Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Ona je muž? Deník The Times odtajnil strategii obhájců IAAF v kauze Semenyaová

Schyluje se k důležitému rozhodnutí. Jak posuzovat atlety s přirozeně zvýšenou hladinou mužských hormonů? Světová atletická federace IAAF svou obhajobu v kauze Semenyaová údajně postaví na tvrzení, že dvojnásobná olympijská vítězka v běhu na 800 metrů je "biologicky muž", píše britský deník The Times. Vedení světové atletiky tuto interpretaci svého postoje vůči atletkám s odlišným sexuálním vývojem odmítá. Sportovní arbitráž CAS bude stížnost Caster Semenyaové a dalších atletek projednávat příští týden.

Caster Semenyaová
zdroj: Getty Images

Jihoafrická hvězda a další atletky v podobné situaci protestují proti novému pravidlu IAAF, podle něhož by bez hormonální léčby nesměly závodit na tratích od 400 metrů po míli. Pravidlo mělo být původně zavedeno loni v listopadu, ale IAAF jeho platnost odložila na 26. března 2019, pokud do té doby rozhodne CAS.

Zavedení kontroverzního pravidla IAAF opírá o odbornou studii, podle níž mají atletky s přirozeně vyšší hladinou testosteronu výhodu ve srovnání s běžnou ženskou populací. Deník The Times tvrdí, že se dostal k informacím o taktice obhajoby IAAF u sportovní arbitráže.

"Právníci IAAF budou argumentovat, že osmadvacetiletá Jihoafričanka a další atletky s odlišným sexuálním vývojem (DSD) by měly být klasifikovány biologicky jako muži, ale umožní jim prezentovat se jako ženy a závodit v ženské kategorii, pokud podobně jako transgender sportovkyně budou užívat látky na snížení testosteronu," napsal britský list.

IAAF se proti takovému tvrzení ohradila. "IAAF neklasifikuje žádnou atletku s DSD jako muže, ale naopak akceptujeme jejich oficiální pohlaví bez jakýchkoliv pochybností a dovolujeme jim závodit v ženské kategorii," uvedla světová federace.

Upozornila ale zároveň, že ženy s odlišným sexuálním vývojem mají s muži mnoho společného. "Mají varlata a mužské hodnoty testosteronu, stejný vývoj kostry, stejný nárůst svalové hmoty a sílu jako muži po pubertě. A právě tohle dává mužům výhodu nad ženami. V zájmu zachování férovosti ženských soutěží je nezbytné požádat atletky s DSD, aby před mezinárodními závody snižovaly úroveň testosteronu na ženskou hladinu," doplnila.

Olympijská šampionka z let 2012 a 2016 a trojnásobná mistryně světa na 800 metrů Semenyaová je nejznámější atletkou, na kterou nové pravidlo dopadá. Postavila se za ni i Jihoafrická atletická federace.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy