Vítkovické atletice je sto let. Oslavy doprovodí galavečer i unikátní kniha vzpomínek
Vítkovická atletika slaví sto let. Od nadšení a prvních kroků malé skupinky lidí urazila obdivuhodnou cestu, která se nesmazatelně zapsala do povědomí nejen sportovního světa. Během let se stal vítkovický oddíl prakticky nepostradatelným pro tuzemskou atletiku. Na jeho počest teď vzniká kniha, součástí oslav bude i speciální galavečer. Co dalšího se ve Vítkovicích chystá?
Výchova mladých reprezentantů, plejáda trenérů, funkcionářů, ale i schopnosti organizovat akce na nejvyšší úrovni. Příklad za všechny je Zlatá tretra.
Takový je vítkovický oddíl.
Například Taňa Kocembová, Helena Fibingerová, nebo dokonce legendární Emil Zátopek, stejně jako řada dalších Svázali s vítkovickou atletikou svůj osud.
Mnohdy s ní prožili celý svůj život.
"Přišel jsem prvního května 1982," vzpomíná v rozhovoru pro ČT sport předseda SSK Vítkovice Oldřich Zvolánek.
Právě on je jedním z příkladů oddané služby atletice.
A pokračuje: "Pamatuju si to jako dnes. Vybaví se mi atletické závody nejvyšší kvality, ty mě do Vítkovic přivedly. Nastoupil jsem jako správce budov, při tom jsem trénoval mládež, dorost, až jsem skončil jako předseda výkonné rady."
Šárka Mokrá připravuje k významnému jubileu knihu Stovky příběhů vítkovické atletiky, která vyjde v polovině prosince. "Nechtěli jsme to pojmout jako výčet statistik, ale spíš vyvolat ve čtenáři nějakou emoci, vzpomínku a pocit, jaké to mohlo být," vysvětluje.
"Nakonec jsme vytvořili asi dvousetstránkovou publikaci, kde jsme se primárně zaměřili na to, abychom přivedli vzpomínky ještě žijících lidí. Aby ty příběhy byly autentické," dodává manažerka speciálních projektů SSK Vítkovice Mokrá. Spolu s ní se na knize podílel i sportovní novinář Aleš Uher st.
V sobotu se koná slavnostní galavečer ku příležitosti oslav sta let vítkovické atletiky. Asi největší reklamu jí však udělal mítink Zlatá tretra, který má tradici již od roku 1961.
"Robert Změlík k nám přišel v patnácti letech a trénoval u nás až do olympiády v Barceloně. Na něj pak navázali úspěchy Tomáš Dvořák a Roman Šebrle," vzpomíná Zvolánek.
Mokrá má spolu se svými spolupracovníky v plánu obnovu mítinku Ostravská laťka. "A to pod novým názvem. Snad se nám to povede od roku 2026. Zároveň potřebujeme ale rozšiřovat i vlastní řady," tvrdí.
"Po každé Tretře přichází rodiče s dětmi, které chtějí zapojit do atletického dění, což se daří. A většina jich zůstává," nejvíce těší dlouholetého předsedu klubu Zvolánka.