rozhodčí, ale v této situaci byl trochu hodnější, jako je otec na syna," doplnil Listkiewicz.

Hrubešovy chyby neměly vliv na výsledek, neboť Plzeň vyhrála 1:0. "Myslím, že jeden zápas je optimální. Utkání bylo těžké, to je třeba vidět. Může být lehký zápas, v němž není důvod k chybám. Plzeň se Spartou, to je jiná kategorie. Karel v zápase prokázal, že nominace byla správná a že je jedním z nejlepších českých sudích," uvedl Listkiewicz.

Je nám líto, video expirovalo.
Listkiewicz: V posledních minutách zápasů bývá moc chyb asistentů

Zpětně oznámil, že po derby mezi Spartou a Slavií v 8. kole dostal Radek Příhoda jednozápasový trest, který tehdy komise nezveřejnila. Neřekl ale, zda šlo o neodpískanou penaltu ve prospěch červenobílých.

"V komisi byla diskuze o těch chybách, zda to byla chyba, nebo ne. Ne všichni členové komise byli přesvědčeni, že je třeba Radka potrestat, to je demokracie. Komunikace nebyla oficiální. On byl zraněný, poté ještě dostal celkově za ten zápas trest na jedno utkání," řekl Listkiewicz.

Celkově je zatím s výkony rozhodčích v první třetině ligy poměrně spokojený a cítí, že důvěra v komisi se pomalu zvyšuje. "Samozřejmě ještě není stoprocentní, na to je třeba čas. Ale myslím, že to, co jsme řekli, děláme. Jsme transparentní. Pokud je nějaká závažná informace nebo rozhodnutí o rozhodčím, dáme informace do médií," uvedl.

"Snažíme se být spravedliví a nestranní, když někdo udělá chybu. Je jedno, jaké jméno to je. Rozhodčí vědí, jak chybovali, a pak za chyby pykají. Pokud hráč podá špatný výkon, také příští zápas nehraje. Ubírá se to správným směrem," podotkl polský šéf komise.

V zimě čeká české rozhodčí seminář v Portugalsku. Sudí tam budou také pískat přípravné duely i zápasy v nižších soutěžích. "To je moc dobře, že se budou v zimní pauze stejně jako fotbalisté připravovat. Jaro je těžší, rozhoduje se o titulu, o sestupu," podotkl Listkiewicz.

Kvůli vytížení v organizacích UEFA a FIFA nedávno skončila v komisi její bývalá šéfka Dagmar Damková. "Naše spolupráce už nebude oficiální, ale bude taková, jaká byla, to znamená přátelská. Byl bych rád, aby nám pomáhala v mezinárodních věcech. Má dobré jméno i respekt za hranicemi. Pomoct může třeba v tom, aby český sudí řídil na mistrovství světa nebo důležité zápasy v Lize mistrů," dodal Listkiewicz.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy