Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sportovní zprávy

IAAF zakázala start "nemocnému" Makwalovi, ten rozhodnutí nechápe

Londýn - Isaac Makwala nesouhlasí s rozhodnutím Mezinárodní atletické federace IAAF, která mu ze zdravotních důvodů nedovolila startovat v úterním finále mistrovství světa na 400 metrů. Třicetiletý reprezentant Botswany tvrdí, že je zdravý, a když přišel na stadion v Londýně, zabránila mu ve vstupu ochranka.

Isaac Makwala
zdroj: REUTERS autor: Phil Noble

Makwala byl jedním z třiceti atletů, jež postihly žaludeční potíže. Lídr letošních světových tabulek na 200 metrů proto nenastoupil do pondělních rozběhů a vzhledem k rozhodnutí IAAF poté nemohl startovat ani ve finále na 400 metrů, kde měl být hlavním vyzyvatelem jihoafrické hvězdy a pozdějšího vítěze Waydea van Niekerka.

Makwala se však podle vlastních slov cítil dobře a nechápe, proč nemohl startovat. "Když jsem přišel na stadion a byl jsem připravený závodit, nachystali na mě past a nepustili mě dovnitř," napsal na sociální síť Facebook. "Celý den jsme bojovali, aby pravda vyšla najevo. Stojím si za tím, že nejsem nemocný a že mě neprohlédl žádný doktor," dodal.

"Jenom jsem zvracel, ale zas tak hrozné to nebylo. Při rozcvičce jsem byl v pohodě a byl jsem připravený závodit. Tvrdě jsem se na to připravoval a teď mám pocit, jako by to někdo celé sabotoval... Nevím, co dál říct, protože k celé věci nemám všechny potřebné informace," zakončil botswanský běžec.

Je nám líto, video expirovalo.
Makwalovi zakázali start kvůli "nemoci", ten se bouří

IAAF se k případu vyjádřila jen krátce. Nejprve informovala o tom, že Makwalu stáhla ze závodu ze zdravotních důvodů na základě doporučení lékařského delegáta. Poté přidala, že důvodem bylo infekční onemocnění, které u něj objevila lékařská prohlídka. "Vedoucí výpravy, týmový lékař i fyzioterapeut byli po prohlídce informováni, že atlet by měl být 48 hodin v karanténě a přijde tak o finále běhu na 400 metrů," uvedla IAAF v prohlášení.

Předseda botswanské atletické federace Falcon Sedimo nicméně v rozhovoru pro BBC uvedl, že Makwalu nikdo nekontroloval a že se navíc o celé záležitosti dozvěděl z médií. "Měl prostě jeden z příznaků nemoci, tak to vzali z jedné vody na čisto," prohlásil. "Navíc nás nikdo o ničem oficiálně neinformoval. O tom, že nemůže startovat, jsme se dozvěděli z médií," dodal.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy