Český mílařský rekord padl. Sasínek jej posunul na Czech Indoor Gala

Skvělý výkon předvedl na Czech Indoor Gala v Ostravě mílař Filip Sasínek, který posunul vlastní národní rekord na hodnotu 3:57,62. Petr Svoboda skončil na překážkách druhý (7,58). Třetí byl ve skokanském sektoru Radek Juška (7,69 metru). Kristiina Mäki odstoupila během závodu na 1500 metrů. Osobní maximum si posunula i čtvrtkařka Lada Vondrová (51,57).

Sasínek zaběhl pod čtyři minuty a posunul vlastní národní maximum na hodnotu 3:57,62. "Byl to plán a trochu mě mrzí, že jsem musel běžet zepředu. Protože ve finiši pak už člověk moc sil nenajde. Ale jsem moc rád, pro to jsem sem přijel," říkal v cíli Sasínek, který ve finále skončil na čtvrtém místě.

Mezi velké české hvězdy patřili na Czech Indoor Gala také Petr Svoboda, Radek Juška a Kristiina Mäki. Potvrdil to především prvně jmenovaný, který ve finále útočil dokonce na vítězství – a nebýt pomalého startu, možná by vítězného Rogera Iribarneho ještě porazil. Nakonec z toho ve slušné mezinárodní konkurenci bylo druhé místo.

Svobodovi se přitom nejlépe dařilo v rozběhu, kde zaběhl dokonce 7,56. Ve finále ale zaspal na startu a nakonec finišoval za 7,58, což osmatřicetileté české ikoně stačilo na druhé místo. "Čas je super, ale moje startovní reakce je o osm setin pomalejší, než dokážu. Ale věřím si a to je důležité," hodnotil Svoboda svůj závod.

Po návratu k trenéru Luďku Svobodovi na HME pomýšlí znovu na ty nejvyšší mety. "Musím tam jet s tím nejvyšším cílem. Jednu dobu to hraničilo s tím, že jsem průměrný, a to mě nebavilo. I když jsem věřil a lidi kolem mě věřili. Teď to má zase smysl a je to velký," prohlásil tradičně odhodlaný sprinter, halový mistr Evropy z roku 2011.

Lada Vondrová
zdroj: ČTK / Sznapka Petr

Vondrová si v Ostravě posunula vlastní maximum

Méně se dařilo Mäki, která byla mezi mílařkami hlavní českou hvězdou. V druhé polovině závodu ale na soupeřky začínala ztrácet, a nakonec v ostravské hale odstoupila. Na vině nebyl zdravotní problém. Zvítězila Etiopanka Tigis Ketemaová (4:08,84), nejlepší z českých běžkyň nakonec byla devátá Anna Šimková (4:17,89).

Třetí z českých hvězd Radek Juška skočil sedm metrů a 69 centimetrů, což mu v Ostravě stačilo na třetí místo. Druhá skončila čtvrtkařka Lada Vondrová, která si výrazným způsobem o čtvrt sekundy posunula osobní rekord na 51,57. "Jsem hrozně spokojená. Nevěděla jsem, co do sebe čekat. Lieke Klaverová mi to strašně krásně rozběhla, já se za ní vyvezla, a když jsem viděla ten čas, tak jsem věděla, že to bude dobré. Měla jsem hroznou radost," řekla.

O tři příčky hůře si mezi sprintery vedl Jan Veleba, který v posledních týdnech usiluje o posun v mezinárodním rankingu. Místo mezi nejlepšími čtyřiceti sprintery Evropy by jej posunulo na březnový halový šampionát.

Šedesátku vyhrál britský sprinter Jeremiah Azu (6,56) o tři setiny před Šuhejem Tadou z Japonska. Z české špičky postoupil mezi nejlepší pouze Veleba, který jak v rozběhu, tak i ve finále běžel za 6,66. Stačilo to na pátou pozici. Z rozběhu naopak nepostoupil Zdeněk Stromšík.

"Finále se mi nepovedlo podle očekávání. V první polovině jsem chyboval, pak jsem to doháněl. S časem spokojený nejsem, ač bych většinou byl, protože to je kvalitní čas. Ale chtěl jsem víc. Potřeboval jsem třeba 6,64 plus dobré body," hodnotil Veleba.

Nejlepší halový závod v životě prožila Amálie Švábíková. Napoprvé překonala 457 centimetrů, čímž o dva centimetry vylepšila své maximum z loňského ročníku. Její absolutní osobní rekord je ještě o tři centimetry lepší. Jsem fakt spokojená, upřímně jsem to fakt nečekala, že se mi povede hned ve druhém závodě vylepšit halový osobní rekord," radovala se třiadvacetiletá tyčkařka. Nestačila jen na Slovinku Tinu Šutejovou, jež se nakonec dostala až přes 482 centimetrů a upevnila si vedení v letošních světových tabulkách.

První mezinárodní start v trojskoku absolvovala výškařka Michaela Hrubá, která chce obě disciplíny kombinovat. Poprvé v sezoně se dostala za třináct metrů výkonem 13,08 a obsadila šestou příčku. Zvítězila Slovinka Neja Filipičová (13,86).

Czech Indoor Gala, halový atletický mítink stříbrné kategorie World Indoor Tour v Ostravě:

Muži:

60 m: 1. Azu (Brit.) 6,58, 2. Tada (Jap.) 6,59, 3. 3. Mena (Kuba) 6,61, ...5. Veleba (ČR) 6,66.

200 m: 1. Mena (Kuba) 20,64, 2. Jirka (ČR) 20,91, 3. Burnet (Niz.) 20,95, ...5. Macík 21,08, 6. Polák (oba ČR) 21,18.

400 m: 1. Boers (Niz.) 46,36, 2. Danylenko (Ukr.) 46,46, 3. Krsek 46,49, 4. Müller 46,72, ...7. Bix (všichni ČR) 47,50.

800 m: 1. Ajúní (Tun.) 1:47,97, 2. Tuka (Bosna) 1:48,09, 3. Bloudek (Chorv.) 1:48,76, 4. Kotyza 1:48,81, ...6. Davidík 1:49,48, 7. Vystrk (všichni ČR) 1:49,54.

Míle: 1. Bibič (Srb.) 3:55,90, 2. Pallitsch (Rak.) 3:57,22, 3. Danielsson (Švéd.) 3:57,28, 4. Sasínek 3:57,62 - český rekord, ...7. Friš 4:01,35, 9. Vinduška (všichni ČR) 4:05,64.

60 m př.: 1. Iribarne (Kuba) 7,54, 2. Svoboda (ČR) 7,58, 3. Szymaňski (Pol.) 7,59.

Dálka: 1. Lescay (Kuba) 784, 2. Randazzo (It.) 778, 3. Juška (ČR) 769.

Ženy:

400 m: 1. Klaverová (Niz.) 51,00, 2. Vondrová (ČR) 51,57, 3. Tkačuková (Ukr.) 52,39, 4. Petržilková 52,44, ...7. Jíchová (obě ČR) 53,54.

1500 m: 1. Ketemaová (Et.) 4:08,84, 2. Hoffmanová (Švýc.) 4:09,02, 3. Lizakowská (Pol.) 4:09,97, ...9. Šimková 4:17,89, Mäki (obě ČR) nedokončila.

60 m př.: 1. Johnsonová (USA) 7,87, 2. Visserová (Niz.) 7,96, 3. Graversgaardová (Dán.) 8,07.

Tyč: 1. Šutejová (Slovin.) 482, 2. Švábíková (ČR) 457, 3. Bruniová (It.) 452, ...8. Pöschlová 417, 9. Pražáková (obě ČR) 402.

Trojskok: 1. Filipičová (Slovin.) 13,86, 2. Cestonarová (It.) 13,83, 3. Morimotová (Jap.) 13,53, 4. Maštalířová 13,25, ...6. Hrubá (obě ČR) 13,08.