TCL V Repre

Kopecký kraloval v závodě SP mezi juniory, Nash dojela čtrnáctá

Junior Tomáš Kopecký vyhrál závod Světového poháru cyklokrosařů v belgickém Heusden-Zolderu a po druhém vítězství v sezoně se dostal do čela průběžného pořadí. Mezi jezdci do 23 let skončil Adam Ťoupalík těsně pod stupni vítězů, v závodu mužské kategorie elite dojel Michael Boroš jedenáctý a Kateřina Nash byla v závodu žen čtrnáctá.

Tomáš Kopecký
zdroj: ČTK/ZUMA autor: David Stockman

Vicemistr Evropy z Tábora Kopecký svedl v juniorském závodě tuhý souboj s domácím Jarnem Bellensem. Sedmnáctiletý britský rodák žijící v Nizozemsku nastoupil proti svému belgickému soupeři v posledním kole v jednom ze sjezdů a do cíle si dovezl třísekundový náskok. Díky čtvrtému pódiovému umístění v sezoně tak Kopecký vede po pěti závodech sedmidílný juniorský seriál o 22 bodů před Nizozemcem Pimem Ronhaarem, jenž byl v tomto závodě sedmý.

Boroš jedenáctým místem zaznamenal druhé nejlepší umístění v sezoně, v úvodním závodu SP v Iowě skončil v polovině září devátý. Za vítězným Nizozemcem Mathieum van der Poelem zaostal o dvě minuty a 51 sekund.

"Bory je zase zpátky, konečně se chytnul. Byla to trať pro něho, jenom škoda, že mu nevyšel lépe start. Pak už se startovní pole rozdělilo a bylo těžké se posunout výš. Jedenácté místo je skvělé, je první ze zbytku pole mimo belgických a nizozemských jezdců. Vrátil se zase tam, kam patří," uvedl reprezentační trenér Petr Dlask.

Nash dojela v Belgii čtrnáctá, Boroš se těsně nevešel do desítky

Van der Poel byl suverénní, domácí jezdci Laurens Sweeck a mistr světa Wout van Aert se za ním objevili v cíli na dalších místech až o půl minuty později. Nizozemský cyklokrosař si pátým triumfem v sezoně pojistil vedoucí pozici v průběžném pořadí SP.

Ve třiadvacítce držel dlouho naději na stupně vítězů Ťoupalík, ale nakonec dojel čtvrtý s odstupem pěti sekund za třetím Jorisem Nieuwenhuisem z Nizozemska. V závěrečném spurtu o vítězství zdolal Brit Thomas Pidcock domácího Eliho Iserbyta a vyhrál i čtvrtý závod SP, do nějž v sezoně nastoupil. Ťoupalík za vedoucím duem zaostal o 28 sekund a v průběžném pořadí si polepšil na třetí pozici. Bodově se dotáhl na dnes pátého Thijse Aertse z Belgie.

V závodu žen se nejlepší české cyklokrosařce Nash nepovedl start a zůstala v druhé desítce, z níž se už posunout nedokázala. Čtyřicetiletá prachatická rodačka navzdory nejhoršímu výsledku v sezoně SP zůstala v průběžném pořadí na páté pozici.

"Všichni spoléháme na Katku, ale tentokrát jí to nevyšlo. Říkala, že neměla nohy a dneska jí to nejelo. Potřebuje si orazit a chce se doma v Americe koncentrovat na konec sezony. Má v plánu poslední dva závody Světového poháru a pak mistrovství světa," řekl Dlask.

Pro vítězství si dojela k radosti domácích fanoušků mistryně světa Sanne Cantová s náskokem tří sekund před Američankou Katherine Comptonovou a sedmi sekund před Italkou Evou Lechnerovou.

Světový pohár v cyklokrosu v Heusden-Zolderu (Belgie):

Ženy: 1. Cantová (Belg.) 42:24, 2. Comptonová (USA) -3, 3. Lechnerová (It.) -7, 4. Ferrandová Prévotová (Fr.) -16, 5. Vosová, 6. Brandová (obě Niz.) obě -24, ...14. Nash -1:19, 28. Havlíková -2:53, 40. Šafářová -4:24, 44. Vaníčková -5:11, 55. Janů -7:51, 57. Ungermanová (všechny ČR) -8:21.

Muži do 23 let: 1. Pidcock (Brit.) 51:55, 2. Iserbyt (Belg.) stejný čas, 3. Nieuwenhuis (Niz.) -23, 4. A. Ťoupalík -28, ...36. Šulc -5:19, 37. Jelínek -5:35, 38. Schubert -5:37, 44. Jarý -7:09, 46. Mayer (všichni ČR) -7:23.

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 7 závodů): 1. Pidcock 240, 2. Iserbyt 210, 3. A. Ťoupalík 151, ...34. Šulc 14, 40. Schubert 11, 49. Mayer 5, 51. Jelínek 4, 53. Jarý 3.

Junioři: 1. Kopecký (ČR) 38:17, 2. Bellens -3, 3. Vandeputte (oba Belg.) -5, ...19. Schierl -1:51, 25. Ježek -2:24, 30. Mikšaník -2:39, 36. J. Ťoupalík -3:19, 41. Říman (všichni ČR) -3:58.

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 7 závodů): 1. Kopecký 215, 2. Ronhaar (Niz.) 193, 3. Rouiller (Švýc.) 165, ...18. Ježek 43, 22. J. Ťoupalík 32, 27. Schierl 23, 41. Říman 15, 45. Tomášek (ČR) 12, 48. Mikšaník 11.