Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Cesta za oceán

Co by se v Tokiu dělo při ničivém zemětřesení? Pořadatelé OH nacvičovali záchranu diváků

Pořadatelé olympijských her v Tokiu nechtějí ponechat nic náhodě a připravují se nejrůznější eventuality. V nové gymnastické hale Ariake se uskutečnilo cvičení postupu v případě zemětřesení o síle 7,3 stupně Richterovy škály, tedy velkých otřesů s možností vážných škod ve velkých oblastech. Vedle očekávaného horka a možného tajfunu je to další z rozmarů přírody, které nelze vyloučit.

Je nám líto, video expirovalo.
V Tokiu se připravovali na případné zemětřesení

Epicentrum simulovaného zemětřesení bylo v oblasti tokijského přístavu, kde bude dvanáct olympijských sportovišť. Zapojili se do něj záchranáři, policisté, hasiči a vojáci, kteří se starali o 350 diváků. Fanoušky představovali živí figuranti nebo figuríny.

Část z nich byla ošetřena na místě, všichni byli evakuováni. "Myslím, že jsme splnili náš hlavní cíl, kterým bylo ujištění o spolupráci mezi metropolitní vládou v Tokiu a organizačním výborem Tokia 2020," uvedl vládní ředitel pro bezpečnost Hiroja Jarimizu.

V Japonsku dochází průměrně k 1500 zemětřesení ročně, ale většina z nich nepůsobí žádné škody. Poslední obrovské zemětřesení prožilo Japonsko v březnu 2011, kdy na východním pobřeží zahynulo téměř 18 000 lidí. Vlna tsunami tehdy poškodila i jadernou elektrárnu Fukušima.

O vstupenky na Hry je enormní zájem

A zatímco se pořadatelé připravují na neblahé scénáře, zájem Japonců o vstupenky na olympijské hry mnohonásobně překračuje nabídku. V posledním kole loterie výhradně pro domácí fanoušky byl ve hře milion lístků, poptávka však byla po 23 milionech. Ve třech kolech se mezi obyvatele pořadatelské země rozdělilo zhruba 4,5 milionu vstupenek z celkového počtu 7,8 milionu.

Na jaře už bude další nabídka otevřena i zahraničním zájemcům, přičemž se už nebude losovat, ale rozhodne pořadí při nákupu. Podle pořadatelů by mezi japonskou veřejnost mělo být rozděleno zhruba 70 procent lístků, tedy přibližně 5,5 milionu. Zbytek se prodává v zahraničí nebo je vyhrazen pro sponzory, národní olympijské výbory či mezinárodní sportovní federace.

Pořadatelé očekávají, že z prodeje lístků utrží přibližně 800 milionů dolarů (zhruba 18,3 miliardy korun). Tento příjem by měl tvořit značnou část provozního rozpočtu financovaného ze soukromých zdrojů, který činí 5,6 miliardy dolarů (asi 128 miliard korun).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy