Organizátoři olympiády v Pekingu odhalili 72 případů koronaviru u personálu
Organizátoři zimních olympijských her v Pekingu oznámili, že odhalili nákazu koronavirem u 72 lidí, kteří přicestovali do Číny, aby se podíleli na chodu Her. U 171 sportovců ani u představitelů národních týmů, kteří dorazili do Číny ve stejném období, tedy od 4. do 22. ledna, se zatím žádný případ infekce virem SARS-CoV-2 nepotvrdil. Olympijské hry odstartují v Pekingu za necelé dva týdny.
Přímo na letišti bylo zachyceno 39 případů. Ostatních 33 případů se pak prokázalo uvnitř takzvané uzavřené bubliny, která odděluje sportovce i personál od obyvatel Pekingu.
Organizátoři upřesnili, že do soboty do Pekingu zatím dorazilo 2586 lidí, kteří se budou podílet na chodu Her.
Vedení čínského hlavního města dnes mezitím zavedlo nová protikoronavirová opatření kvůli několika málo případům místního přenosu koronaviru v posledních dnech.
Za posledních 24 hodin se v Pekingu podle údajů čínské Národní zdravotnické komise lokálně nakazilo devět lidí.
Čtvrť Feng-tchaj, kde bylo odhaleno šest případů, oznámila, že dnes zajistí testy pro všechny své obyvatele.
Pekingské úřady vyzvaly obyvatele "rizikových oblastí" včetně čtvrti Feng-tchaj, aby neopouštěli město. Lidé žijící ve Feng-tchaj se také mají vyvarovat hromadných setkání.
Školky ve čtvrti začaly informovat rodiče o tom, že neočkované děti se nesmějí zúčastnit výuky. Agentuře Reuters se však nepodařilo ověřit, zda jde o vlastní pravidla školek, či o vládní nařízení.
Peking kromě toho vyzval obyvatele, aby se proaktivně nechávali testovat, pokud si u sebe všimnou příznaků covidu-19 poté, co dostanou balíček ze zahraničí.
Čínské úřady totiž přišly s hypotézou, že první případ koronavirové varianty omikron se dostal do Číny kvůli zásilce z Kanady.
Dohromady pevninská Čína za uplynulý den ohlásila 56 nových případů infekce koronavirem. Kromě toho informovala o 34 nových případech bez příznaků. Čína uvádí asymptomatické případy ve svých statistikách zvlášť.
Čína denně hlásí mnohem nižší přírůstky nových případů koronaviru než například USA nebo řada zemí v Evropě i jinde na světě.
Od loňského roku bojuje s pandemií covidu-19 politikou takzvané nulové tolerance, což znamená, že místnímu šíření viru se pokouší zabránit hned v zárodku, často za pomoci drastických opatření.