Následuje
Československé sportovní století

Basketbalisté Nymburka postupují mezi šestnáct nejlepších

Pardubice – Basketbalisté Nymburka v pátém utkání Evropského poháru ULEB porazili Aris Soluň 78:72 a kolo před koncem základní skupiny si zajistili postup do další fáze soutěže mezi šestnáct nejlepších týmů. Nymburk má před posledním utkáním v Groningenu už jisté první místo ve skupině C. Nyní mají Středočeši bilanci čtyř výher a jedné porážky. Dnes jim proti Soluni v pardubické ČEZ Areně pomohl velký závěrečný obrat, když dvě minuty před koncem prohrávali ještě o pět bodů.  

Nymburk v zápase Eurocupu
zdroj: ČTK autor: Mlejnková Alexandra

"Jsem hrdý na mužstvo, protože jsme splnili první cíl letošní sezony, kterým byl postup v Eurocupu. Je dobře, že máme jisté první místo, i když ani moc neřešíme, na jaké další soupeře můžeme narazit," uvedl po utkání nymburský trenér Ronen Ginzburg. Zatím není jasné, koho elitní český tým potká v další čtyřčlenné skupině. Nymburk narazí na vítěze skupiny A, kterým zřejmě bude francouzský tým Gravelines, druhý celek skupiny B (zatím VEF Riga) a druhý tým skupiny D (Valencie nebo Lyon).

Domácí drželi ve hře na útočné polovině především Simmons, Benda a Lawrence, dopláceli ale na pomalý návrat do obrany a Soluni nechávali také hodně útočných doskoků. Přetahování o vedení pokračovalo až do úplného finiše. Nymburk byl už skoro na odpis, když Tsaldaris trojkou dvě minuty před koncem dal Arisu už pětibodové vedení (72:67). "Na nějaké nervy nebyl čas, udrželi jsme je naštěstí na uzdě," řekl křídelní hráč Pavel Pumprla.

Středočeši se v kritické chvíli vzepjali k velké stíhací jízdě. Minutu před koncem hosté doplatili i na to, že se hrdina předchozích okamžiků James dopustil nesportovního faulu na Bendu. Ten sice proměnil jen jednu šestku, ale Pumprla z následné akce zpod koše opět skóroval a dal svému týmu jeden bod k dobru. Důležité pro domácí bylo i to, že Wilson při následném úniku ubránil Jamese, který o několik okamžiků později popáté v utkání fauloval. Z lavičky už jen smutně sledoval, jak domácí Abrams oběma proměněnými trestnými hody Nymburk nasměroval k vítězství.

Na Nymburku jako by i dnes ležel stín z minulého nečekaného domácího klopýtnutí s Rudupisem Prienai. Osminásobní čeští šampioni hned na začátku nechali soupeře odskočit do vedení, pak zase svou šňůrou určovali vývoj zápasu oni, ale velké výkyvy ve hře je provázely celý zápas. "Bylo to pořád takové nahoru dolů, ale to nás provází pořád. Není jednoduché hrát tři soutěže naráz," připomněl Ginzburg, že jeho tým startuje mimo české ligy také ve VTB lize.

"Hlavní je, že máme postup v kapse. Možná jsme nijak neexcelovali, zase se potvrdilo, že udělat poslední postupový krok je to nejtěžší. Teď si to můžeme užívat a do Groningenu jet bez nervů," dodal Pumprla. 

Nymburk - Aris Soluň
zdroj: ČTK autor: Mlejnková Alexandra
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy