Předseda FAČR Fousek bude v květnu usilovat o znovuzvolení, kandiduje i ředitel LFA Bárta
Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Petr Fousek bude v květnu na volební valné hromadě usilovat o obhajobu funkce. Svoji kandidaturu oznámil klubům na zasedání ligového grémia Ligové fotbalové asociace, která v Česku řídí profesionální soutěže. Kandidovat bude také výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta.
Fousek řídí asociaci od léta 2021, kdy ve volbách porazil bývalého reprezentanta Karla Poborského. Během letoška několikrát řekl, že do konce roku oznámí, zda bude znovu kandidovat.
"Plním svůj slib, který jsem dal fotbalovému hnutí a zejména regionálnímu fotbalu v létě. Od ledna do března příštího roku proběhnou valné hromady okresních a krajských fotbalových svazů a myslím, že je naprosto správné, aby ještě před nimi jejich zástupci jasně věděli, zda současný předseda má zájem pokračovat," uvedl Fousek.
"Jsem přesvědčen, že asociace byla v období našeho vedení úspěšná, a to sportovně i jinak. Ne vše se beze zbytku povedlo, ale právě proto považuji za svoji povinnost nabídnout kontinuitu," prohlásil Fousek.
Po Fouskovi oznámil kandidaturu také Bárta jako zástupce LFA. "V posledních měsících i na jednáních ligového výboru probíhaly diskuze o možných kandidátech na tuto funkci. Po nějakém čase některé významné české kluby za mnou přišly, jestli bych uvažoval o kandidatuře na předsedu FAČR. Po nějaké zralé úvaze i s vědomím podpory ligových klubů jsem přikývl. Chci kandidovat na předsedu FAČR," řekl Bárta.
"Před nedávnem jsem ještě o kandidatuře na předsedu FAČR vůbec nepřemýšlel. Tenkrát o tom ani nikdo nějak nepřemýšlel, že já bych mohl být předseda FAČR. Podpora a důvěra od největších klubů, od hodně ligových klubů, je pro mě čest a je poměrně zavazující. Časy se mění," uvedl Bárta.
"Mám podporu ligových klubů, ale samozřejmě na valné hromadě je celkem 202 delegátů. Jsou z klubů z nižších soutěží, z krajských a okresních fotbalových svazů," připomněl Bárta. Za jeho kandidaturou vedle pražských "S" stojí i další dva celky z nejlepší české čtyřky, Plzeň a Baník Ostrava.
Každý z klubů dostane z plateb solidarity v této pohárové sezoně téměř 12 milionů Kč
UEFA mezi české kluby z takzvaných plateb solidarity rozdělí 5,624 milionu eur (zhruba 142 milionů korun), což je skoro dvojnásobek částky za předchozí ročník 2023/2024. Každý z 12 klubů si přijde na 11,8 milionu korun. Čtveřice Sparta, Slavia, Plzeň a Mladá Boleslav, která si vydělala účastí v hlavní části, se příspěvek netýká.
Bývalý brankář Liberce a jablonecký funkcionář je v Ligové fotbalové asociaci prakticky od jejího vzniku a následného osamostatnění profesionálních soutěží v roce 2016. Po změně stanov LFA letos v dubnu jeho pozice od léta posílila, výkonný ředitel má rozšířené kompetence, neboť se zrušil post předsedy i místopředsedů ligového výboru.
Pokud by byl Bárta do čela českého fotbalu zvolen, musel by vedení LFA opustit. "Vizí a myšlenek mám spoustu, ale teď bych nerad něco prozrazoval. Do voleb je ještě spousta času. Kandidatura na takovou funkci nějakou kampaň předpokládá, ale na LFA do voleb zůstanu," řekl Bárta.
FAČR se podle současného šéfa Fouska za stávajícího vedení podařila celá řada věcí. "Reprezentace mužů A hrála dvakrát na Euru a postoupila do Ligy národů A, reprezentace do 21 let byla také dvakrát na mistrovství Evropy. K postupu mají blízko i ženy a dařilo se i mládežnickým kategoriím. FAČR je ekonomicky stabilní, podstatně posílila řadou opatření také důvěryhodnost fotbalu," podotkl Fousek.
"Asociace také realizovala velké projekty – ať už tuzemské jako například řešení stadionu Evžena Rošického, změnu stanov FAČR nebo strategický plán, či mezinárodní jako loňské finále Konferenční ligy a jiné. K nim desítky středních či menších," doplnil šéf asociace.
Fousek je prvním, kdo oficiálně oznámil, že bude kandidovat. O jeho možných soupeřích se zatím jen spekuluje. Na začátku října odmítl další kandidaturu Poborský. Valná hromada, která bude znovu po čtyřech letech volební, se uskuteční 29. května v Praze.