Tour de France 2024

Francie v euforii. Kerbaolová opanovala jako první domácí cyklistka etapu na Tour

Zápis do francouzské cyklistické historie se podařil Cédrine Kerbaolové. Třiadvacetiletá závodnice vyhrála jako první domácí cyklistka etapu na obnovené Tour de France žen a útočí na žlutý trikot. Díky sólovému úniku v 6. etapě se posunula před závěrečným víkendem na druhé místo celkového pořadí šestnáct sekund za vedoucí Katarzynou Niewiadomou z Polska.

Kerbaolová jako první Francouzka vyhrála etapu na ženské Tour

Členka německého týmu Ceratizit se vydala do úniku na vrcholu posledního z pěti pátečních stoupání zhruba 15 kilometrů před cílem v Morteau, kam dojela po 159 kilometrech s náskokem 21 sekund před skupinou favoritek.

Kerbaolová se postarala o první francouzský triumf na Tour de France Femmes, jejíž první ročník se jel v roce 2022.

Dosud poslední domácí vítězkou na některé z obdob mužské "Staré dámy" byla v roce 1989 legendární Jeannie Longová.

Česká cyklistka Nikola Nosková tentokrát dojela na 126. místě ve skupině s odstupem 12:39 na vítězku, celkově si pohoršila o osm pozic na 77. příčku.

Na druhé příčce spurtovala Nizozemka Marianne Vosová a poskočila do čela bodovací soutěže. Závod končí v neděli vyhlášeným stoupáním na Alpe d'Huez.

Cyklistický závod žen Tour de France – 6. etapa Remiremont – Morteau (159,2 km):

1. Kerbaolová (Fr.) 4:04:41, 2. Vosová (Niz.), 3. Lippertová (Něm.), 4. Swinkelsová, 5. Brandová (obě Niz.), 6. Niewiadomá (Pol.) všechny -21, ...126. Nosková (ČR) -12:39.

Průběžné pořadí: 1. Niewiadomá 15:32:31, 2. Kerbaolová -16, 3. Faulknerová (USA) -19, 4. Pieterseová (Niz.) -22, 5. Labousová (Fr.) -56, 6. De Jongová (Niz.) -1:04, ...77. Nosková -26:51.