Je nám líto, video expirovalo.

Nedostižitelný Gilbert si dojel pro titul, Kreuziger odstoupil

Limburg - Titul mistra světa v závodě s hromadným startem putuje do Belgie. Ještě dva kilometry před cílem to vypadalo na hromadný finiš, pak ale v závěrečném stoupání vystřelil dopředu Philippe Gilbert a během okamžiku všem ujel. Kilometr před cílem již bylo nad slunce jasnější, že Belgičanovi pronásledovatelé bojují jen o stříbro. Druhý nakonec dojel Nor Edvald Boasson Hagen. Třetí místo vybojoval španělský jezdec Alejandro Valverde. Největší česká naděje, Roman Kreuziger, se zapletl do několika kolizí, dvakrát měnil kolo a ze závodu ještě v jeho průběhu odstoupil. Z českých reprezentantů dojel nejlépe Jan Bárta na 59. místě. 

Gilbert si s náskokem dojel pro titul
zdroj: Isifa/EPA

Závod s hromadným startem čítal 267 kilometrů, zatímco první polovina trati byla celkem rovinatá, v druhé půlce vjeli cyklisté do okruhu, který byl již o poznání kopcovitější. Celkem obkroužili jezdci finálové kolečko desetkrát, právě zde se mělo rozhodovat. Sám závod to jen potvrdil.

Dlouhý únik zlikvidoval až okruh

Na samotném začátku se vystřídaly v úniku dvě ukrajinsko-lotyšské dvojice. Na čele se tak v začátku ukázali oba lotyšští jezdci, kteří do závodu naskočili. Ani jeden z úniků ale neměl dlouhého trvání a peloton uprchlíky snadno dostihl.

Zhruba po padesáti kilometrech pelotonu odjela jedenáctičlenná skupina uprchlíků a svůj náskok rychle navyšovala. Během chvilky najela na hlavní pole více jak tři minuty. Nikdo z favoritů v úniku nebyl, ale peloton jel v klidu s očekáváním, že únik zase brzy s přehledem zlikviduje. Jenže náskok jezdců na čele závodu průběžně narůstal, dvě stě kilometrů před cílem to bylo již více než čtyři minuty.

Philippe Gilbert: "Je těžké uvěřit tomu, že jsem světovým šampionem. A je těžké uvěřit tomu, že se tohle všechno opravdu stalo. Všichni ale odvedli fantastickou práci a ten titul jsme si zasloužili. Jsem kluk tady odsud, takže i proto je to pro mě něco neuvěřitelného. Z profilu závodu jsem těžil, opravdu mi seděl moc dobře." 

O tempo v pelotonu se starala především Velká Británie, na špici byl hodně vidět Mark Cavendish. A to přesto, že se očekávalo, že zabrat by v tento moment měly spíše týmy Belgie, Francie či Španělska. Jenže náskok vedoucí skupiny se neustále navyšoval. Po devadesáti kilometrech už čítal více než šest minut.

Philippe Gilbert
zdroj: Isifa

Před nájezdem do okruhu se na čelo pelotonu začali tlačit domácí Nizozemci. Iniciativu ale opět převzala Velká Británie a tentokrát i Francie. V čele pelotonu bylo vidět krom Cavendishe i Bradleyho Wigginse a Thomase Voecklera. Rozdíl mezi uprchlíky a hlavním polem se začal pomalu ztenčovat. Úřadující šampion Cavendish tvrdě pracoval pro svůj tým, stejně jako Alberto Contador.

Hromadný pád favority nezastavil

Z hlavního pole se oddělila skupinka pronásledovatelů. Mezi devíti jezdci byl i Španěl Flecha a Ital Nocentinni a náskok vedoucích jezdců se začal krátit. Až nakonec zmizel úplně. Na čele se začalo střídat více a více jezdců, ale úniky nikdy neměli delšího trvání. Po 220 km došlo k hromadnému pádu a řada jezdců, včetně Romana Kreuzigera, nabrala rozhodující zpoždění, jelikož čelo se rozhodlo na spadnuvší nepočkat. Nikdo z hlavních favoritů se však do kolize nepřipletl. A do posledního okruhu tak většina adeptů na vítězství jela pospolu. 

Jak se jezdci blížili k cíli stále častěji a častěji útočil Vincenzo Nibali. V silné sestavě byli na špici Španělé, překvapivě také Australané. Ve stoupání v posledním okruhu dlouho udával tempo Contador a rozjížděl tak závod pro své kolegy Valverdeho a Rodrígueze. Jenže snaha aktuláně možná nejlepšího jezdce světa na úspěch nestačila.

V závěrečném stoupání jel agresivně především Vincenzo Nibali a snažil se uniknout ostatním jezdcům, jenže dva kilometry před cílem vystřelil dopředu Philippe Gilbert a během okamžiku si vyjel rozhodující náskok. Stíhat se ho snažili Boason Hagen a Valverde. Kilometr před cílem však už bylo naprosto jasné, že pronásledovatelé už bojují jen o stříbro. Gilbert se neohroženě hnal za titulem a v cíli si užíval zasloužené ovace.

Čechům se vůbec nedařilo

Češi do závodu nasadili sedm, tedy maximální možný počet jezdců, mezi hlavní favority nikdo z nich nepatřil. Což se v závodě jen potvrdilo, nikdo z našich reprezentantů nebyl v závodě vůbec vidět. Česká jednička Roman Kreuziger se připletl do několika kolizí, musel měnit kolo a závod nakonec vzdal. "Určitě jsem se necítil špatně, ale to je všechno jedno, protože ten závod jsem nedojel," řekl Kreuziger.

"V tom prvním pádu jsem tam trošku zůstal, ale vyměnili jsme tretru a ještě jsem se dostal zpátky, i když to samozřejmě stálo spoustu sil," nastínil problémy, kvůli nimž musel vyměnit i kolo. "Po tom jednom kole, co jsem tam dojel zase zpátky, to pak tady spadlo před cílem," pokračoval ve výčtu obtíží. "Tady nahoře mi utrhli šaltr, takže jsem jel do nějakého půlkola na dva převody s tím, že pak jsem vyměnil kolo," doplnil. Tím však ztratil hodně času. "Bylo to vidět, že to je rozdělené, a už to nemělo další význam," dodal Kreuziger. Nejlepší z Čechů Jan Bárta dojel na konečném 59. místě.

Závod s hromadným startem:

Muži (269 km): 1. Gilbert (Belg.) 6:10:41, 2. Boasson Hagen (Nor.) -4, 3. Valverde (Šp.), 4. Degenkolb (Něm.), 5. Boom (Niz.), 6. Davis (Austr.), 7. Voeckler (Fr.), 8. Navardauskas (Lit.), 9. Henao (Kol.), 10. Freire (Šp.) všichni -5, ...59. Bárta -2:21, 104. Raboň, 107. Kadlec, 113. König, 116. Štybar všichni -8:55, Kreuziger a Kozubek (všichni ČR) oba nedokončili.     

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy