Na patnáctistovce bych měla mít olympiádu víceméně jistou, raduje se Vaňková
Rychlobruslařka Petra Vaňková si kariérním devátým místem na Světovém poháru v Gdašku prakticky zajistila i premiérový postup na olympijské hry na trati 1500 metrů. Šestadvacetiletou reprezentantku by totiž v posledním kvalifikačním závodě muselo přeskočit dvacet států. Sama by si účast pod pěti kruhy ráda vyjela také ve shorttracku na 500 a 1000 metrů. Přímé přenosy Světového poháru v Dordrechtu můžete sledovat o víkendu na ČT sport a ČT sport Plus.
"Už účast v semifinále jsem brala jako dobrý výsledek a samotná účast mi měla potvrdit kvalifikaci na olympiádu. Šlo jen o to se vyhnout penalizaci. Taktikou tak bylo neudělat zbytečnou chybu a čekat, co budou dělat ostatní. Využít jejich chyb a užít si závod," řekla Vaňková, která nakonec nebyla daleko ani od postupu do finále A.
"Takže to bylo nakonec i trošku zklamaní. Jak tam přede mnou padaly, tak mě to malinko rozhodilo a ztratila jsem jednu pozici. Nakonec ale bylo finále B super," uvedla.
Ve finále B se musela vyrovnat s faktem, že se nově jezdí v jednom závodním bloku. "Takže to bylo náročnější a trochu jsem se bála, jak to fyzicky zvládnu. Šla jsem na start hlavně s tím, abych nedostala žlutou kartu, která by mě posunula až na konec pořadí a neměla bych žádné body," přiznala Vaňková. Nakonec dojela třetí a dodatečně se posunula o pozici vpřed po penalizaci Nizozemky Michelle Velzeboerové.
Česká reprezentantka se přesunula do nizozemského Dordrechtu, kde seriál pokračuje, a Vaňková se o víkendu chce pokusit zabojovat o olympijskou účast i na tratích 500 a 1000 metrů.
"Na patnáctistovce už bych měla mít olympiádu víceméně jistou. Muselo by se přede mě dostat skoro dvacet lidí, dvacet států. Navíc se škrtá nejhorší výsledek, takže i kdyby se mi teď další závod nepovedl, tak bych měla mít účast na 99 procent jistou," řekla Vaňková, která je v průběžném pořadí disciplíny po třech závodech sedmnáctá a olympijskou kvalifikaci ukončí nadcházející podnik v Nizozemsku.
Rychlobruslaři na krátké dráze bojují o kvalifikační místa pro své země, s ohledem na výsledky českých reprezentantek má ale Vaňková jistotu, že pokud si místo vyjede, bude její. Týmové kolegyni Barboře Gákové se totiž letos nedaří a v Dordrechtu už bude chybět. "Před minulou olympiádou to nebylo tak jednoznačné a rozhodovalo se na základě dalších kritérií. Tentokráte jsou ale rozdíly ve výsledcích velké," uvedla Vaňková, kterou čeká premiéra pod pěti kruhy. V Pekingu 2022 zastupovala český shorttrack Michaela Hrůzová.
Vaňková, která letos v březnu obsadila na mistrovství světa 11. místo na kilometru, se v Nizozemsku pokusí na OH kvalifikovat i na dalších tratích. "Aktuálně nejsem od kvalifikace tak daleko. Uspět bych chtěla hlavně na tisíc metrů, protože nejsem úplně sprinter. Věřím, že na to mám," řekla.