Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ME v 10 tancích 2018 Česko

Další rána pro Ďolíček. Praha 10 se nedohodla s magistrátem, hrozí vystěhování

Praha - Stadionu v Ďolíčku stále hrozí, že na něm nebudou moct hrát domácí fotbalisté Bohemians. Praha 10 se totiž neshodla s magistrátem na společném memorandu o odkupu vršovického stadionu.

Fanoušci Bohemians 1905 demonstrují před sídlem pražského magistrátu
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Zastupitelstvo městské části přijalo návrh memoranda, s kterým ale hlavní město nesouhlasí. Majitel stadionu poté naznačil, že na dohodu hodlá čekat jen do konce podzimu.

V čem hlavní město není spokojeno s memorandem, je nejasné. Podle Karla Grabeina Procházky, radního hlavního města pro majetek, není v pořádku jen jedno procento textu, které ale nechtěl upřesnit.

Stadion chtěla původně Praha 10 koupit a směnit ho za pozemek vedlejšího parkoviště. Nově ho ale plánuje získat Praha. O převodu se jedná už od roku 2011 a ligovým fotbalistům způsobuje nejistota ohledně stadionu značné potíže.

Majitel stadionu, společnost Bohemians Real, má s fotbalovým klubem uzavřenou nájemní smlouvu do konce soutěžního ročníku. Existují však klauzule, podle nichž může majitel vypovědět kontrakt už na konci září. To by pro tradiční pražský klub znamenalo nutnost stěhování.

Je nám líto, video expirovalo.
Reportéři ČT: Klokani jsou díky sporům politiků znovu v ohrožení

To, že možnost stěhování je reálná, naznačil i statutární zástupce Bohemians Real Lukáš Eichinger. "Pokud politici nenajdou nějaké řešení do konce podzimu, přistoupíme na jinou alternativu. A ta už by byla jiná než fotbalová," řekl Eichinger pro aktuálně.cz.

Hrozbu stěhování potvrdil i ředitel Bohemians Praha 1905 Darek Jakubowicz. "Od majitele máme ultimátum, ale musí tomu předcházet výpověď. Takže určitý čas ještě máme. Budou teď volby, tak uvidíme, jak se to před nimi rozpohybuje. Z mé zkušenosti vím, že před volbami se to začne hodně hýbat. Pokud by se to ale do voleb nestihlo, tak se to pak naopak hodně přibrzdí," řekl Jakubowicz.

Zatím je však Jakubowitz optimistou. "Kdybych byl v Bohemce pesimistou, tak se už někde houpu. Stále doufám, že to dobře dopadne. My s tím však nemůžeme nic dělat. To je jednání mezi magistrátem a městskou částí, kdo si na tom získá politické body. I majitel tomu jen přihlíží, i když se jedná o jeho majetek," dodal.

Zaplněný Ďolíček
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

Memorandum mezi městskou částí a hlavním městem vznikalo celé léto, dnes přijatý návrh je už jeho pátou verzí. Podle Procházky se na ní ale strany neshodly. "Byli jsme velice překvapeni, že jsme nedostali připomínky, ani memorandum, ale ultimátum. Ani já, ani nikdo na magistrátu jsme to oficiálně neviděli," prohlásil Procházka.

Podle místostarosty Prahy 10 Tomáše Peka (TOP 09) ale radní dostal poslední návrh memoranda 25. srpna. "Nevím, proč se nám do včerejška po dobu 12 dní neozval, zda na to měl vliv jeho výlet do Číny," dodal Pek. Praha si podle něj bere městskou část jako rukojmí.

Procházka ale nechtěl specifikovat, na čem se strany neshodly. "Devadesát devět procent dokumentu je v pořádku. Ale ďábel je v detailu," uvedl dále Procházka.

Spor je nejspíš ohledně sousedního pozemku. Ten má Praha 10 svěřený do užívání a provozuje na něm parkoviště. Praha si podmínila nákup stadionu vrácením stánku v Ďolíčku, městská část zase v memorandu chtěla, aby ho nemusela vracet příští dva roky.

Již dříve si městská část stanovila také další podmínky: chce například zachovat parkovací místa nebo vybudovat kolem Botiče pás zeleně. "Chceme si být jistí, že i v případě, že bude (pozemek) spravován hlavním městem, bude i nadále využíván ve prospěch obyvatel městské části," dodal místostarosta Pek.

Původně chtěla stadion získat Praha 10 před dvěma lety směnou za sporný pozemek a doplatek. Hlavní město ale smlouvu neschválilo a nakonec se rozhodlo jednat o koupi stadionu od majitele Bohemians Real samo. Městská část proto jednostranně vypověděla směnnou smlouvu.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy