Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Rallye Sardinie

Doping Armstronga byl podle USADA nejpropracovanější v historii

New York - Slavný cyklista Lance Armstrong a jeho tým US Postal využívali nejpropracovanější dopingový systém v historii sportu. Tvrdí to Americká antidopingová agentura (USADA), jež zaslala kompletní zprávu o svém vyšetřování sedminásobného vítěze Tour de France Mezinárodní cyklistické unii (UCI).

Lance Armstrong a George Hincapie (vpravo)
zdroj: Getty Images autor: Chris Graythen

USADA oznámila, že její zpráva má více než 1 000 stránek a obsahuje mimo jiné místopřísežné svědectví 26 lidí včetně jedenácti bývalých Armstrongových kolegů z týmu. Těmi jsou Frankie Andreu, Michael Barry, Tom Danielson, Tyler Hamilton, George Hincapie, Floyd Landis, Levi Leiphimer, Stephen Swart, Christian Vande Velde, Jonathan Vaughters a David Zabriskie.

Právě jeden z nich, Hincapie, jenž byl jako jediný u všech sedmi Armstrongových triumfů na Tour, se v souvislosti se zprávou USADA sám přiznal k dopingu. Devětatřicetiletý Američan, jenž letos absolvoval rekordní 17. Tour de France, podle svých slov dopoval do roku 2006.

Přiznání Hincapieho:

"Je to pro mě strašně těžké, ale musím přiznat, že jsem část své kariéry bral zakázané látky. Zjistil jsem, že vzhledem k jejich rozšířenému užívání mezi cyklisty nebudu schopen závodit na špičkové úrovni. Když mě oslovili federální vyšetřovatelé a naposledy USADA, chtěl jsem mluvit raději jen o svých zkušenostech. Ale pochopil jsem, že mám povinnost říct pravdu o všem, co vím. A to jsem také udělal." 

"Důkazy bez pochybností potvrzují, že v týmu US Postal docházelo k nejpropracovanějšímu, nejprofesionálnějšímu a nejúspěšnějšímu dopingovému programu, jaký kdy ve sportu existoval," uvedla USADA.

"Spis také obsahuje přímé důkazy jako finanční platby, e-maily, vědecká data a výsledky laboratorních testů, které potvrzují užívání, držení a distribuci zakázaných látek Lancem Armstrongem. Zároveň potvrzuje smutnou pravdu o podvodných aktivitách týmu US Postal, který dostával od amerických daňových poplatníků miliony dolarů," dodal šéf USADA Travis Tygart.

Cyklista Lance Armstrong
zdroj: ISIFA

Armstrong, jehož týmovým kolegou byl v letech 2002-2005 český cyklista Pavel Padrnos, vždy užívání zakázaných prostředků popíral. V srpnu však oznámil, že nebude proti dopingovým obviněním bojovat a USADA mu obratem odebrala všechny jeho dosažené výsledky včetně triumfů na Tour de France z let 1999 až 2005.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy