Kdo převezme United po Moyesovi? 5 trenérských tipů
Praha - Čtvrtý kouč během necelých dvou let, pokud přitom počítáme dočasného trenéra Ryana Giggse a jeho případnou náhradu. Bilance, kterou si příznivci Manchesteru United u svého klubu ještě na začátku minulé sezony těžko dokázali představit. Kdo nahradí nástupce Sira Alexe Fergusona na trenérském postu v nejúspěšnějším anglickém klubu?
1. Louis van Gaal
Jednoznačně nejjistější volba ze všech. Louis van Gaal má obrovské zkušenosti na evropské scéně - dovedl Ajax v roce 1995 k vítězství v Lize mistrů, Barcelonu ke dvěma titulům ve španělské lize, s provinčním Alkmaarem vyhrál Eredivisie. Bayernu kromě doublu a finálové účasti v Lize mistrů v roce 2010 vtiskl základy stylu, na který navázal jak Jupp Heynckes, tak nyní Pep Guardiola.
Van Gaal navíc po mistrovství světa skončí u nizozemské reprezentace a několikrát se nechal slyšet, že by rád trénoval v Premier League. Na trenérský post se jej podle zpráv anglických médií snaží dostat Tottenham, ovšem pakliže se do jednání pustí United, je pravděpodobně jasné, který z týmů bude v přesvědčování silnější. Jediným zádrhelem, který Manchester vábí k volbě jiných trenérů, je fakt, že nizozemskému kouči je 62 let. Vedení United by na post hlavního kouče raději angažovalo muže s dlouhodobější vizí.
2. Ryan Giggs
Volba, která by se ještě před rokem zdála dosti neuvěřitelná, je nyní velmi reálná. Giggs ještě nemá zkušenosti s trénováním jakéhokoliv týmu na pozici hlavního kouče. Zná však klub tak jako málokdo, působil již letos v pozici hrajícího trenéra-asistenta a přebírá nyní od Moyese post manažera, přestože byl klubem jmenován pouze dočasně.
"Giggs může být trenérem, o tom nemám jakékoliv pochybnosti," prohlásil v únoru René Meulensteen, jeden z bývalých vlivných asistentů Sira Alexe Fergusona a toho času trenér Fulhamu. "Má obrovské povědomí o fotbale, rozhodnutí bude mít dobře promyšlená. A je odolný. Dokáže se s médii a se stresem vypořádat bez problémů."
United nyní budou podle hlavního reportéra deníku Daily Telegraph Henryho Wintera mapovat, jak se Giggs vypořádá s posledními čtyřmi zápasy v sezoně. Klub si velmi zakládá na své tradici dávat velký prostor britským talentovaným hráčům i trenérům. Lze si však jen těžko představit, že jeden z největších klubů na světě ponechá byť legendě, avšak nezkušenému trenérovi okolo 200 milionů liber (více než 6,5 miliardy korun) na přestavbu celého kádru.
3. Diego Simeone
Argentinský kouč nyní zažívá historický úspěch v Atlétiku Madrid, které se díky jeho vedení vzepřelo diktátu Barcelony a Realu. Rozpočet Atlétika tvoří zlomek toho, co na svůj chod vynakládají oba kluby. Simeone přitom letos se slušnými, ale nijak hvězdnými hráči nadále vede španělskou ligu a překonal Barcelonu ve čtvrtfinále Ligy mistrů. Trenér má navíc zkušenosti i s vítězným tažením Evropskou ligou, ve finále španělského poháru pak na Santiago Bernabéu po čtrnácti letech překonal Real Madrid.
Výčet Simeoneho úspěchů je enormní a v jeho prospěch hovoří i další faktory. Je mu teprve 43 let, a u United by tudíž mohl vydržet dlouhou dobu - zvlášť když v Atlétiku tráví již nyní delší čas než kterýkoliv trenér za posledních 16 let. Simeone dokáže sjednotit hráčskou kabinu a jeho styl fotbalu není nejútočnější, přesto však velmi bojovný a energický.
Atlético Simeonemu zdaleka nedokáže poskytnout takové finanční podmínky jako zavedený špičkový klub v evropském fotbale. Colchoneros by přitom byli ochotni svého trenéra pustit, kdyby dostali odpovídající finanční náhradu. Simeone však nehovoří anglicky, což by mohl být v prvních fázích problém, a to zvláště z toho důvodu, že obrovská část jeho úspěchu nestojí jen na taktickém porozumění, ale schopnosti motivovat své hráče.
4. Roberto Martínez
Poslední angažmá trenéra, který přišel z Evertonu, United nevyšlo, existuje však naděje, že Roberto Martínez by byl jiný případ. Mladý španělský kouč dokázal každý klub, který trénoval, dovést na vyšší metu. Se Swansea postoupil do druhé ligy a jen o bod ji nedostal do play-off o Premier League. Wigan poté čtyři sezony dokázal udržet v lize a nakonec s ním i vyhrál FA Cup. Everton má zase nyní obrovskou šanci dostat se do Ligy mistrů i s výrazně omezeným rozpočtem oproti jiným klubům.
Martínez je sice španělský kouč a United by preferovali zvolit muže původem z Británie, rodák z Katalánska však od svých 22 let nepřetržitě působí v britském prostředí a má o něm kompletní přehled. Důležitým faktorem, který hovoří v jeho neprospěch, je však nedostatek zkušeností s působením u velkého evropského klubu. Manchester United po sezoně, jakou zažil s Davidem Moyesem, zřejmě přece jen nebude chtít tolik riskovat.
5. Jürgen Klopp
Žádný špičkový klub, který se poohlíží po novém trenérovi, nemůže přehlédnout to, co dokázal Jürgen Klopp s Borussií Dortmund - dostat klub se skromným finančním zázemím ke dvěma titulům v Bundeslize a účasti ve finále Ligy mistrů. Klopp by pro United byl ideální volbou. Již nyní bez problémů ovládá angličtinu, praktikuje útočný fotbal založený na neúprosném presinku a stoprocentním odhodlání. A navíc je pro Manchester podle zpráv anglických médií jasnou první volbou.
Dá se tedy očekávat, že o snaze United přivést německého trenéra do klubu ještě mnoho uslyšíme. Klopp byl však paradoxně prvním osloveným trenérem, který vyloučil, že do Manchesteru United v létě zamíří. Několikrát v minulosti také podotkl, že dodrží svůj kontrakt, který má vypršet v roce 2018. Od mnoha koučů i fotbalistů si lze představit, že si ještě své původní rozhodnutí rozmyslí, je však vysoce nepravděpodobné, že by se totéž mělo přihodit Kloppovi.