Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Kanada

Čínská potěmkiáda. Peking slibuje hi-tech "zelené" Hry, vedle toho zasněžuje polopoušť

Pořadatelé zimní olympiády v Pekingu slibují "zelené" Hry. Dokonce operují s ambiciózním cílem, že poprvé v historii nezanechá největší sportovní událost žádnou uhlíkovou stopu. Čína přitom patří mezi největší znečišťovatele životního prostředí. A realita také odvážným prohlášením představitelů pekingského režimu příliš neodpovídá.

Čína chce dokázat, že umí šetřit životní prostředí. Nad ekologickým dopadem se tak přemýšlelo dávno před stavbou jednotlivých pekingských sportovišť.

Například hala pro rychlobruslení by podle tabulek měla mít prakticky nulovou uhlíkovou stopu.

"Horká voda, kterou rozpouštíme led, filtr, kterým se z haly odstraňuje vlhkost a také teplá voda k dennímu použití. To vše je poháněno teplem, které vznikne při výrobě ledu," vysvětluje šéfinženýr chladicího systému haly Ma Ťin.

Zanechat co nejmenší ekologické následky je skutečná technologická výzva. V oblasti kolem čínské metropole totiž prakticky vůbec nesněží a teploty se pod nulu dostanou jen výjimečně.

Můstek na Big Air umístěný přímo ve městě je tak osázený chytrými děly, které upravují množství spotřebované vody v závislosti na vlhkosti a teplotě vzduchu.

Na všech sportovištích se navíc recykluje roztátý sníh a k zasněžování se má použít výhradně voda z dešťových srážek.

V oblasti Čang-ťia-kchou, kde se nachází většina venkovních sportovišť, ale prší velmi málo. Voda v nádržích navíc slouží pro potřeby olympijských středisek a místní obyvatelé k ní nemají přístup.

Olympiáda je věcí národní prestiže a jakékoliv problémy jsou skvrnou na kráse, včetně vysávání vody na zasněžování sjezdovek.

Celá severní Čína trpí nedostatkem vody. "V dějišti olympijských her spadne ročně jen několik centimetrů srážek, což z ní dělá prakticky polopoušť. Nejhorší je to v zimě, kdy jsou okolní kopce téměř holé," upozorňuje zpravodajka ČT v Číně Barbora Šámalová.

"Severní část Čang-ťia-kchou je extrémně suchá, má ještě méně vody než Peking. Je jí tak málo, že to nestačí ani na pěstování zemědělských plodin," doplňuje ekolog Čang Ťün-Feng.

Investice do horských středisek má pomoct místní turistice a přinést do chudé oblasti peníze. V Číně je ale lyžování luxusním koníčkem, místní obyvatelé, z jejichž vody se sníh dělá, ho většinou nikdy nespatří.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články