Od vakcíny nás dělí nejméně rok. Olympiáda bez ní je nereálná i v novém termínu, tvrdí Sridharová
Ještě nejméně rok, spíš rok a půl prý bude trvat vyvinutí správné vakcíny proti koronaviru. Prohlásila to profesorka Devi Sridharová z univerzity v Edinburghu, která patří mezi přední odbornice v oblasti globálního veřejného zdraví. Tím pádem je podle ní nereálné i konání olympijských her v Tokiu v příštím roce.
Mezinárodní olympijský výbor odložil tokijské hry kvůli pandemii koronaviru na příští léto. Podle předsedy MOV Thomase Bacha a japonských pořadatelů mohou olympijské hry v těchto krušných časech představovat symbolické světlo na konci tunelu.
Zároveň se však ozvaly hlasy, podle nichž ani roční odklad her nemusí stačit. K těm se nyní přidala i Sridharová, podle níž bude rozhodujícím okamžikem vyvinutí efektivní a dostupné vakcíny proti nemoci COVID-19.
"Od vědců slýcháme, že ta možnost existuje. Osobně si myslím, že nás od toho okamžiku dělí ještě rok nebo rok a půl, ale možná to bude dřív," citovala ji BBC. "Každopádně bez tohoto vědeckého průlomu to (konání olympijských her) vypadá velmi nereálně," dodala Sridharová.
V současnosti proti koronaviru nejsou k dispozici žádné schválené léčebné prostředky či vakcíny. Podle agentury Reuters však existuje více než stovka preparátů v různé fázi klinického testování.
Bach v nedávném rozhovoru pro Die Welt řekl, že nový termín OH (23. července až 8. srpna 2021) je nejzazší možný a další posun nepřipadá v úvahu. V Japonsku platí do 6. května nouzový stav, v zemi je podle údajů Světové zdravotnické organizace téměř deset tisíc nakažených.
Sridharovou v tomto týdnu světová média hojně citovala také v souvislosti s odložením Tour de France na konec srpna. I v pozdějším termínu se podle ní může nejslavnější cyklistický závod stát "receptem na katastrofu", neboť mezi tisícovkami lidí z celého světa by se virus mohl opět rozbujet.