Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
SP v rychlobruslení 2024/2025

Omezení počtu hráčů na hostování? Považuji to za správné, má jasno šéf LFA Svoboda

Šest slávistů na hostování v Liberci? V letošní sezoně možná naposledy. Předseda Ligové asociace (LFA) Dušan Svoboda totiž věří, že už od příštího ročníku dojde v Česku k úpravám v počtu hráčů působících na hostování. Za ideální by považoval limit tří vypůjčených fotbalistů z jednoho klubu do druhého. Regulovat by se podle něj měl i celkový počet hráčů, kteří mohou z jednoho mužstva odejít hostovat. LFA možnou úpravu řeší s Fotbalovou asociací ČR, jež by musela změnu posvětit.

Mick van Buren v dresu Liberce
zdroj: ČTK autor: Petrášek Radek

Mezinárodně platí pravidlo FIFA, podle něhož smí z klubu hostovat nejvýše osm hráčů. Do jednoho konkrétního týmu pak mohou odejít maximálně tři fotbalisté. Nad rámec osmičky mohou zamířit na hostování hráči od 15 do 21 let, kteří ve svém klubu strávili alespoň tři roky. Týká se jich ovšem limit tří fotbalistů v mužstvu z jednoho klubu.

Aktuálně je ještě na jednotlivých asociacích, jestli chtějí pravidlo zavést i pro svou zemi. Od sezony 2025/26 už ale bude nařízení povinné. Od příštího ročníku se celkový limit FIFA sníží na sedm a od července 2024 pak na šest hráčů.

V Česku v současnosti žádná omezení neplatí. Nejvíce hráčů na hostování tradičně uvolňují elitní kluby Slavia, Sparta a Plzeň. Větší počet zapůjčených hráčů do jednoho klubu pak výrazně ovlivňuje některé ligové zápasy. Například Liberci při nedávné prohře 0:3 na Slavii chyběla hned šestice hráčů, z nichž pět včetně nejlepšího týmového střelce Micka van Burena by atakovalo základní sestavu.

"Měli by hráči, kteří jsou na hostování, nastupovat proti svým mateřským klubům? Za sebe říkám jasné ne a myslím si, že by to mělo být striktně upraveno přímo v řádech. Důvodů je hned několik, ale primárně tím ochráníme samotné fotbalisty, kterých se hostování týká. Na druhou stranu musí být rovněž omezeno celkové množství hráčů na hostování z jednoho klubu do druhého. Problém vidím také v tom, kolik hráčů celkově může (z jednoho klubu) na hostování odejít," uvedl v komentáři na webu LFA Svoboda.

"LFA je v tomto tématu aktivní a s FAČR o tomto tématu jedná. Věřím, že k úpravě dojde už od příští sezony. Osobně jsem pro, aby k určité regulaci došlo co nejdříve a omezení počtu hráčů na hostování z jednoho klubu do druhého na tři považuji za správné. Primárně tuto věc musí schválit FAČR, ale technicky to v lize můžeme zavést od příštího ročníku," doplnil.

V Česku v drtivé většině až na výjimky hráči na hostování nesmějí proti klubu, jemuž patří, nastoupit. Předloni například Slavia umožnila Liberci nasadit ve vzájemném duelu tři její kmenové hráče z celkových sedmi. Svoboda je pro, aby fotbalisté na hostováních měli v řádech přímo zakázáno hrát proti mateřskému klubu.

"Například v Anglii je praxe taková, že hráč na hostování proti svému mateřskému celku hrát nemůže. Z mého pohledu se v Česku můžeme bavit o tom, že povolení hrát proti svému klubu by mohl dostat hráč, jehož závazky po dobu hostování v plné výši převezme klub, do něhož míří. Ale to jen v případě, pokud by se jednalo o dlouhodobé hostování. Jinak ne," poznamenal Svoboda.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články