Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP v akrobatickém lyžování Finsko (skoky)

Leipheimer, Hincapie i Vande Velde potrestáni za doping v souvislosti s Armstrongovým případem

New York – Dopingová kauza kolem Lance Armstronga a bývalé stáje US Postal zasáhla i další velká jména světové cyklistiky. Po výpovědích k "případu Armstrong" potrestala americká antidopingová agentura USADA šestici bývalých týmových kolegů amerického jezdce, kteří se k užívání zakázaných látek přiznali. Na půl roku mají zastavenou závodní činnost Levi Leipheimer, jeden z lídrů stáje Omega Pharma-QuickStep českého miliardáře Zdeňka Bakaly, Christian Vande Velde, Tom Danielson a David Zabriskie, v současnosti jezdci týmu Garmin-Sharp. Trestu se dočkali i George Hincapie a Michael Barry, kteří už dříve ukončili kariéru. Všichni jezdci sankce akceptovali.

Levi Leipheimer ze stáje Omega Pharma-QuickStep
zdroj: Getty Images

O trestech informuje USADA ve zprávě o Armstrongově případu, kterou ve středu předala Mezinárodní cyklistické unii, světové agentuře WADA i triatlonové unii ITU a zveřejnila ji také na internetu. Jejím hlavním bodem je konstatování, že v Armstrongově bývalém týmu US Postal docházelo k nejpropracovanějšímu, nejprofesionálnějšímu a nejúspěšnějšímu dopingovému programu, jaký kdy ve sportu existoval.

George Hincapie: "Je to pro mě strašně těžké, ale musím přiznat, že jsem část své kariéry bral zakázané látky. Zjistil jsem, že vzhledem k jejich rozšířenému užívání mezi cyklisty nebudu schopen závodit na špičkové úrovni." 

Christian Vande Velde: "Vyhrával jsem závody před dobou, kdy jsem dopoval, i po té době. Paradoxně jsem nikdy nevyhrál, když jsem dopoval." 

Spis má více než 1 000 stránek a obsahuje mimo jiné místopřísežné svědectví 26 lidí včetně jedenácti bývalých Armstrongových kolegů z týmu. Vedle potrestané šestice jimi byli také Frankie Andreu, Tyler Hamilton, Floyd Landis, Stephen Swart a Jonathan Vaughters.

Nejpropracovanější dopingový systém

Armstrong podle USADA v letech 1998 až 2010 systematicky dopoval a měl i propracovaný systém, jak se kontrolám vyhýbat a za pomocí lékařů doping načasovat. Agentura jej viní ze zneužívání například EPO, kortizonu, testosteronu či růstového hormonu HGH a z krevního dopingu. Měl k těmto praktikám také nabádat, ale i nutit týmové kolegy.

Leipheimer, Armstrong a Hincapie před dvěma lety ještě podezření vyvraceli
zdroj: Getty Images

Zatímco Armstrong v minulosti argumentoval, že se podrobil pěti stovkám testů, USADA to zpochybnila a odhadla počet zhruba na polovinu. Kromě toho píše i o pozitivních výsledcích na EPO, přičemž při závodu Kolem Švýcarska se prý Armstrongovi podařilo jeden takový i s pomocí UCI ututlat. V jiném případě měl zase Armstrongův týmový lékař Luis García del Moral "nepříznivé" výsledky zahladit dodatečným vyplněním falešného předpisu.

David Zabriskie: "Stalo se to, a už by mě to nemělo mrzet. Akceptuji, že za to nesu plnou zodpovědnost." 

Travis Tygart, šéf USADA: "Od jezdců týmu US Postal i dalších to chtělo obrovskou odvahu vystoupit a říct pravdu." 

Za centrální postavu dopingové mašinérie označila USADA italského lékaře Michele Ferrariho, známého jako "Dottore EPO", se kterým prý Armstrong spolupracoval po celou dobu kariéry. Obviněn byl i dlouholetý manažer Armstrongových týmů Johan Bruyneel, nyní šéf týmu RadioShack-Nissan.

Ostatní se přiznali, Armstrong "jen" vzdal boj

Armstrong informace USADA oficiálně nekomentoval. Jednačtyřicetiletý Američan vždy užívání zakázaných prostředků popíral. V srpnu však oznámil, že nebude proti dopingovým obviněním bojovat a USADA mu obratem odebrala všechny jeho dosažené výsledky včetně triumfů na Tour de France z let 1999 až 2005. Po loňském konci s cyklistikou se věnuje triatlonu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy