Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
BBV po 25 letech

Hradilek s Hoškovou vyhráli kvalifikaci, nepostoupila pouze jedna loď

Praha – Vítězstvím v kvalifikaci zahájili mistrovství světa ve vodním slalomu v pražské Troji kajakář Vavřinec Hradilek a kanoistka Kateřina Hošková. Český reprezentant byl nejrychlejší hned v první jízdě, v níž porazil druhého Němce Fabiana Dörflera o desetinu. Obhájkyně titulu Hošková byla po první jízdě druhá, ale napodruhé se zlepšila a o 37 setin předjela další favoritku Jessicu Foxovou z Austrálie, jež do druhé kvalifikační jízdy už nenastoupila.

Vavřinec Hradilek
zdroj: ČT sport

Dobrou formu domácích kajakářů potvrdil čtvrtým místem Jiří Prskavec, který na Hradilka ztratil po zlepšeném výkonu v druhé jízdě 1,69 sekundy. Mezi čtyřicítku semifinalistů postoupil i šestadvacátý Jan Vondra. Dařilo se také trojici kanoistů, nejlepší byl Michal Jáně na šestém místě, Vítězslav Gebas prošel do semifinále jako třináctý a Stanislav Ježek obsadil 15. pozici. Společně s Hoškovou postoupila i šestnáctá Monika Jančová, ze hry je naopak šestadvacátá Anna Koblencová.

Hradilek předvedl hned napoprvé bezchybnou jízdu a bylo hned jasné, že je před domácím publikem v dobré pohodě. Rozhodl se pak nešetřit síly a vyzkoušet si v druhé kvalifikační jízdě riskantnější pojetí. To přineslo hned v první třetině trati minutí branky a padesátisekundovou penalizaci, což se Hradilkovi před cílem "povedlo" ještě dvakrát. Na jeho postupu z prvního místa to ale nemohlo nic změnit.

Stříbrný olympijský medailista se přitom v kvalifikaci necítil zdravotně dobře, v noci se potil a bolí ho v krku. "Neměl jsem dobré spaní," řekl. Od pondělí užívá vitaminy. "Asi na mě působí změna počasí, ale myslím, že to bude dobré," věřil.

Uvažoval po první jízdě, že by druhý pokus vynechal a raději šetřil síly. "Je to neuvěřitelné, ale já to prostě nedokázal," usmíval se. Mezi vodáky se traduje, že vyhrát kvalifikaci se nevyplácí. "Ale myslím si, že to tady znám, že si s tím tlakem dokážu nějak poradit," dodal.

Je nám líto, video expirovalo.
MS ve vodním slalomu začalo kvalifikací kajakářů

V kvalifikaci se na trať vydalo nakonec celkem 102 lodí, neboť v rámci rozvojového programu přijeli do Prahy opět závodníci z exotických zemí. Například Chilan Jaime Prado Ruiz byl při první jízdě na trati o více než 100 sekund déle než Hradilek, navíc si připsal 114 trestných sekund a byl předposlední.

Ještě o dost horší než on byl Ismadi Radzi z Malajsie, který byl ve druhé jízdě o dvě sekundy pomalejší než Ruiz, a navíc neprojel čtrnáct z pětadvaceti branek a na dalších čtyřech si připsal dotek. V celkovém součtu ztratil na nejrychlejšího muže kvalifikace více než osm minut.

Ježek, který pracuje i v nejužším vedení organizačního výboru, chtěl jet hlavně čistě, což se mu nakonec nepovedlo. Ale nevadilo to. "Nepřišlo mi, že je ta trať nějaká těžká, tušil jsem, že to bude vyrovnané," řekl v cíli Ježek. "Pak šťouchy hrozně srážejí dolů. Ale věděl jsem, že i když nepojedu super, mělo by to stačit. Jel jsem spíš opatrně, nesnažil jsem se dát rekordní čas a všechny pobláznit tím, že jsem jel rychle," vysvětlil Ježek, na MS v Praze 2006 třetí muž ve finále.

Kvalifikace mistrovství světa ve vodním slalomu:

K1 muži: 1. HRADILEK 84,69 (0 trestných sekund), 2. Dörfler (Něm.) 84,79 (0), 3. Smolen (USA) 86,24 (0), 4. PRSKAVEC 86,38 (0), ...26. VONDRA 90,10 (0).

C1 muži: 1. Savšek (Slovin.) 91,58 (0), 2. Proctor (Brit.) 93,02 (0), 3. Martikán (SR) 93,86 (0), ...6. M. JÁNĚ 94,26 (2), 13. GEBAS 95,34 (0), 15. JEŽEK 95,89 (2).

Ženy:
C1: 1. Hošková (ČR) 116,09 (0), 2. Foxová (Austr.) 116,46 (2), 3. Mácová (SR) 118,75 (0), ...16. Jančová 127,86 (4), 26. Koblencová (obě ČR) 136,77 (6) - nepostoupila.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy