Následuje
Magazín českého snowboardingu

Hřebec: Výchově tenistů u nás schází systém, je jen otázkou času, kdy se to projeví

Český tenis nechal na Australian Open velkou stopu. Karolína Plíšková došla až do semifinále, Petra Kvitová padla až těsně pod vrcholem. K tomu Tomáš Berdych skončil v osmifinále s pozdějším finalistou Rafaelem Nadalem. Takže velká tenisová radost. Jenže ne všechno je v tuzemském tenise tak pěkné, jak to vypadá. Hodně o tom ví Jiří Hřebec, který trénuje mládež na Štvanici, kde ve své éře odehrál spoustu velkých zápasů zejména v Davis Cupu po boku Jana Kodeše.

Jiří Veselý
zdroj: Reuters autor: TOBY MELVILLE

"Česká tenisová škola?" zopakoval otázku osmašedesátiletý tenista, který byl osmkrát ve finále turnajů ATP, tři vyhrál. "Nic takového není. To, že hrajou ty holky dobře, to s tím nemá nic společného," konstatoval s jistotou v hlase muž, jenž si zahrál i finále Davis Cupu, ve kterém tehdy ještě tým ČSSR podlehl Švédsku.

V čem vidí Hřebec fakt, že česká děvčata jsou v posledních letech úspěšnější než tenisté? "Holky jsou totiž daleko disciplinovanější než kluci," vysvětluje pohled trenéra, který stál za vzestupem Markéty Vondroušové a dobře zná tenisové poměry v české kotlině. "Je to o klubech a o rodičích, kteří táhnou děti k tenisu. Žádná systémová akce to není," tvrdí rozhodně.

Podle pětadvacátého tenisty tehdejšího světového žebříčku, který před normalizací radši emigroval do Německa, ale už je zase natrvalo zpátky v Praze, schází v Česku ve výchově tenistů jakýkoli systém. "To se u nás projeví za deset patnáct let. Až skončí tahle generace, tak je tu jen pár talentů. I u holek to bude jako mezi klukama. Dokud byl Berdych a Štěpánek, tak to vypadalo, jaká jsme silná tenisová země. Ale to jsme nebyli – to byli jen oni dva a vyhráli dvakrát Davis Cup a všichni si mysleli, jak jsme skvělí," dodal s tím, že to byla spíš náhoda, že se narodil talent, než že by u nás šlo o promyšlenou výchovu.

Hřebec je přesvědčený, že český tenis nečekají příliš světlé zítřky. "S holkama to bude stejné," vysvětluje. "Jsou tu teď ještě dvě sestry, jejichž jména si nevybavuju, hrají ve Spartě a mohly by být jednou dobré. Ale je jim dvanáct a před nimi je ještě moc dlouhá cesta."

A na to, proč za Berdychem zeje v českém mužském tenisu velká díra, má také jasný názor. "S klukama je těžší práce. Kluk se při tréninku třikrát zeptá, proč to má udělat," říká Hřebec a hned přejde na děvčata. "Těm něco řeknete a ony to udělají. Mají taky větší ctižádost," dodává.

Hřebec tvrdí, že bychom se mohli učit v zahraničí. "Třeba ve Francii a ve Španělsku, tam samozřejmě mají větší základnu, ale dělají to daleko líp. U nás kluci trénují málo," vysvětluje.

Petra Kvitová
zdroj: ČTK/ZUMA/ autor: Chaz Niell

Je přesvědčený, že je otázkou času, kdy se absence systematické výchovy talentů u nás projeví. "Kluci vlastně trénují stejně jako holky, jenže holkám to stačí," dodává s tím, že tenista, který hraje pětisetové zápasy, musí logicky trénovat víc. "Tady je systém daný tak, že trénují hodinu a půl dopoledne i odpoledne. To je dobrý pro holky, pro kluky je to málo."

Ovšem Hřebec nevidí v růžových barvách ani budoucnost českého ženského tenisu. "Myslím si, že ale i s holkama to časem dopadne jako s klukama. Narodí se třeba hráčka, z níž se špičková tenistka vyklube, ale nebude to už v takovém měřítku jako dneska," tvrdí Hřebec s tím, že podrobnější rozbor současné situace je na dlouhou diskusi. "Tady je to dlouhodobý vnitřní problém. Ničí to tu pár lidí, o nichž si ale všichni myslí, že jsou skvělí, jenže to je přesně naopak. Ti tady tenis úplně zlikvidovali," zakončil Hřebec.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy