Šance Davidové na glóbus vyhasly na střelnici. Öbergová po olympiádě ovládla vytrvalostní závod i na MS
Sen o malém křišťálovém glóbu se Markétě Davidové rozplynul při střelbě, kde pětkrát chybovala. Do vytrvalostního závodu na MS v Östersundu vystartovala s červeným číslem lídra disciplíny, nakonec doběhla až na 43. místě. Specialistkou na vytrvalostní závod na velkých akcích je Švédka Hana Öbergová. Doma bere zlatou medaili, poté co ji získala i na loňské olympiádě. Malý křišťálový glóbus si ale zajistila Lisa Vittozziová. Vedoucí žena Světového poháru brala stříbro, bronz pak Francouzka Justine Braisazová. Nejlepší český výsledek zaznamenala třináctá Veronika Vítková.
Rozklepané nohy, jeden dřep a chyba poslední ranou. Výsledky mohly vypadat úplně jinak, ale na kdyby se nehraje. Slovenská biatlonistka Paulína Fialková střílela bezchybně až do momentu, kdy ji položila tíha okamžiku.
V případě bezchybné střelby by brala zlato a zabojovala by o malý křišťálový glóbus. Takto sice doběhla s číslem čtyři první, ale zklamaně pak sledovala, jak ji postupně konkurentky sesazují níž. Jméno Fialkové nakonec svítí na páté příčce.
Další snový den si místo toho bude pamatovat Švédka Öbergová. Třiadvacetiletá rodačka z Kiruny sestřelila všech dvacet terčů. Na domácí půdě si pověsí zlatou medaili na krk. Naposledy triumfovala v ještě větším závodě, také ve vytrvalostním, na olympiádě v korejském Pchjongčchangu minulý rok.
"Je to velice emotivní. Hodně to pro mě znamená a jsem na sebe pyšná. Po nepovedené stíhačce jsem hodně potrénovala a zkoncentrovala se," usmála se čerstvá šampionka v rozhovoru pro Českou televizi.
Střelba byla základ úspěchu, podmínky totiž vybízely k přesnosti. Stejně jako Öbergová vybílila terče i Vittozziová ovšem kvůli pomalejšímu běhu, celkově až jednadvacátému, zaostala v cíli o 23 sekund. Útěchu ale může mít v zisku malého křišťálového glóbu za vytrvalostní závody se ziskem 140 bodů před Fialkovou (111 bodů).
Poslední biatlonistkou, která zamíchala pořadím na stupních vítězů, byla Braisazová. Zapsala pouze jednu chybu, a to na třetí střelbě vleže stejně jako Laura Dahlmeierová. V cíli však Francouzce pomohl celkově šestý nejlepší běžecký čas a cenný kov Němce vyfoukla o sedm sekund.
Vítková si střelbou spravila chuť, Davidová nezvládla stojky
Nejlepší české umístění nakonec bere Vítková, která zapsala pouze jednu chybu na střelnici. Skončila třináctá a těsně ji unikla desítka. "Beru to pozitivně, protože to, co jsem si prožila celou sezonu... Nebylo to úplně dobrý a tady jsem si spravila chuť," povídala s úsměvem Vítková.
Logicky horší nálada byla znát na Davidové. Potřebovala skončit na bedně či při neúspěchu Vittozziové dojet do páté příčky, aby slavila malý křišťálový glóbus. Česká naděje měla pátý nejlepší běžecký čas, ovšem čtyři chyby na stojce a jedna na ležce jí vzaly šanci na dobrý výsledek.
"Rychlý běh mi teď moc nepomůže. Nevím, co na té střelbě dělám. Prostě se to nepovedlo, samozřejmě mě to mrzí. Nepřijde mi, že by foukalo, asi jsem dělala něco špatně já," pokrčila rameny dvaadvacetiletá biatlonistka, v hodnocení vytrvalostních závodů celkově třetí.
"Nevyšlo to, jak mělo. Začátek byl perfektní, vypadalo to nadějně. Na první stojce byly dost daleké rány. Markéta se moc nechytla a druhá stojka byla hodně podobná, takové rány dva centimetry. Stojka jí fakt nesedla, což rozhodlo," hodnotil kouč Jiří Holubec.
O jednu příčku lepší než Davidová byla v Östersundu na 42. místě Eva Puskarčíková se třemi chybami na střelnici. "Na trati to byl ukrutný boj, můžu být ráda za lyže, které mě podržely. Kdyby nebyly tak dobré, nevím, jestli bych to dala," přiznala Puskarčíková. Jessica Jislová skončila na 55. místě.
Střelba vytrestala i další z favoritek Slovenku Anastasiu Kuzminovou. Ta se "vyautovala" už na první střelbě vleže čtyřmi chybami. Poté už mohla šetřit síly a připravovat se na další závod. Dojela se sedmi minelami až na 58. místě. Finka Kaisa Mäkäräinenová udělala stejný počet chyb jako Davidová a obsadila 45. příčku.
Mistrovství světa v biatlonu v Östersundu (Švédsko):
Ženy - vytrvalostní závod (15 km):
1. Öbergová (Švéd.) 43:10,4 (0 trest. minut), 2. Vittozziová (It.) -23,6 (0), 3. Braisazová (Fr.) -32,5 (1), 4. Dahlmeierová (Něm.) -39,5 (1), 5. P. Fialková (SR) -45,5 (1), 6. Brorssonová (Švéd.) -49,9 (1), 7. Hauserová (Rak.) -53,7 (0), 8. Wiererová (It.) -1:06,7 (2), 9. S. Gasparinová (Švýc.) -1:59,5 (1), 10. Merkušynová (Ukr.) -2:04,6 (1), ...13. Vítková -2:30,5 (1), 42. Puskarčíková -4:53,4 (3), 43. Davidová -4:58,2 (5), 55. Jislová (všechny ČR) -5:39,3 (4).
Konečné pořadí vytrvalostních závodů (po 3 závodech): 1. Vittozziová 140, 2. P. Fialková 111, 3. Davidová 102, ...34. Vítková 31, 49. Puskarčíková 15, 60. Charvátová (ČR) 8.
Průběžné pořadí SP (po 21 z 26 závodů): 1. Vittozziová 818, 2. Wiererová 792, 3. Kuzminová (SR) 718, 4. Röiselandová (Nor.) 717, 5. Mäkäräinenová (Fin.) 598, 6. Öbergová 566, ...20. Davidová 376, 36. Vítková 179, 44. Puskarčíková 138, 78. Charvátová 31, 89. Jislová 10.