Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Paralympijský magazín

Dva české rekordy v jednom dnu dovedly Šefla k sedmému místu

Netanja - Český rekord 1:53,71 minuty na motýlkářské dvoustovce vynesl Janu Šeflovi sedmé místo ve finále mistrovství Evropy v krátkém bazénu v izraelské Netanji. Pětadvacetiletý plavec vylepšil svůj dopolední čas z rozplavby o osm setin. Sedmá byla také polohová štafeta žen ve složení Simona Baumrtová, Petra Chocová, Lucie Svěcená a Anna Kolářová, osmá v čase 2:24,18 doplavala ve finále závodu na 200 metrů prsařka Martina Moravčíková.

Jan Šefl
zdroj: ČTK autor: Kateřina Šulová

Se sedmi medailemi odjede ze šampionátu maďarská hvězda Katinka Hosszúová. V nedělním finále na 400 metrů volný způsob sbírku šesti zlatých rozšířila o stříbro, porazila ji o tři setiny Britka Jazmin Carlinová. "Nemůžu si stěžovat. Překonala jsem národní rekord a mám sedm medailí. Už jsem na konci nemohla, došly mi síly," řekla Hosszúová.
 
Šefl už ráno mluvil o fyzické únavě, v sobotu ho navíc psychicky nalomil nezdar na polohové stovce, na níž těsně nepostoupil do finále. Dokázal ale zmobilizovat síly a opět se mu podařilo český rekord překonat. "Ale bylo to spíš jen o vůli," těžce vydýchával před novináři. "Chviličku mi dejte," poprosil o čas. "Fyzické síly už nebyly," pokračoval po chvíli. "Jsem rád, že jsem nebyl osmej, takže víceméně spokojenost."

Nejbližší výzvou je pro Šefla i Moravčíkovou splnění limitu pro olympijské Rio
 
Do finále postoupil jako třetí, ale bylo mu jasné, že o medaili bojovat nebude. Díky rozplavbě ale plaval vedle vítěze a nového evropského rekordmana Lászla Cseha (1:49,00), kterému se díval na záda už od začátku. "To bylo jasné, znám ho, ten chlap snad nestárne," řekl na adresu třicetiletého Maďara, který vybojoval na ME třetí zlato. "Mohl jsem na začátku plavat s ním, abych ho zaskočil, ale bych byl blázen," uznal.

Pořád ho mrzí neúspěch na polohové stovce, která mu navíc sebrala hodně sil. "Proto převládá trochu zklamání z celého šampionátu. Jsou to sice pomíjivá kdyby, ale kdybych tu polohovku neplaval, asi bych tady teď byl čerstvější a mohl jsem bojovat o čtvrté nebo páté místo," věřil. "Sedmé místo je tak adekvátní tomu, co jsem tady předvedl," dodal Šefl, který si za další cíl klade splnění limitu na olympijské hry v Riu.
 
Moravčíková sice nezopakovala svůj dopolední výkon a ve finále byla osmá, ale zářila spokojeností. Klíčová pro ni byla premiérová účast ve finále v kariéře a překonání českého rekordu v rozplavbě, který má nyní hodnotu 2:23,20. "Myslela jsem si, že plavu rychleji, ale to ráno se povedlo, jsem za to ráda. Asi jsem se ráno hodně vydala, byla jsem docela zničená," hodnotila se osmadvacetiletá závodnice. "Už je to jedno, jestli to je sedmé nebo osmé místo, cíl splněn," radovala se, neboť příští rok ukončí kariéru.

Martina Moravčíková
zdroj: ČTK autor: Adámek Ladislav

Před tím chce ale ještě uspět na olympiádě. Sice zatím nemá limit A, ale ten pravděpodobně při současné formě překoná, chybí jí necelá půlsekunda. Přípravě na svou druhou a poslední olympiádu podřídí všechno. Po Vánocích stejně jako loni odjede do Finska za Jennou Laukkanenovou, vítězkou na 50 a 100 metrů prsa z Netanji.
 
"Já bych ten český rekord chtěla ještě o dost vylepšit, myslím dokonce na hranici 2:25," prohlásila. Její letošní maximum v dlouhém olympijském bazénu má hodnotu 2:27,35 minuty, přitom měla celé jaro problém se zády. "Ale limit A chci zaplavat na olympiádu co nejdřív, abych dostala nějaké peníze na přípravu," řekla 26. prsařka na dvoustovce z OH v Londýně.

Jedenáct finálových umístění pro české barvy, ale ani jeden cenný kov

České plavání skončilo na šampionátu po šesti letech bez medaile, kouč reprezentace Vlastimír Perna však nevidí budoucnost úplně špatně. Na šampionátu v izraelské Netanji české špičky končily těsně pod pódiem, ale ukázali se i mladí. Výsledkem bylo jedenáct finálových účastí a sedm českých seniorských rekordů.

"Byl bych pokrytec, kdybych tvrdil, že jsem spokojený a že je to úspěšný šampionát," konstatoval Perna. Jeho svěřenci totiž na minulých dvou ME v krátkém bazénu vždy sbírali medaile. Před třemi lety v Chartres jich bylo sedm, před dvěma roky v Herningu čtyři. "Na druhou stranu častá finálová umístění jsou, některé těsně za medailemi. Oproti Herningu ten rozdíl co do počtu finále a semifinále není," upozornil. "Ale bohužel je to vidět u těch medailí, které jsou nejdůležitější," uznal.

Český tým si připsal dvě čtvrtá místa kraulaře zásluhou Jana Micky a polohovkářky Barbory Závadové. Největší hvězda českého plavání Simona Baumrtová byla dvakrát pátá a jednou šestá. Micka doplnil sedmé místo na kraulařské čtyřstovce. Sedmí byli také motýlkář Jan Šefl na dvoustovce a polohová štafeta žen. Ve finále doplavali osmí Pavel Janeček na dlouhé polohovce, smíšená polohová štafeta a prsařka Martina Moravčíková.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy