Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Hry na přelomu tisíciletí

Šwiateková je v Paříži ve čtvrtfinále a vyzve Gauffovou, Ruud jde opět na Runeho

Světová jednička Iga Šwiateková postoupila na Roland Garros do čtvrtfinále. Ukrajinka Lesja Curenková za stavu 5:1 pro polskou tenistku zápas ze zdravotních důvodů vzdala. Obhájkyně titulu vyzve v repríze loňského finále Američanku Cori Gauffovou, která zastavila senzační tažení Slovenky Anny Karolíny Schmiedlové po setech 7:5 a 6:2.

Je nám líto, video expirovalo.
Senzační tažení Schmiedlové na Roland Garros ukončila Gauffová

Mezi nejlepší osmičkou v Paříži je poprvé i světová sedmička Uns Džábirová z Tuniska a po téměř čtyřhodinové bitvě také Beatriz Haddadová Maiaová – jako první Brazilka na grandslamu po 55 letech. Džábirová ve čtvrtém kole přehrála 6:3, 6:1 Američanku Bernardu Peraovou. Haddadová Maiaová udolala Španělku Saru Sorribesovou 6:7, 6:3 a 7:5.

Stejně jako Gauffová nezaváhal loňský poražený finalista mužského singlu Casper Ruud. Čtvrtý nasazený norský tenista zdolal Nicoláse Jarryho z Chile 7:6, 7:5, 7:5. Další takřka čtyřhodinový souboj svedli Dán Holger Rune s Argentincem Franciscem Cerúndolem. Světová šestka Rune zvítězil díky úspěšnému super-tiebreaku 7:6, 3:6, 6:4, 1:6, 7:6.

Šwiateková má opět vynikající formu

Čerstvě dvaadvacetiletá Šwiateková v prvním setu Curenkovou třikrát brejkla a byla blízko, aby letos v Paříži získala i devátý set po sobě. Ukrajinka však v závěru sady vzdala kvůli nevolnostem. Polka se pokusí porazit Gauffovou i v sedmém vzájemném zápase, dosud s ní navíc neztratila ani set.

"Od loňska jsem si s ní chtěla zahrát právě na tomhle turnaji. Věřila jsem, že k tomu dojde, protože jsem si myslela, že se mi bude dařit a jí taky. Pokud chcete být nejlepší, musíte porážet ty nejlepší," řekla rezolutně Gauffová.

Osmadvacetiletá Tunisanka Džábirová nedala Peraové šanci a zvítězila za 64 minut. Roland Garros byl dosud jediným grandslamem, kde neprošla alespoň do čtvrtfinále, jejím maximem bylo čtvrté kolo. Jako první africká hráčka tak dokázala projít mezi poslední osmičku na všech grandslamech.

"Paříž, to je prostě romantika. Ve dne i v noci. A vyhrát tady titul by bylo opravdu nezapomenutelný zážitek. Ale teď je lepší to brát zápas po zápase," konstatovala finalistka loňského Wimbledonu a US Open Džábirová.

Další soupeřkou bývalé světové dvojky bude Haddadová Maiaová. Čtrnáctá nasazená Brazilka přetlačila Sorribesovou po třech hodinách a 51 minutách. Poslední brazilskou tenistkou v grandslamovém čtvrtfinále byla v roce 1968 Maria Buenová.

Ruud odvrátil 14 brejkbolů

Čtyřiadvacetiletý Ruud, jenž si loni vedle Roland Garros zahrál finále na US Open, odvrátil v duelu s Jarrym 14 ze 17 brejkbolů a vyrovnaný zápas pro sebe rozhodl díky lépe zvládnutým koncovkám setů. Agresivně hrajícímu soupeři nestačilo ani 56 vítězných míčů, norský favorit za necelé tři a půl hodiny proměnil druhý mečbol.

Ruud narazí po roce ve čtvrtfinále znovu na Runeho. Dvacetiletý Dán udolal po třech hodinách a 59 minutách světovou třiadvacítku Cerúndola v super-tiebreaku pátého setu 10:7. Ruudovi bude chtít oplatit loňské vyřazení, tehdy prohrál 1:3 na sety. 

Poslední dvojici tvoří Němec Alexander Zverev a jako jediný nenasazený čtvrtfinalista Tomás Martín Etcheverry z Argentiny.

Roland Garros v Paříži (antuka, dotace 49,6 milionu eur):

Muži:
Dvouhra - 4. kolo: Ruud (4-Nor.) - Jarry (Chile) 7:6 (7:3), 7:5, 7:5, Rune (6-Dán.) - F. Cerúndolo (23-Arg.) 7:6 (7:3), 3:6, 6:4, 1:6, 7:6 (10:7), Zverev (22-Něm.) - Dimitrov (28-Bulh.) 6:1, 6:4, 6:3, Etcheverry (Arg.) - Nišioka (27-Jap.) 7:6 (10:8), 6:0, 6:1.

Ženy:
Dvouhra - 4. kolo: Šwiateková (1-Pol.) - Curenková (Ukr.) 5:1 skreč, Gauffová (6-USA) - Schmiedlová (SR) 7:5, 6:2, Džábirová (7-Tun.) - Peraová (USA) 6:3, 6:1, Haddadová Maiaová (17-Braz.) - Sorribesová (Šp.) 6:7 (3:7), 6:3, 7:5.

Junioři:
Dvouhra - 1. kolo: Hrazdil (ČR) - Pires (Fr,) 6:2, 6:7 (4:7), 6:3.
2. kolo: Mrva (ČR) - Gea (16-Fr.) 2:6, 6:4, 7:5.
Čtyřhra - 1. kolo: Hrazdil, Camus (ČR/Austr.) - Karahan, Panarin (Tur./Rus.) 6:3, 6:1.

Juniorky:
Dvouhra - 2. kolo:
Perezová (6-Peru) - Kovačková (ČR) 6:3, 6:1.
Čtyřhra - 1. kolo: Kovačková, Samsonová (ČR) - Munková, Slamaová (Dán./USA) 6:2, 6:1, Ercanová, L. Udvardyová (Tur./Maď.) - Šmejkalová, Valentová (ČR) 6:3, 6:4. 

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články