Je nám líto, video expirovalo.

V Paříži zkusíme zlato nebo stříbro, říká italský kouč úspěšného českého fleretisty

Muž, který má velký podíl na bronzové medaili českého šermíře Alexandra Choupenitche, je italský trenér Stefano Cerioni. Ten u svého svěřence ocenil fakt, že dokázal v krátkém čase zlepšit techniku a stal se tak pro soupeře méně předvídatelným. Tím pádem je těžší ho bránit. "S Alexem za sebou máme za poslední roky skvělou práci," konstatoval nyní sedmapadesátiletý olympijský vítěz ve fleretu z roku 1988.

Alexander Choupenitch se raduje z postupu
zdroj: AP autor: Hassan Ammar

Cerioni českého reprezentanta chválí. "Věděl jsem, že je výborný šermíř, ale bylo těžké se s ním posunout na vyšší úroveň v tak krátkém čase. Ale tvrdě jsme pracovali a teď za to máme historickou medaili pro Českou republiku. Jsem za ni moc šťastný," řekl.

Ocenil přístup českého svěřence. "Alex je silná osobnost, chce pracovat každý den, aby se dostal mezi elitu. A teď se mezi elitu dostal," řekl.

Klíčové byly změny v technice a taktice. "Upravili jsme pohyb nohou. Alex na tom byl technicky dobře, ale jeho timing zásahu byl podobný. Po změnách zvládne v jeden moment mnohem víc věcí. Pro soupeře je teď velmi těžké Alexe bránit. Předtím byl předvídatelný," popsal kouč pokrok, jaký Choupenitch pod jeho vedením udělal.

Prohraný boj o finále spolu nerozebírali, ale soustředili se hned na boj o bronz. "Protože čtvrté místo neznamená nic. Je to nula. Je to boj o medaili. Je to důležité. Jdi si pro ten bronz. Teď máš šanci a můžeš si ji vzít," líčil Ital.

A Choupenitch si vedl v duelu o bronz skvěle. Na Japonce vlétl ve velkém stylu a rychle vedl 5:0. "Japonec byl po půlce zápasu mrtvý. Alex je mentálně silný, dokázal se v hlavě připravit předem," pochválil Choupenitche temperamentní Ital.

Už před olympijským turnajem doufal Cerioni v medaili. "Pokaždé, když moji sportovci soutěží, doufám v medaili, ve vítězství. Hlavní je, aby bojovali srdcem, a někdy se to podaří. Alex tvrdě pracoval, udělal pro úspěch všechno," konstatoval spokojeně.

Italský kouč se zapsal do análů českého šermu, který čekal na olympijskou medaili nevídaných 113 let. "To je rekord! Můj teda určitě. Moc to České republice přeju i Českému šermířskému svazu. Medaile po 113 letech je opravdu výjimečná," komentoval historický úspěch.

Věří, že tentokrát by čekání mohlo být kratší a v Paříži 2024 by Choupenitch mohl vystoupit ještě na vyšší stupínek. "Proč ne? Možná zlato. Nebo stříbro. Zkusíme to," řekl odhodlaně.

A třeba díky dnešnímu bronzovému úspěchu přijdou další talenty do tohoto zatím okrajového sportu. "Když máte šampiona, medailistu, děti se začnou o šerm zajímat. Pro Českou republiku je důležité, aby děti s šermem začaly. S širší základnou půjdete nahoru," konstatoval italský kouč jednoho z dnešních českých olympijských hrdinů.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy