Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Štafeta s Maslákem doběhla sedmá, Perkovičová vstoupila do atletické historie

Předposlední den atletického mistrovství Evropy v Berlíně ozdobila česká výprava účastí ve třech finále. V běhu na 800 metrů skončil Lukáš Hodboď osmý, v diskařském sektoru obsadila Eliška Staňková dvanácté místo a čtvrtkařská štafeta v čele s Pavlem Maslákem doběhla sedmá. Chorvatská diskařka Sandra Perkovičová získala páté evropské zlato, což v jedné disciplíně ještě nikdo nedokázal.  

Chorvatská diskařka Sandra Perkovičová na ME v Berlíně
zdroj: DPA autor: Kay Nietfeld

Čtvrtkařskou štafetu vyhráli stejně jako před čtyřmi lety Belgičané s třemi bratry Borléeovými před Velkou Británií. Češi po pátečním rekordu a senzačním postupu do finále výrazně změnili sestavu. Na start se vrátil Jan Tesař, Pavel Maslák se z pozice finišmana posunul na druhý úsek a podařilo se mu udržet kontakt s nejlepšími.

Patriku Šormovi předával na čtvrtém místě, ale tuto pozici se udržet nepovedlo. Půlkař Filip Šnejdr doběhl na posledním úseku sedmý. Překvapivě dlouho vedli Španělé, nicméně v cílové rovince se přes ně přehnal Belgičan Kevin Borlée i dvojnásobný mistr Evropy Brit Martyn Rooney, který si alespoň trochu vynahradil zklamání z individuální trati.

Dvaadvacetiletý Hodboď se postaral asi o největší překvapení z české výpravy. Do Berlína přijel až s 27. časem ze všech půlkařů, velkých jmen se ovšem nezalekl. V rozběhu si vylepšil osobní rekord o téměř půl sekundy časem 1:46,50 a takticky zvládl i semifinále.

Třetí rychlý běh během tří dnů už byl však nad jeho síly a ve finále doběhl poslední v čase 1:46,60. Stejně jako v předchozích bězích byl v průběhu závodu aktivní. "I v tom finiši jsem si ještě na šestistovce věřil, že bych na ně mohl zaútočit, ale dneska byli lepší. S trenérem jsme s finále nepočítali. Na tu třetí půlku během tří dnů ještě nebylo vyladěno, ale ten čas je pořád skvělý a já jsem za něj rád," řekl Hodboď.

Potřetí za sebou se z titulu mistra Evropy radoval favorizovaný Adam Kszczot časem 1:44,59 a polské výpravě zajistil už páté zlato.

Je nám líto, video expirovalo.
Finále Hodbodě v běhu na 800 metrů s ohlasem

Perkovičová byla jednoznačnou favoritkou soutěže diskařek. Vždyť od roku 2010 prohrála jediný velký závod  finále na MS v Pekingu v roce 2015 – a letos hází o šest metrů dál než její největší soupeřka.

V Berlíně se ovšem dlouho trápila a o pátém vítězství v řadě rozhodla až v páté sérii hodem dlouhým 67,62 metru, kterým se soupeřkám vzdálila o více než čtyři metry. Eliška Staňková skončila dvanáctá výkonem 57,04.

Je nám líto, video expirovalo.
Nejdelší hod Staňkové ve finále disku žen s ohlasem

Britská sprinterka Dina Asherová-Smithová opanovala po stovce i dvojnásobnou trať, navíc v nejlepším světovém čase roku 21,89. Jako první žena se letos dostala pod 22 sekund a ve štafetě bude mít šanci získat zlatý hattrick, což se naposledy podařilo Němce Katrin Krabbeové v roce 1990 ve Splitu. 

Osobní rekord si zlepšila o 18 setin a obhájila zlatou medaili z předchozího šampionátu v Amsterdamu. Znovu porazila dvojnásobnou mistryni světa na dvoustovce Dafne Schippersovou z Nizozemska.

Je nám líto, video expirovalo.
Finále žen v běhu na 200 metrů

Sedmnáctiletý Nor Jakob Ingebrigtsen necelých 24 hodin po triumfu v běhu na 1500 metrů vyhrál závod na 5000 metrů v čase 13:17,06. Stříbro získal jeho starší bratr Henrik a soupeři mohli být rádi, že třetí člen rodinného klanu Filip na poslední chvíli start ve druhém závodě během dvou dnů odřekl. Bronz zbyl na Francouze Morhada Amdouniho, který v Berlíně vyhrál běh na 10 000 metrů.

Jakob Ingebrigtsen triumfoval v hodně neobvyklé kombinaci tratí. Spolu s bratrem vyrazili dopředu uprostřed posledního okruhu a nikdo ze soupeřů s nimi nedokázal držet krok. Henrik měl sice na kontě letos nejlepší evropský čas, ale ani on na mladšího bratra nestačil. Ten se zlepšil o víc než tři sekundy a překonal evropský juniorský rekord.

Je nám líto, video expirovalo.
Závěr finále mužů v běhu na 5000 metrů

Polskou zlatou kolekci rozšířila i Justyna Swietá-Erseticová, když kralovala v běhu na 400 metrů v nejlepším letošním evropském čase 50,41. Osobní rekord si zlepšila o více než půl sekundy. Řekyni Marii Belibasákiovou předstihla až těsně před cílem a porazila ji o čtyři setiny. Swietá-Erseticová navíc o 70 minut později pomohla k dalšímu zlatu i štafetě.

Dálku vyhrála domácí Malaika Mihambová skokem dlouhým 675 cm. Britka Lorraime Ugenová, která letos jako jediná na světě překonala sedm metrů, neprošla do užšího finále. Obhájkyně titulu Srbka Ivana Španovičová k finále vůbec nenastoupila kvůli zranění achillovky.

Další zlato pro hostitelskou zemi získal trochu nečekaně výškař Mateusz Przybylko, jenž jako jediný zdolal 235 cm. Juniorský mistr Evropy Maksim Nadesekau z Běloruska měl ze všech finalistů nejlepší letošní výkon 233 cm, dnes ho zopakoval, ale stačilo to jen na stříbro. Bronz vybojoval Rus Ilja Ivanjuk.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy