Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Povídání o kopané

Brazilky zůstaly jedinými šampionkami v 49er. Mužským kategoriím zavládli Britové

Třída 49er FX nepoznala v olympijské historii jiné vítězky než Brazilky Martinu Graelovou a Kahenu Kunzeovou. Vítězky olympijské premiéry této kategorie z Ria ovládly regatu i v Tokiu. Podobný kousek se nezdařil Novozélanďanům Peteru Burlingovi a Blairu Tukovi, jež předstihla britská posádka Dylan Fletcher - Stuart Bithell. V mužské třídě Finn obhájil zlato Brit Giles Scott. Smíšenou třídu Nacra 17 vyhrála italská dvojice Ruggero Tita a Caterina Bantiová.  

Brazilky oslavují svou druhou olympijskou výhru
zdroj: ČTK/AP autor: Gregorio Borgia

Staronové šampionky Graelová s Kunzeovou se do čela pořadí vyhouply po dvojnásobně bodované finálové rozjížďce, ve které jim stačilo třetí místo, zatímco průběžně vedoucí Nizozemky Annemiek Brekkeringová a Annette Dützová ve finále pro deset posádek skončily předposlední a klesly na bronzovou pozici.

Předstihly je ještě Němky Tina Lutzová a Susann Beuckeová, které vybojovaly pro svoji zemi první ženskou jachtařskou medaili po 21 letech.

Obhajoba ve třídě 49er naopak těsně nevyšla Novozélanďanům Peteru Burlingovi s Blairem Tukem. Tentokrát je předčili britští jachtaři Dylan Fletcher a Stuart Bithell, kteří si zlato zajistili triumfem ve finálové rozjížďce. Bronz z Ria zopakovali Němci Erik Heil a Thomas Plössel.

Britové vyhráli dnešní rozjížďku o pouhé dvě sekundy a bodově se tak na Novozélanďany dotáhli. V jejich prospěch rozhodl právě výsledek medailové jízdy. "Bylo to těsné. Myslím, že zlaté medaile se často vyhrávají s většími náskoky, takže tohle bylo snad pro fanoušky zajímavé. Velmi stresující, ale úžasné," uvedl Fletcher.

Zlatou rozlučku třídy Finn s olympijským programem obstaral šestinásobný mistr světa Scott, jenž navázal na svůj triumf z Ria. Čtyřiatřicetiletého Brita doprovodili na stupně vítězů Maďar Zsombor Berecz a Španěl Joan Cardona.

Jedinou smíšenou jachtařskou třídu Nacra 17 vyhrála italská dvojice Ruggero Tita a Caterina Bantiová. Stříbro brali Britové John Gimson a Anna Burnetová a bronz pro Německo získali Paul Kolhoff a Alica Stuhlemmerová.

Čtyři medailové sady v jeden den se v přístavu Enošima rozdělovaly kvůli tomu, že finálový program třídy 49er byl na dnešek přesunut kvůli slabému větru z pondělí.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu:

Jachting:

Muži:
49er: 1. Bithell, Fletcher (Brit.) 58, 2. Burling, Tuke (N. Zél.) 58, 3. Heil, Plössel (Něm.) 70, 4. Botín, López (Šp.) 70, 5. Warrer, Jensen (Dán.) 82, 6. Lambriex, Van Vugt (Niz.) 87, 7. Lima, Costa (Portug.) 94, 8. Š. Fantela, M. Fantela (Chorv.) 106.

Finn: 1. Scott (Brit.) 36, 2. Berecz (Maď.) 39, 3. Cardona (Šp.) 51, 4. Heiner (Niz.) 56, 5. Junior (N. Zél.) 67, 6. Olezza (Arg.) 68, 7. Lilley (Austr.) 69, 8. Kaynar (Tur.) 81.

Ženy: 49er FX: 1. Graelová, Kunzeová (Braz.) 76, 2. Lutzová, Beuckeová (Něm.) 83, 3. Bekkeringová, Duetzová (Niz.) 88, 4. Barcelóová, Echegoyenová (Šp.) 89, 5. Travasciová, Branzová (Arg.) 90, 6. Dobsonová, Tideyová (Brit.) 95, 7. Rönningenová, Nässová (Nor.) 100, 8. Olsenová, Nielsenová (Dán.) 106.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články