Hokejisté USA jsou nejlepším týmem po skupinové části. Němce porazili 3:2

Američané zvládli vyhrát i třetí zápas ve skupině. Německo přehráli 3:2 a postoupili jako nejlepší tým skupinové fáze rovnou do čtvrtfinále. Druzí jsou ve skupině A Kanaďané, kteří porazili domácí Čínu 5:0. Hokejisté Slovenska v závěrečném utkání skupiny C na olympijských hrách v Pekingu porazili Lotyšsko 5:2 a na turnaji si připsali první vítězství. Naopak Lotyši prohráli i třetí zápas. Výběr trenéra Craiga Ramseyho obsadil v tabulce třetí místo, hráči z pobaltské země skončili poslední. Oba týmy čeká v úterý takzvaná kvalifikační část, v níž budou bojovat o čtvrtfinále. Skupinu vyhráli Finové, kteří otočili proti Švédům z 0:3 na 4:3 v prodloužení.

"Potěšil mě celý tým. Byl to týmový výkon, musíme ho přenést do dalšího zápasu. I ty zápasy předtím, můžete si říkat, co chcete, jen jsme nedávali góly. Jsme rádi, že kluci věří a stále pokračují ve své hře. Když tomu půjdeme naproti, výsledek se dostaví," řekl asistent slovenského trenéra Andrej Podkonický.

Slováci ani Lotyši v úvodních dvou duelech olympiády nestačili na Finy a Švédy, proti nimž si nepřipsali ani bod. Vzájemný souboj lépe načal slovenský tým. Třinecký obránce Martin Marinčin ve 12. minutě nahodil od modré čáry puk a ten zapadl přesně k tyči. Ramseyho celek byl v první třetině aktivnější, přesto se do kabin odcházelo za nerozhodného stavu. Krastenbergs vybojoval v rohu kluziště kotouč a přihrál ho z otočky na zakončujícího Keninše.

Ve druhé části Slováci dominovali. Vedení si vzali zpět v 27. minutě, kdy Hrivik našel před brankou Cehlárika, jenž na gólmana Kalninše vyzrál bekhendem. Ve 32. minutě zvýšil Slafkovský střelou zápěstím z mezikruží na 3:2. Sedmnáctiletý útočník TPS Turku se trefil i ve třetím utkání na turnaji, celkově zaznamenal čtvrtou branku a vede tabulku střelců.

Utkání Slovensko - Lotyšsko
zdroj: ČTK/AP

"Kdyby mi někdo před turnajem řekl, že dám jeden nebo dva góly, vysmál bych se mu. Moji spoluhráči z lajny hrají velmi dobře. Možná nebodují, ale na ledě odvádějí skvělou práci v drobnostech. Třeba při mém dnešním gólu oba forčekovali, díky čemuž jsem se dostal k puku a vystřelil," citovala Slafkovského agentura Reuters.

Zkraje poslední třetiny snížil Indrašis, který tečoval Cibulskisovu střelu do protipohybu gólmana Rybára. Lotyši přidali na tempu a obraz hry se změnil. V polovině třetího dějství ale Kelemen přihrál zpoza branky a Zuzin vrátil Slovákům dvougólový náskok. Jurčo poté trefil tyč, ale sekundu před koncem stanovil konečný výsledek do prázdné branky při power-play Lotyšů.

"Byl to náš nejlepší výkon na turnaji, hráli jsme nejlepší hokej. Po včerejším tréninku jsme si jen my hráči sedli a něco si řekli, třeba, co musíme zlepšit v obraně. My starší hráči jsme to vzali na sebe. Dnes to bylo o mnoho lepší," prohlásil devětadvacetiletý Marinčin.

Švédové prohospodařili náskok

Finové zvítězili v severském derby po dokonalém obratu nad Švédskem 4:3 v prodloužení a vyhráli skupinu C. Spolu s nimi si zajistili postup přímo do čtvrtfinále i poražení rivalové, kteří mají se sedmi body nejlepší bilanci z týmů na druhých místech.

Svěřenci trenéra Johana Garpenlöva získali ve druhé třetině díky třem využitým přesilovým hrám vedení 3:0 po trefách Wallmarka, Bengtssona a Landera, ale tým Jukky Jalonena si v třetí části vynutil prodloužení. V rozmezí 46. a 58. minuty zařídili srovnání Hartikainen a dvěma góly Pakarinen. V nastavení v čase 62:01 poté rozhodl Harri Pesonen.

Hokej - muži:

Skupina A:

USA - Německo 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Kampfer (Miele, O'Neill), 25. Knies (Abruzzese, Ness), 43. N. Smith - 2. Hager (Plachta, Kahun), 58. Kühnhackl (Bergmann, J. Müller). Rozhodčí: Romasko (Rus.), Sidorenko (Běl.) - Ondráček (ČR), Obwegeser (Švýc.). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. Diváci: 708.

USA: Mann - Kampfer, Ness, Faber, Cooper, Warsofsky, Perbix, Helleson - O'Neill, Miele, Agostino - Abruzzese, Beniers, Knies - Farrell, Meyers, Cates - Hentges, N. Smith, Brisson - N. Shore. Trenér: David Quinn.

Německo: Aus den Birken - Brandt, Moritz Müller, Holzer, Wagner, Abeltshauser, J. Müller, Bittner - Rieder, Kahun, Plachta - Pföderl, Loibl, Noebels - Ehliz, Hager, Tiffels - Kühnhackl, Krämmer, Bergmann. Trenér: Toni Söderholm.

Čína - Kanada 0:5 (0:3, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Street (Johnson, O'Dell), 7. Tambellini (A. Grant, Wotherspoon), 11. O'Dell (Ho-Sang, Wotherspoon), 39. Johnson (Demers, Weal), 47. C. Knight (Power, Ho-Sang). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Bruggemann (USA) - Hynek (ČR), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 5:5 Využití: 0:1. Diváci: 904.

Čína: O'Brien - Sproul, Osipov, Schultz, Chelios, Fram, Yuen, Čchen C'-meng, Jen Žuej-nan - S. Foo, Lockhart, P. Foo - Werek, C. Kane, Juncheng - Čang Ce-sen, Wong, Yip - Siang Sü-tung, Zhong, Jing Žu-ti. Trenér: Ivano Zanatta.

Kanada: Tomkins - Power, M. Robinson, Wotherspoon, Noreau, Barberio, Demers, A. Grant - McBain, E. Staal, McTavish - C. Knight, Tambellini, Weal - Street, O'Dell, Johnson - Winnik, Cracknell, Desharnais - Ho-Sang. Trenér: Claude Julien.

Skupina C:

Slovensko - Lotyšsko 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 12. Marinčin (Jurčo, L. Hudáček), 27. Cehlárik (Hrivík, Takáč), 32. Slafkovský, 50. Zuzin (Kelemen, Čerešňák), 60. Jurčo - 16. Keninš (Abols, Krastenbergs), 43. Indrašis (Cibulskis, Meija). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Nord - Lundgren (oba Švéd.), Šišlo (Rus.). Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 943.

Slovensko: Rybár - Čerešňák, Čajkovský, Rosandič, Marinčin, Kňažko, Gernát, Nemec - Hrivík, Cehlárik, Takáč - Jurčo, L. Hudáček, K. Pospíšil - Kelemen, Krištof, Zuzin - Slafkovský, Miloš Roman, Daňo - Regenda. Trenér: Craig Ramsay.

Lotyšsko: Kalninš - Cibulskis, Freibergs, Mamčics, Jaks, Balinskis, Zile, A. Kulda - Krastenbergs, Abols, Keninš - Rihards Bukarts, Daugavinš, D. Smirnovs - Jelisejevs, Indrašis, Batna - Dzierkals, Andersons, Džerinš - Meija. Trenér: Harijs Vitolinš.

Finsko - Švédsko 4:3 v prodl. (0:0, 0:3, 3:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 46. Hartikainen (S. Manninen, Vatanen), 56. Pakarinen (Hartikainen, S. Manninen), 58. Pakarinen (M. Lehtonen, Hartikainen), 63. H. Pesonen - 25. Wallmark (Tömmernes, Pudas), 29. L. Bengtsson (Tömmernes, Bromé), 32. Lander (Pudas, C. Klingberg). Rozhodčí: Campbell (Kan.), Gofman (Rus.) - Hancock (USA), Šalagin (Rus.). Vyloučení: 7:4, navíc Markus Granlund (Fin.) na 5 minut a do konce utkání. Využití: 2:3. Diváci: 963.

Finsko: Olkinuora - Hietanen, M. Lehtonen, Vatanen, Lindbohm, Kemiläinen, Friman, Pokka - Hartikainen, S. Manninen, Markus Granlund - Pakarinen, V. Filppula, H. Pesonen - Komarov, Joonas Nättinen, M. Aaltonen - Anttila, Björninen, Mäenalanen. Trenér: Jukka Jalonen.

Švédsko: Hellberg - L. Bengtsson, Fantenberg, Folin, Holm, Pudas, Tömmernes, Lennström - C. Klingberg, Lander, Bromé - F. Olofsson, Wallmark, Holmberg - Linnus Johansson, J. de La Rose, Everberg - Friberg, Krüger, Nordström . Trenér: Johan Garpenlöv.