Následuje
SP Slovinsko

Německo-alžírskému souboji kralovali "libero" Neuer a "lídr" Mbuhli

Porto Alegre (Brazílie) – Osmifinálový souboj mezi Německem a Alžírskem zdaleka neměl tak jednoznačný průběh, jak se očekávalo. Až překvapivě mnoho práce měl v německé brance Manuel Neuer, utkání ale zvládl excelentně a Němce několika skvělými zákroky udržel na šampionátu. Neméně se dařilo druhé straně Raísu Mbuhlimu, který v závěru odrazil německý nápor a dovedl Alžírsko do prodloužení. V něm však Němci přeci jen dvakrát dotlačili míč do branky a vyhráli 2:1. 

Manuel Neuer
zdroj: ČTK/AP

Možná by se Němci už nyní pomalu chystali na cestu domů, kdyby neměli v brance Neuera. Alžířané totiž překvapili favorita aktivní hrou a rychlými protiútoky a několikrát se dostali za obranu. Neuer však neplnil jen roli brankáře, ale i jakéhosi libera a častými výběhy mimo vápno zažehnával jeden brejk za druhým.

"Nemohli jsme se dostat do rytmu. Alžířané překonávali náš presink dlouhými pasy za obranu a byli jsme tím hodně zranitelní. Ale měli jsme tam Manuela, který uklízel, co se nepovedlo. Často v poslední sekundě. Byl excelentní," chválil svého gólmana trenér Joachim Löw.

Neuerův výkon ocenil i bývalý německý gólman Andreas Köpke. "Manuel odehrál fantastický zápas. Je na něm vidět, že si tento styl hry užívá. Když vyběhne z vápna, nikdo nepochybuje o tom, že to zvládne. Je skvělý," prohlásil současný trenér brankářů u německé reprezentace.

Sám Neuer však svůj výkon nepovažuje za mimořádný. "Je to jen styl hry, který praktikuji i v Bayernu. Je třeba, aby spoluhráči věděli, že jsem tam a že jim pomohu, když bude třeba. Zvyšuje to vzájemnou důvěru," dodal Neuer.

Mbuhli: Zapsali jsme se do historie

Ještě větší chválu si však vysloužil Mbuhli. Za celé utkání čelil 22 přímým střelám na branku, kapituloval však až v prodloužení, kdy šťastně zakončil patičkou André Schürrle, a poté po brejku a přečíslení propálil Mbuhliho Mesut Özil. Předtím však nemohli Němci najít na alžírského gólmana recept. "Měli jsme mnoho šancí, ale jejich brankář se mohl přetrhnout. Byl neskutečný," ocenil protivníka Löw.

Gólman CSKA Sofia, kde byl konkurentem českého brankáře Tomáše Černého, byl vyhlášen hráčem zápasu, ačkoli musel překousnout těsnou porážku. To se předtím na turnaji povedlo jen dvěma hráčům poražených týmů, rovněž brankářům Italovi Gianluigimu Buffonovi a Mexičanovi Guillermu Ochoaovi.

"Nikdo nám nevěřil, že se dostaneme do této fáze turnaje. My ale byli připraveni a nakonec jsme mohli projít ještě dál, ale jen těsně se to nepovedlo. Každopádně jsme se zapsali do historie alžírského fotbalu," prohlásil Mbuhli, jehož křesní jméno Raís v arabštině znamená lídr.

Mbuhli zářil už na minulém šampionátu v JAR, kde udržel čisté konto v utkání s Anglií a následně držel tým v souboji s USA, když jediný gól inkasoval až v nastavení od Landona Donovana. V Brazílii sice inkasoval celkem sedm branek ve čtyřech zápasech, ale ani jedna nešla vyloženě na jeho vrub. Maximálně v duelu s Koreou mohl lépe zasáhnout, když ho Son Hung-min prostřelil mezi nohama. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy