Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

Kdo jsou noví majitelé Chelsea? Miliardy z prodeje klubu půjdou na charitu

Rébus, kdo si pořídí fotbalovou Chelsea, je vyřešen. Klub získá od Romana Abramoviče za 4,25 miliardy liber (přes 122 miliard korun) skupina investorů vedená spolumajitelem basketbalových Los Angeles Lakers a baseballového klubu Los Angeles Dodgers Toddem Boehlym. Celá částka má jít v květnu na zmrazené konto ruského oligarchy v britské bance a poté bude převedena na dobročinné účely. Transakci ještě musí schválit anglické fotbalové orgány a britská vláda.

Abramovičova éra v Chelsea končí po 19 letech. V roce 2003 koupil ruský miliardář londýnský klub údajně za 140 milionů liber. Chelsea pod jeho vedením prožila nejúspěšnější období v historii, když získala pět titulů, dvakrát vyhrála Ligu mistrů a pětkrát ovládla Anglický pohár. Ke čtyřem ligovým titulům a jednomu triumfu v Lize mistrů pomohl brankář Čech, který nyní pracuje v klubu jako poradce.

Ihned po ruském vojenském útoku na Ukrajinu na konci února Abramovič po výzvách, aby se vzdal kontroly na klubem, svěřil Chelsea správní radě klubové charitativní nadace. Sankcím se však klub nevyhnul, když britská vláda v březnu zmrazila majetek některým ruským oligarchům včetně Abramoviče. Třetí tým tabulky anglické ligy nesmí prodávat ani kupovat hráče, nemůže ani obnovovat smlouvy a má pozastavený prodej vstupenek pro domácí fanoušky.

Majetek budoucího spolumajitele Chelsea Boehlyho činí podle magazínu Forbes 4,5 miliardy dolarů (105 miliard korun). Kromě Dodgers a Lakers má šestačtyřicetiletý americký podnikatel podíl i v ženském basketbalovém týmu Los Angeles Sparks. Chelsea se pokusil koupit už v roce 2019 za tři miliardy dolarů, ale tehdy s nabídkou u Abramoviče nepochodil.

Členy konsorcia jsou také americká PR manažerka Barbara Charoneová, britský byznysmen Jonathan Goldstein a britský novinář Daniel Finkelstein.

O Chelsea se ucházely i další investorské skupiny. Mezi zájemci figurovali například majitelé baseballového klubu Chicago Cubs, bývalý šéf letecké společnosti British Airways Martin Broughton a někdejší slavný běžec a pozdější politik a současný šéf Světové atletiky Sebastian Coe. Nabídku podal i britský miliardář Jim Ratcliffe, majitel chemické společnosti Ineos a stejnojmenné cyklistické stáje, ale přišla pozdě.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články