Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

Semenyaová u CAS neuspěla. Pokud chce závodit mezi ženami, musí podstoupit léčbu

Boj Caster Semenyaové proti novému pravidlu mezinárodní federace IAAF, které zakazuje atletkám se zvýšenou hladinou mužských hormonů závodit na tratích od 400 metrů po jednu míli, pokud nepodstoupí hormonální léčbu, skončil neúspěchem. Sportovní arbitrážní soud (CAS) konstatoval, že pravidlo je sice diskriminující, ale je nutné k zajištění spravedlivosti soutěží.

Caster Semenyaová
zdroj: ČTK autor: Ožana Jaroslav

"Někdy je lepší reagovat tím, že nijak reagovat nebudete," napsala vzápětí na Twitteru Semenyaová. Olympijská šampionka z let 2012 a 2016 a trojnásobná mistryně světa je nejznámější atletkou, na kterou nové pravidlo dopadá. Osmadvacetiletá běžkyně má ještě možnost obrátit se během 30 dnů na švýcarský soud.

Později se osmadvacetiletá běžkyně k verdiktu přece jen vyjádřila a uvedla, že zvažuje, že se ještě obrátí na švýcarský soud. "Celou dekádu se mě IAAF snaží zbrzdit, ale mě to naopak posiluje. Tohle rozhodnutí CAS mě nezastaví. Znovu povstanu a budu dál inspirovat mladé ženy a sportovce v JAR i po celém světě," uvedla v prohlášení.

IAAF se rozhodla zavést kontroverzní pravidlo na základě odborné studie, podle níž mají atletky s odlišným sexuálním vývojem díky přirozeně vyšší hladině testosteronu výhodu ve srovnání s běžnou ženskou populací. Regule měla vstoupit v platnost již loni v listopadu, atletická federace ji ale odložila s tím, že vyčká na rozhodnutí arbitráže. Po verdiktu CAS začne pravidlo platit 8. května.

Je nám líto, video expirovalo.
Semenyaová neuspěla u CAS s odvoláním proti novému pravidlu IAAF

Podle nového pravidla budou muset atletky zahájit hormonální léčbu s cílem snížit hladinu testosteronu pod pět nanomolů na litr krve šest měsíců před startem. Pro letošní světový šampionát v Dauhá, který se uskuteční na přelomu září a října, udělá IAAF ještě ústupek. Pokud však bude chtít Semenyaová usilovat v Kataru o další půlkařský titul, bude muset podle agentury Reuters začít s hormonální terapií nejpozději do týdne.

Semenyaová je středem pozornosti kvůli své muskulaturní postavě a mužským rysům od senzačního triumfu na mistrovství světa v Berlíně v roce 2009. Téměř rok nemohla závodit, protože IAAF chtěla ověřit, zda je skutečně ženou. Už v roce 2011 se federace pokusila omezit závodění atletek s vysokým množstvím testosteronu a musely doložit lékařské povolení. Semenyaová užívala léky na snížení jeho hladiny a její výkony šly dolů. Když CAS pravidlo v roce 2015 zrušil, šla křivka její výkonnost opět nahoru. Loni v Paříži zaběhla čtvrtý nejlepší čas na 800 metrů všech dob 1:54,25.

Minulý týden si na národním šampionátu vyzkoušela běh na 5000 metrů, v kterém by mohla závodit i bez hormonální léčby. Sice hladce zvítězila, ale výkonem 16:05,97 zaostala za nejrychlejšími časy historie o téměř dvě minuty.

Srpen 2009 - IAAF vyzvala vedení jihoafrické atletiky, aby nechalo ověřit, zda je Semenyaová skutečně ženou. Pochybnosti o pohlaví osmnáctileté půlkařky vyvolaly podezřelý výkonnostní skok a její spíše mužská muskulatura.

Červenec 2010 - IAAF rozhodla, že se Semenyaová po jedenáctiměsíční nucené pauze a dlouhých spekulacích může vrátit k závodění. Současně uvedla, že veškeré lékařské zprávy jsou důvěrné a jejich výsledky nebudou zveřejněny. Během vleklého procesu se v médiích objevily zprávy, že testy odhalily, že je atletka hermafrodit.

Květen 2011 - IAAF se pokusila omezit závodění atletek s vysokým množstvím testosteronu zavedením nových pravidel. Atletky s vysokou hladinou testosteronu musely doložit lékařské povolení, jinak jim hrozil zákaz startu. Semenyaová užívala léky na snížení jeho hladiny, na její výkonnost to mělo negativní vliv.

Červenec 2015 - CAS po stížnosti indické sprinterky Dutee Chandové zrušil pravidlo IAAF, které udělovalo zákaz startu atletkám s příliš vysokou hladinou přirozeného testosteronu.

Duben 2018 - IAAF oznámila zavedení nového pravidla s účinností od 1. listopadu, podle něhož budou muset atletky s vyšší hladinou testosteronu podstoupit hormonální léčbu, pokud chtějí závodit na tratích od 400 metrů po míli.

Červen 2018 - Semenyaová se proti novému pravidlu odvolala k sportovní arbitráži.

Říjen 2018 - IAAF odložila platnost kontroverzního pravidla až na 26. března, pokud ho do té doby schválí CAS.

Únor 2019 - CAS začal projednávat stížnost atletek s přirozeně zvýšenou hladinou mužských hormonů proti novému pravidlu IAAF. Rozhodnutí mělo původně padnout na konci března, arbitráž ho ale odložila s vysvětlením, že obdržela od obou stran ještě další podklady.

Květen 2019 - CAS odvolání proti novému pravidlu IAAF zamítl. Arbitrážní soud konstatoval, že pravidlo je potřeba k zajištění spravedlivosti soutěží.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy