Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Masters

Pádem v poslední zatáčce přišly Japonky o zlato, slaví rychlobruslařky Kanady

Japonské rychlobruslařky v Pekingu olypijské zlato ve stíhacím závodu družstev neobhájily. V poslední zatáčce finálové jízdy proti Kanadě upadla Nana Takagiová. Na triumf z Pchjongčchangu se naopak podařilo navázat mužům Norska.

Je nám líto, video expirovalo.
Finále stíhacího závodu rychlobruslařek s pádem Nany Takagiové

Japonky si až do osudného momentu udržovaly před Kanaďankami zhruba půlsekundový náskok a jely si pro zlato. Před nájezdem do cílové rovinky však starší ze sester Takagiovýchve vláčku na na třetím místě ztratila stabilitu a skončila po pádu v ochranném molitanu. V slzách pak dojela s velkou jedenáctisekundovou ztrátou do cíle, kde ji utěšovala mladší sestra Miho.

"Když jsem byla v čele, jela jsem opravdu dobře. Předávala jsem své sestře vedoucí pozici po mém nejlepším výkonu tady, ale pak...," říkala třesoucím se hlasem Nana Takagiová. "Těžko se mi mluví, nedokážu jasně uvažovat," dodala. Slzy marně zadržovala i její sestra: "Špatně se hodnotí náš výkon, ale nelituji ničeho, co jsme udělaly, abychom se dostaly až sem," dodala Miho Takagiová, jež získala třetí stříbro na těchto Hrách.

Kanaďanky se tak radovaly ze šťastného vítězství v olympijském rekordu 2:53,44. Isabelle Weidemannová po bronzu z trojky a stříbru z pětky zkompletovala svou pekingskou medailovou sbírku.

S bronzem se musely spokojit favorizované Nizozemky v sestavě s vítězkami individuálních závodů Irene Schoutenovou (3000 a 5000 m) a Ireen Wüstovou (1500 m). Po semifinálovém vyřazení od Kanady porazily ve finále B Rusky. "Doufaly jsme ve víc než bronz, ale Japonky a Kanaďanky jely dobře, takže bychom měly být šťastné," uvedla Wüstová, jež se ziskem třinácté medaile dotáhla v historické tabulce podle počtu cenných kovů na ZOH na druhého biatlonistu Oleho Einera Björndalena z Norska.

Norští muži vyhráli v disciplíně, jež v olympijském programu debutovala v Turíně 2006, jako první druhé zlato. Úřadující šampioni, z jejichž sestavy z Pchjongčchangu zbyl pouze Sverre Linde Pedersen, předčili ve finále o téměř dvě a půl sekundy Rusko. Ještě jednoznačnější byla jízda o bronz, v níž Američané nadělili téměř tři sekundy Nizozemcům. Loučící se Sven Kramer tak marně útočil na zisk desáté olympijské medaile.

"Samozřejmě je úžasné dokázat to znovu, i s jiným týmem. Dokázali jsme, že jsme nejlepší na světě, to je paráda," radoval se Pedersen, pro něhož byl triumf cenný i vzhledem k loňskému vážnému zranění. Při nehodě na kole si v květnu zlomil ruku a natrhl játra a do Světového poháru se zapojil až se zpožděním. "V létě jsem na tom byl dost psychicky špatně, ale rodina mě podržela. Když se to v srpnu zlepšilo, začal jsem trénovat a tělo bylo zase v pohodě," řekl devětadvacetiletý Nor.

Výsledky rychlobruslení na ZOH v Pekingu

Muži - stíhací závod družstev:

Finále: Norsko (Engebraten, Kongshaug, Pedersen) 3:38,080 - Rusko (Aldoškin, Trofimov, Zacharov) 3:40,460.

O 3. místo: USA (Dawson, Lehman, Mantia) 3:38,810 - Nizozemsko (Bosker, Kramer, Roest) 3:41,620.

O 5. místo: Kanada 3:40,390 - Korea 3:53,770.

O 7. místo: Itálie 3:44,200 - Čína 3:53,580.

Ženy - stíhací závod družstev:

Finále: Kanada (Blondinová, Maltaisová, Weidemannová) 2:53,440 - Japonsko (Satová, M. Takagiová, N. Takagiová) 3:04.470.

O 3. místo: Nizozemsko (Groenewoudová, Schoutenová, Wüstová) 2:56,860 - Rusko (Golubjovová, Lalenkovová, Voroninová) 2:58,660.

O 5. místo: Čína 2:58,340 - Norsko 3:02,150.

O 7. místo: Bělorusko 3:01,190 - Polsko 3:03,190.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články