Plavkyně Závadová získala bronz na ME v Debrecínu

Debrecín (Maďarsko) – České plavání má první medaili z evropského šampionátu v Debrecínu. Bronz v polohovém závodu na 400 metrů získala Barbora Závadová výkonem 4:38,07 minuty. Na své nejsilnější trati zaostala o 1,11 sekundy za svým osobním rekordem. Zvítězila Maďarka Katinka Hosszuová, druhá skončila další maďarská závodnice Zsuzsanna Jakabosová.

Barbora Závadová dosáhla v Debrecínu na bronz
zdroj: ČTK/AP autor: Bela Szandelszky

"Samozřejmě jsem strašně šťastná, je to pro mě motivace do další práce a splnění dalšího z mých snů," řekla Závadová. Její radost nicméně trochu kalil fakt, že na šampionátu chyběly některé hvězdy. "Je to půl na půl. I když historie se neptá, tak uvnitř je takové zrnko, proto tu medaili možná neprožívám tak brutálně. Ale jsem ráda," řekla.

Závadová, devatenáctiletá svěřenkyně Vítězslava Hartmanna z Ostravy, vybojovala svou první velkou medaili mezi seniorkami. Na kontě už má předloňský bronz z olympijských her mládeže na poloviční trati.

Na dlouhé polohovce obhajovala Závadová osmé místo z minulého ME před dvěma lety v Budapešti, loni byla na evropském šampionátu v krátkém bazénu ve Štětíně těsně čtvrtá. Na loňském mistrovství světa v Šanghaji skončila sedmá. Šanci bojovat o medaili bude mít v úterý také další česká zástupkyně Simona Baumrtová. Ta v dnešním semifinále závodu na 200 metrů znak zaplavala celkově pátý čas 2:11,20 minuty.

Úvodní den se nesl také ve znamení vzpomínek, neboť norská výprava uctila památku špičkového závodníka Alexandera Daleho Oena, který náhle zemřel na selhání srdce na konci dubna ve věku 26 let. Dale Oen měl ve sbírce stříbrnou olympijskou medaili z Pekingu a tituly mistra světa a Evropy na 100 metrů prsa.

V jediném dalším dnešním individuálním finále na 400 metrů volný způsob vyhrál Němec Paul Biedermann v čase 3:47,84 minuty. Na obou tratích nestartovali obhájci titulů Yannick Agnel a Hanna Mileyová.

Muži:400 m v. zp.: 1. Biedermann (Něm.) 3:47,84, 2. Kis (Maď.) 3:48,09, 3. Pizzetti 3:48,66,4x100 m v. zp.: 1. Francie 3:13,55, 2. Itálie 3:14,71, 3. Rusko 3:15,13.

Ženy:
400 m pol. záv.
: 1. Hosszuová 4:33,76, 2. Jakabosová (obě Maď.) 4:35,68, 3. Závadová (ČR) 4:38,07,
4x100 m v. zp.: 1. Německo 3:37,88, 2. Švédsko 3:38,40, 3. Itálie 3:39,84, ...ČR (Pechancová, Václavíková, Řehořková, Moravčíková) - diskvalifikována v rozplavbě.