Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
S ČT sport na vrchol 2025

FAČR je bez etické komise, všichni její členové podali rezignaci

Nečekanou rezignaci podala Etická komise Fotbalové asociace ČR (FAČR). Důvod? Rozdílné přístupy v rozhodování oproti odvolací komisi, která opakovaně rušila či snižovala tresty ve vynesených verdiktech nebo vracela případy k novému projednání. Výkonný výbor vzal rezignaci všech členů etické komise na vědomí. 

fotbal, ilustrační
zdroj: REUTERS autor: Alberto Lingria

Předseda Jan Eisenreich setrvá ve funkci až do 31. ledna. Na lednovém jednání výkonného výboru navrhne nové složení komise, aby mohla fungovat do valné hromady FAČR, která se uskuteční 29. května v Praze

Odvolací komise v posledních měsících v několika verdiktech týkajících se rozsáhlé korupční kauzy kolem bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra snížila či úplně zrušila verdikty, které vynesla etická komise.

Mimo jiné snížila na polovinu původní pokutu 400 tisíc korun pro Duklu Praha za pokus o ovlivnění dvou zápasů nejvyšší soutěže v roce 2018, nebo úplně zrušila tresty pro sportovního ředitele Slavie Jiřího Bílka a klub z Edenu za narušení regulérnosti třetí ligy či pro bývalého hradního kancléře Vratislava Mynáře. Odvolací komise také zkrátila exemplární zákaz činnosti za ovlivňování výsledků pro záložníka naposledy třetiligového Frýdlantu nad Ostravicí Michala Hladíka z 15 let na čtyři roky.

"Po rozhodnutí odvolací komise, které padlo v jedné z největších kauz match-fixingu, jakou jsme za dobu svého působení řešili a kde byl bez nám sděleného odůvodnění trest snížen z 15 let na čtyři roky, jsme dospěli k závěru, že přístupy v rozhodování etické a odvolací komise jsou natolik rozdílné, že je to nadále neudržitelné a neprospěšné pro Fotbalovou asociaci," uvedli její členové v prohlášení na webu FAČR.

"Výkonný výbor vzal rezignaci na vědomí, protože nic jiného s tím ani dělat nemůže. Další postup v souladu se stanovami by měl být takový, že předseda komise, který je jediný volený valnou hromadou, navrhne nové členy, které schvaluje výkonný výbor. S tím, že půjde na období čtyř pěti měsíců do řádné valné hromady, kde už podle nových stanov bude volena celá etická komise," řekl ČTK a Českému rozhlasu na setkání s novináři po jednání výkonného výboru místopředseda Jiří Šidliák.

Obě komise se mimo jiné rozcházely v právních výkladech disciplinárního řádu. "Etická komise je přesvědčena, že na případy před 30. červnem 2022 je nutné aplikovat pravidla účinná od 1. července 2022, v souladu se zásadou nepravé retroaktivity. Odvolací komise však trvá na aplikaci starších pravidel. Tato právní neshoda vedla k tomu, že rozhodnutí etické komise byla rušena a případy nám vráceny k novému projednání, což se opakovaně dělo s velmi stručným odůvodněním," podotkla etická komise.

"K posouzení této právní otázky bylo zpracováno odborné stanovisko Právnické fakulty v Olomouci, objednané sekretariátem FAČR na základě zadání etické komise, a považujeme ho proto za zcela nezávislé. Odborné stanovisko dává za pravdu etické komisi. Následná schůzka mezi členy etické a odvolací komise však nenaplnila očekávání, protože odvolací komise ignorovala toto stanovisko a pokračovala v aplikaci vlastního výkladu," doplnila etická komise.

Vedení FAČR nesoulad mezi komisemi vnímalo. "Byli jsme si vědomi určitého pnutí mezi nimi, měly rozdílné právní názory na některé věci, což ale k tomu procesu patří. My jsme vždy ctili nezávislost komisí, jsou to nezávislé orgány," řekl generální sekretář FAČR Martin Procházka. "Za FAČR můžu říct, že uděláme maximum pro to, abychom zachovali kontinuitu, aby funkčnost zůstala naprosto bezproblémová až do valné hromady," doplnil předseda asociace Petr Fousek.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články