Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Diamantová liga 2024

Británie zmrazila majetek Abramoviče. Nemůže prodat Chelsea, kterou opustil hlavní sponzor

Velká Británie kvůli ruské invazi na Ukrajinu uvalila sankce na dalších sedm ruských oligarchů. Na seznamu je nově také ruský miliardář a majitel britského fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič, dále podnikatel Oleg Děripaska, šéf ropného koncernu Rosněfť Igor Sečin a blízcí spolupracovníci ruského prezidenta Vladimira Putina. Chelsea musí fungovat ve speciálním režimu a minimálně dočasně ji opustil sponzor, jehož logo nosili fotbalisté londýnského celku na dresech.

Roman Abramovič
zdroj: Isifa/Getty Images autor: Ben Cawthra

Sankce míří na majetek v odhadované hodnotě 15 miliard liber (asi 450 miliard Kč). Většinu částky tvoří Abramovičův majetek, který podle prohlášení britské vlády přesahuje devět miliard liber; na Sečina připadají asi dvě miliardy liber. Sankce zahrnují zmrazení aktiv, zákaz transakcí s britskými občany i podniky a zákaz cestování.

Nově se týkají i šéfa ruské banky VTB Andreje Kostina, generálního ředitele Gazpromu Alexeje Millera, ředitele petrochemického podniku Transněfť Nikolaje Tokareva a člena správní rady banky Rossija Dmitrije Lebeděva.

"Pro ty, kteří podpořili Putinův krutý útok na Ukrajinu, nemůže existovat žádné bezpečné útočiště," uvedl britský premiér Boris Johnson. "Dnešní sankce jsou nejnovějším krokem v neochvějné podpoře Spojeného království ukrajinskému lidu. Budeme nemilosrdně stíhat ty, kteří umožňují zabíjení civilistů, ničení nemocnic a nezákonnou okupaci suverénních spojenců," dodal.

Fotbalový klub Chelsea může nadále hrát, vláda pro tento britský klub vystavila speciální licenci, uvedla ministryně kultury a sportu Nadine Dorriesová. Zaměstnanci klubu budou nadále pobírat plat, vstupenky a permanentky zůstávají v platnosti. Sankce přesto zabrání Abramovičovi v plánovaném prodeji klubu.

Sponzorskou smlouvu s Chelsea pozastavil mobilní operátor Three. "Ve světle nedávno oznámených vládních sankcí jsme požádali fotbalový klub Chelsea, aby dočasně pozastavil naši sponzorskou smlouvu včetně odstranění naší značky z dresů a okolí stadionu do odvolání," uvedla firma.

Speciální licence znamená, že Chelsea nesmí prodávat ani kupovat hráče. Úřadující vítěz Ligy mistrů, v jehož managementu pracuje i bývalý český reprezentační brankář Petr Čech, nemůže ani obnovovat smlouvy a má pozastavený prodej vstupenek.

Na zbývající domácí zápasy aktuálně třetího celku anglické ligy tak do květnového konce soutěže mohou přijít pouze držitelé permanentek.

Zabavení pro klub znamená řadu komplikací a ohrožuje i jeho budoucnost. Chelsea v minulém roce zaznamenala ztrátu 145,6 milionu liber a uvedla, že je závislá na finanční podpoře společnosti Fordstam Limited, jejímž prostřednictvím ji Abramovič kontroloval.

Chelsea byl také zakázán prodej suvenýrů a fanshop na stadionu Stamford Bridge byl uzavřen. Klub rovněž musí výrazně omezit další náklady. Na cestování týmu k utkáním venku může vynaložit pouze 20 tisíc liber a náklady na pořádání domácích zápasů jsou omezené částkou 500 tisíc liber.

Sport
zdroj: ČT4

Hráčů a dalších zaměstnanců klubu by se opatření zatím dotknout neměla. Chelsea jim i nadále může vyplácet mzdy, které podle agentury Reuters měsíčně činí celkem 28 milionů liber.

Londýnský klub také nadále může hrát zápasy, které mohou být vysílány v televizi. Nejbližším utkáním Chelsea je dnešní zápas 30. kola Premier League na hřišti posledního Norwiche. Tým také příští týden čeká v Lille odveta osmifinále Ligy mistrů.

Abramovič koupil Chelsea v roce 2003 údajně za 140 milionů liber. Klub pod jeho vedením prožil nejúspěšnější období v historii, když získal pět titulů, dvakrát vyhrál Ligu mistrů a pětkrát ovládl Anglický pohár. Ke čtyřem ligovým titulům a jednomu triumfu v LM pomohl Chelsea brankář Čech, který nyní dělá v klubu poradce.

Krátce po ruském útoku na Ukrajinu začal Abramovič v předtuše možných dopadů na jeho majetek jednat o prodeji klubu. Z toho však nyní sešlo, přestože britská vláda uvedla, že by mohla zákaz prodeje odblokovat.

"Nejsme proti tomu, ale teď jsme především řešili, jak sankcemi potrestat lidi blízké (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi, a ne fanoušky," prohlásil už dříve britský premiér Boris Johnson.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články