Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Za zmizení tenistky Pcheng Šuaj odebrání olympiády? Stát se může všechno, naznačil člen MOV

Dlouholetý člen Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Richard Pound uvedl, že nejasnosti okolo zmizení čínské tenistky Pcheng Šuaj by mohly přinutit MOV k tvrdšímu postoji vůči dodržování lidských práv Číně. Nevyloučil ani to, že důsledkem tohoto případu může být i odebrání únorových zimních olympijských her v Pekingu.

Pcheng Šuaj
zdroj: Reuters autor: Adnan Abidi

MOV je už delší dobu terčem kritiky kvůli pořádání Her v Číně, která opakovaně čelí obvinění z porušování lidských práv. Výbor se dosud bránil tvrzením, že je sportovní organizací a do vnitřní politiky státu nemůže zasahovat.

Ohlasy na zmizení Pcheng Šuaj by však podle Pounda mohly postoj MOV změnit. Elitní čínská tenistka se na veřejnosti neobjevila od té doby, co na začátku listopadu zveřejnila, že se stala obětí sexuálního napadení někdejším čínským vicepremiérem.

Je nám líto, video expirovalo.
WTA nevěří mailu, že Šuaj Pcheng je v pořádku

Čínští představitelé ještě oficiálně aféru nekomentovali, státní televize však na Twitteru zveřejnila text z e-mailu, ve kterém údajně Pcheng Šuaj píše, že je v pořádku. Nyní také ukázala údajné záběry ze sociálních sítí, na nichž si tenistka hraje s kočkou a plyšáky. Televize také uvedla, že se hráčka brzy objeví na veřejnosti.

Obavy o osud bývalé světové jedničky ve čtyřhře to však nerozptýlilo. Ženská tenisová organizace WTA proto pohrozila zrušením všech turnajů v Číně. Podporu dvojnásobné grandslamové vítězce v deblu vyjádřily také hvězdy jako Novak Djokovič nebo Serena Williamsová.

"Pokud se to rozumně nevysvětlí, může se to vymknout kontrole a MOV bude muset zaujmout tvrdší postoj," řekl Pound. "Nemyslím si, že by to vedlo k odebrání olympijských her, ale stát se může všechno," přidal nejdéle sloužící člen MOV.

Pound také odmítl, že MOV by si mohl setkání s pětatřicetiletou tenistkou vynutit. "Jednání s čínskými představiteli nejsou snadná. Spíš než hrozby se nám v minulosti vyplatilo říct: Podívejte, je to venku, už to nejde přehlížet, tak co s tím uděláme?" uvedl.

"Myslím, že opatrný přístup nám pomůže víc než jim hrozit prstem a říkat: Udělejte tohle, nebo bude konec světa. Čína by na to jen řekla: OK, mrzí nás to, že přijdeme o olympiádu, ale svět to bude mrzet ještě víc," prohlásil Pound.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy