Murray s Bondem obhájili zlato ve dvojce bez kormidelníka, dva triumfy mají i Němci

Rio de Janeiro - Zlato z Londýna obhájila novozélandská dvojice Eric Murray a Hamish Bond, která suverénně ovládla závod dvojek bez kormidelníka. Na olympijské veslařské regatě v Riu vybojovaly dvě zlaté medaile německé posádky, které zvítězily jak v mužské, tak v ženské párové čtyřce. Nejcennější kov mají na svém kontě i dvojskifařky Polky Fularczyková s Madajovou, první olympijské zlato z veslování získali Švýcaři v kategorii čtyřek bez kormidelníka lehkých vah, zlatou má i chorvatský dvojskif bratrů Sinkovičových.

Slavící německá čtyřka
zdroj: Reuters autor: CARLOS BARRIA

"Hodně jsme si oddechli. Podmínky jsou tady složité a očekávání byla vysoká," řekl v cíli Murray, jenž se svým parťákem získal v různých posádkách i osm zlatých medailí na mistrovství světa. "Vždy jde o to jít ven a vyhrát každý závod. Jsme hrdí na naši výkonnost a nechceme, aby nás někdo porazil," uvedl Bond.

Na medailové pozice dosáhly i další veslařské osobnosti. Čtyřicetiletá Katherine Graingerová z Británie před čtyřmi lety získala společně s Annou Watkinsovou zlato v Londýně na dvojskifu, v Riu usilovala o obhajobu triumfu společně s Victorií Thornleyovou, ale nakonec se musela spokojit se stříbrem. V drtivém finiši si zlato zajistily Polky Natalia Madajová a Magdalena Fularczyková-Kozlowská.

"Každý si přeje získat zlatou medaili, ale já jsem hrdá na to, co jsme dokázaly. Jsme tady řadu dní a nikdo nechce odjet bez úspěchu. Nemá cenu přemýšlet nad tím, co by mohlo být. Tenhle výsledek bereme," řekla Graingerová po zisku páté olympijské medaile. Je tak nejúspěšnější britskou veslařkou v historii.

Dvě zlaté olympijské medaile má ve sbírce Nor Olaf Tufte, který v Riu vyměnil skif za dvojskif a nakonec se radoval ze zisku bronzu. "Jsem rád, že jsme se dostali na stupně vítězů, ale jsem zklamaný z toho, že jsme nepředvedli to nejlepší, čeho jsme schopni. Věděli jsme, že Chorvaty neporazíme, ale chtěli jsme víc," uvedl čtyřicetiletý Tufte, který získal medaili již na čtvrtých hrách a ve sbírce má zlato, stříbro i bronz.

Z vítězství se radovali světoví šampioni z předešlých dvou let bratři Martin a Valent Sinkovičové z Chorvatska, kteří však museli až nečekaně bojovat o vítězství s nově složenou litevskou dvojicí Saulius Ritter, Mindaugas Griskonis. Griskonis byl až do loňska stejně jako Tufte soupeřem Ondřeje Synka na skifu.

Závody párových čtyřek mužů i žen, které se podle původního plánu měly jet už ve středu, ovládli zástupci Německa. Zatímco muži vyhráli stylem start-cíl, ženy triumfovaly díky drtivému finiši.

Čtveřice Philipp Wende, Lauritz Schoof, Karl Schulze, Hans Gruhne byla hlavním favoritem závodu a svoji roli bezpečně potvrdila. Závod žen byl mnohem dramatičtější. Po startu se do čela dostala polská čtveřice, která o nečekaný triumf přišla až ve finiši. Vedle vítězných Němek Anne Katrin Thieleové, Cariny Baerové, Julie Lierové a Lisy Schmidlaové ji navíc předstihly i Nizozemky.

Poslední dnešní finále veslařského programu v Riu ovládli Švýcaři, kteří získali zlatou medaili v kategorii čtyřek bez kormidelníka lehkých vah. Z vítězství se radovali Lucas Tramer, Simon Schuerch, Simon Niepmann a Mario Gyr.

Muži:

Dvojskif: 1. M. Sinkovič, V. Sinkovič (Chorv.) 6:50,28, 2. Griškonis, Ritter (Lit.) 6:51,39, 3. Borch, Tufte (Nor.) 6:53,25, 4. Fossi, Battisti (It.) 6:57,10, 5. Walton, Collins (Brit.) 7:01,25, 6. Boucheron, Androdias (Fr.) 7:02,06.

Dvojka bez korm.: 1. Murray, Bond (N. Zél.) 6:59,71, 2. Brittain, Keeling (JAR) 7:02,51, 3. Abagnale, Di Costanzo (It.) 7:04,52, 4. Sinclair, Innes (Brit.) 7:07,99, 5. Chardin, Mortelette (Fr.) 7:09,91, 6. Turrin, Lloyd (Austr.) 7:11,60, ...finále B: 1. Helešic, Podrazil (ČR) 7:00,04.

Párová čtyřka: 1. Německo (Wende, Schoof, Schulze, Gruhne) 6:06,81, 2. Austrálie (Forsterling, Belonogoff, Girdlestone, McRae) 6:07,96, 3. Estonsko (Jämsä, Raja, Endrekson, Taimsoo) 6:10,65, 4. Polsko 6:12,09, 5. Británie 6:13,08, 6. Ukrajina 6:16,30.

Čtyřka bez korm. lehkých vah: 1. Švýcarsko (Tramer, Schürch, Niepmann, Gyr)

6:20,51, 2. Dánsko (Barsoe, Larsen, K. Jörgensen, M. Jörgensen) 6:21,97, 3. Francie (Solforosi, Baroukh, Raineau, Colard) 6:22,85, 4. Itálie 6:25,52, 5. Nový Zéland 6:28,14, 6. Řecko 6:36,47, ...finále B: 6. ČR (O. Vetešník, Vraštil, Kopáč, J. Vetešník) 6:43,52.

Ženy:

Dvojskif: 1. Fularczyková, Madajová (Pol.) 7:40,10, 2. Thornleyová, Graingerová (Brit.) 7:41,05, 3. Vištartaitéová, Valčiukaitéová (Lit.) 7:43,76, 4. Nikolaiduová, Asumanakiová (Řec.) 7:48,62, 5. Lefebvreová, Raveraová-Scaramozzinová (Fr.) 7:52,03, 6. O'Learyová, Tomeková (USA) 8:06,18, ...finále B: 4. L. Antošová, Fleissnerová (ČR) 7:43,77.

Párová čtyřka: 1. Německo (Thieleová, Bärová, Lierová, Schmidlaová) 6:49,39, 2. Nizozemsko (Achterbergová, Beukersová, Janssenová, Bouwová) 6:50,33, 3. Polsko (Springwaldová, Leszczynská, Kobusová, Ciaciuchová) 6:50,86, 4. Ukrajina 6:56,09, 5. USA 6:57,67, 6. Čína 6:59,45.