Lyžování ČR 2024

Koukalová ztratila vedení ve finiši, senzačně zvítězila Němka Horchlerová

Anterselva (Itálie) – Po první střelecké položce byla až kdesi ve třetí desítce. Poté ale Gabriela Koukalová předvedla fantastický běžecký i střelecký výkon a dohnala i předehnala své soupeřky. V dramatickém finiši už jí ale na soupeřky nezbyly síly a skončila třetí. Úžasný výkon předvedla téměř neznámá Němka Horchlerová, za níž skončila krajanka a lídryně Světového poháru Laura Dahlmeierová.

Stupně vítězů hromadného závodu v Anterselvě - zleva Dahlmeierová, Horchlerová a Koukalová
zdroj: Český biatlon/Petr Slavík

Koukalové letos závody s hromadným startem vycházejí parádně. V Novém Městě na Moravě a v Oberhofu vyhrála a nyní jí utekl triumf o osm sekund.

"Jsem nadšená, že jsem znovu na stupních vítězů," radovala se Koukalová. Uvedla, že měla na trati problém s hůlkami. "Nebyl to pro mě šťastný závod, protože jsem je musela měnit hned třikrát," prohlásila. V Anterselvě vystoupila na stupně vítězů poprvé, dosud byla v italském středisku nejlépe sedmá.

Po první polovině závodu přitom jela Koukalová až devatenáctá, protože na první i druhé střelbě vleže jednou minula a musela jet trestná kola. Stojky ale zvládla perfektně. Po první čisté se posunula na šesté místo a po druhé už byla první.

V posledním kole se Koukalové držela za zády Horchlerová a s odstupem je stíhala Dahlmeierová. Horchlerová nastoupila před stadionem a ve 30 letech si doběhla i díky čisté střelbě pro první vítězství ve Světovém poháru. Vedoucí žena této sezony Dahlmeierová předstihla Koukalovou v cílové rovince.

Podle kouče Zdeňka Vítka se Koukalové neběželo dobře. "Gábina od začátku závodu kroutila hlavou, což je známka toho, že jí to 'nechutná'. Bylo to vidět na trati a odrazilo se to v posledním kole. Byl to přesto od Gábiny velice bojovný výkon a povedený výsledek," řekl Vítek České televizi.

Koukalová se dostala podeváté v sezoně na stupně vítězů a v celkovém pořadí je druhá za Dahlmeierovou. Puskarčíkové patří průběžné osmé místo.

SP v biatlonu v Anterselvě (Itálie)

Ženy - závod s hromadným startem na 12,5 km: 1. Horchlerová 36:11,54 (0 tr. okruhů), 2. Dahlmeierová (obě Něm.) -3,1 (3), 3. Koukalová (ČR) -8,0 (2), 4. Mäkäräinenová (Fin.) -13,5 (3), 5. Dorinová Habertová (Fr.) -19,0 (4), 6. Runggaldierová (It.) -24,1 (1), 7. Magnussonová (Švéd.) -26,4 (1), 8. Hinzová (Něm.) -27,4 (2), 9. Nicolaisenová (Nor.) -27,9 (0), 10. Džymová (Ukr.) -32,0 (3), 11. Puskarčíková -35,6 (3), ...14. Vítková (obě ČR) -29,3 (2).

Průběžné pořadí SP (po 15 z 26 závodů): 1. Dahlmeierová 669, 2. Koukalová 652, 3. Mäkäräinenová 637, 4. Dorinová Habertová 600, 5. Wiererová (It.) 466, 6. Hildebrandová (Něm.) 418, ...8. Puskarčíková 403, 19. Vítková 249, 48. Charvátová 61, 77. Davidová (obě ČR) 13.